The East (2013)

The East jsem viděla hned po filmu Zrádce, takže jsem měla pocit, že mají svým způsobem stejný námět jen podaný z jiného úhlu pohledu a prakticky stejný vývoj děje. Zatím co Zrádce je vnímaný z venku a přece jen se tu víc hledí na akčnost čemuž odpovídají i dvě hlavní dobře prokreslené postavy a zbytek postav má schématicky žánrově danou podobu, v The East se na vše díváme zevnitř přes postavu agentky, na akčnost se do jisté míry rezignuje a vedlejší postavy jsou alespoň trochu víc prokreslené. Myslím, že toto téma je navíc i mnohem víc rozporuplné, (kdo z nás nemá stejný názor na velké korporace?) tudíž více vnímáme vtahování hlavní hrdinky do společenství lidí z "teroristické" skupiny, více chápeme její stále těžší návraty z jednoho prostředí do druhého. The East je tedy do jisté míry pocitový film, buď se s hlavní hrdinkou dokážete ztotožnit nebo ne. (Právě touto pocitovostí a vtahováním do skupiny mi do jisté míry připomíná dojem z knihy Podoba.)

Padesát odstínů šedi (2015)

Knihu jsem nedokázala dočíst, její jazyková úroveň je neuvěřitelně špatná (a opravdu každá žena netouží nechat se omezovat a to dokonce i pokud působí jako křehká naivka), nicméně film se v pohodě dokoukat dá. Ano, děj je jednoduchý, postavy se nechovají moc logicky a jsou ploché, ale to je problém předlohy, film přece jen únikem k větší romantičnosti zachraňuje co se dá. Vizuální stránka je pěkná, hudba skvělá a Dakota nakonec hraje mnohem lépe než jsem čekala. Dornan není moc dobrý ani přitažlivý, ale vyslovená katastrofa to není. Takže pokud znáte celý příběh jen rámcově a tudíž neřešíte, které scény jsou vynechány, ale zároveň vás ani nezaskočí určitá omezenost předlohy, není důvod se na film (jako na trochu jinou romantiku) nepodívat.

Co s láskou (2014)

Docela milý film, sympatičtí herci, ale je to natočené tak nějak hodně jednoduše. Konec je už lepší vůbec nehodnotit, za ten rozhodně o hvězdičku méně (narvat tolik klišé do pár minut je opravdu "obdivuhodný" výkon). Když jsem vzpomínala, co jsem viděla podle Sparkse, došlo mi, že mám stále stejný pocit, Sparks se snaží o nějaké hlubší téma, které ale nedokáže zpracovat víc psychologicky, zároveň se ale zuby nehty brání vytvořit čistě romantický film, přitom používá všechna žánrová klišé. Tady je to navíc ještě znehodnocené poslední dvacetiminutovkou.

Skuteční lidé (2012) (seriál)

Musím říct, že tento seriál mne okouzlil. Svět ve kterém je pořízení hubota jen otázkou peněz, je vlastně alternativním světem k naší technické současnost či možná už spíše minulosti, ale byla by škoda se tímto nechat odradit, protože si snad i víc uvědomíme, že zde lidé řeší naprosto stejné problémy, předsudky a morální dilemata jako my, jen se tady týkají robotů. Huboti nemají (zatím) city, avšak v lidech mnohdy vzbuzují výrazné emoce. Navíc si kromě hospodyně, chůvy, geriatrické sestry či domácího fitnes trenéra můžete koupit i někoho kdo uspokojí vaše citové potřeby, což obecně není zatím moc dobře přijímáno, ale je to další krůček k potřebě vnímat robota jako "člověka". Ostatně tomuto stírání hranic napomáhá i ne úplně vyhraněný casting, tatínek či policistka by při vhodném makeupu mohli hrát i robota a maskování herců na huboty je velice vydařené. Seriál sice nepřináší nějaký vysloveně nový motiv, má však úžastnou atmosféru a skvěle pracuje s motivem života obyčejných lidí.

