Godzilla vs. Kong (2021)

Myslím, že film nezklamal s ohledem na to, co sliboval. A rozhodně je lepší než předešlá Godzilla: King of the Monsters, kde jsem se po většinu času cítil trapně za všechny zúčastněné. Ne snad, že by byl scénář něco víc než jen kulisa k velkým CGI scénám, ale v rámci atrakce, kterou vytváří, funguje obstojně. Stejně tak akce, jakkoliv je daleko za "over the top" hranicí, tak je zde efektnější a přehlednější než minule. 65%.

Goldfinger (1964)

Čekáte, že budu mluvit? - Ne, pane Bonde. Očekávám, že zemřete. Nejlepší auto, legendární píseň i záporák. Nemám úplně jasno v tom, která Bondovka je nejlepší, Goldfinger je však jeden z velmi horkých kandidátů.

Góóól! II (2007)

Poměrně obstojné pokračování, i když těch výhrad je nepoměrně víc. Především ta reklama na Real s Beckhamem v čele je docela otravná - a to jsem už od dětství jejich fanda! Góly jak z jinýho světa jsou taky z kategorie toho, co tam být nemuselo, protože přehnaně efektní byly snad úplně všechny, čímž to samozřejmě ztrácí na věrohodnosti. Nicméně jako drama ze života sportovní celebrity to není špatné, navíc to má pořád sympatické herce v hlavních rolích. A z lásky k Realu Madrid bych jen stěží mohl jít pod 3*.

Góóól! III. (2009) odpad!

What the fuck? Takže hráč po nehodě s otřesem mozku spadne o zápase mistrovství světa na hlavu, že si jí div nerozsekne a nikoho z doktorů to ani trochu nevzrušuje, dokud po zápase nezkolabuje, jasně. A úplně mám před očima, jak by jediná reakce na smrt hráče během mistrovství byla minuta ticha. Nesmyslné a uměle vecpané rádoby dramatické zápletky tady působí stejně komicky jako ty telenovelní vsuvky s "životníma láskama" obou anglických reprezentantů. Možná ještě větší problém však je, že to ani nejde nazvat špatným zakončením trilogie, poněvadž návaznost na první