Kód Enigmy (2014)

Skvělý film, vše je velice dobře vybalancované, relativně chladné a vědecky zabarvené téma je tu podáno spíš přes osobní rovinu, přes vnímání odlišnosti a relativity hodnoty lidského života. A to vše je zabaleno do velice příjemně "komerčního" filmu bez nějakého výrazného patosu, s humorem a většinou přitažlivými herci. Tento film by se navíc ještě dal doporučit jako velice příjemný instruktážní film k určení osobnostních typů podle MBTI. Cumberbatchova INTJ arogantní (i když tady už se pohybujeme někde u autistické poruchy) a pro svou práci zanícená postava, která je schopná vidět jasně budoucí následky a její odraz v "šedé eminenci" Marka Stronga. Milá INTP postava Keiry Knightley s její křehkostí a ženskostí, za kterou si jen málo kdo umí představit geniální mozek (přesně tak jak to bývá i v běžném životě), její rozpolcenost zobrazená ochotou podřídit se tradičním hodnotám rodičů a naproti tomu schopností přijmout nekonvenční vztah. V určitém okamžiku rozhodujícím způsobem objektivní ENTP postava s lehkostí zobrazená přitažlivým Matthewem Goodem. 4,5*, ale tentokrát mám nějak chuť zaokrouhlit vše nahoru. Hlavní herecká sestava hraje výborně a Cumberbatchovi tento typ role naprosto sedí.

Černá listina (2013) (seriál)

Celkem průměrný kriminální seriál, jen ozvláštněný zločincem v týmu FBI. Je pravda, že se na seriál docela dobře dívá, že obsahuje i trošku tajemství, ale nic převratného, což je docela škoda, protože některé epizody jsou na jasné 4*

Nedotknutelní (2011)

Příjemná komedie, která je postavena hlavně na výborně zvolených hlavních představitelích a trošce té nekorektnosti, nicméně samotný děj je celkem standartní. Vše je lehce přislazené, což ale není na škodu. 3,5

Zmizení Eleanor Rigby: Ona (2013)

Verzi ON jsem bohužel neviděla (i když právě na ni jsem byla i zvědavá víc), takže mohu verzi ONA hodnotit jako samostatný film. Nedá se říct, že by takto nefungoval nebo že bych se nudila, ale něco tomu dost znatelně chybí. Problém je asi v postavě Eleanor, celkem chápu proč je tu tolikrát zmiňováno, že ženy spíš kladně hodnotí verzi ON, postava Eleanor totiž lítá ode zdi ke zdi, je hodně nekonzistentní. Jistě prožila tragédii a tak se dá pochopit každá z jejích poloh, to kdy působí jako by byla po psychoterapii a teď se snažila působit tak jak se od ní čeká, její smutek v další poloze i rozjívená rozvernost odpovídající mladičké dívce (přičemž právě toto řešení "svobodná studentka" jí nabízí matka), nicméně to by to vše muselo být nějak jinak poskládané, s jinými přechody z polohy do polohy. Zajímavé ale je, že tyto nelogičnosti v okamžicích kdy je s Conorem mizí, tady jsou scény dokonce i emotivní což ve spojení s žádnou jinou postavou nefunguje.

Bezohlední (2014) (seriál)

Tak především mám ráda právnické seriály...... a i když je tento v podstatě průměrný, tak děj příjemně ubíhá, nenudí, prostě oddechovka, která mi nepřijde nějak výrazně horší než třeba tématicky podobná Dobrá manželka, jen tu žádný z herců zase tolik nevyniká.

Dluh (2010)

Z větší části komorní drama, kde se jistá osudovost promítne hlavně do soukromých životů mladé trojice. Právě tato část je ve filmu asi nejsilnější, nepropracovanější, s dokonalou atmosférou. Přesah do současnosti už je jen spíš naznačen a finále je zbytečně akční. Ze starší trojice je středobodem dění hlavně Rachel Helen Mirren, čímž se logicky strhává největší pozornost i na její mladší verzi a díváme se na příběh optikou ženské hrdinky. Právě obě její verze a mladý David jsou nejzajímavější a herecky nejvýraznější, Stephanova postava mi přijde poměrně schématická.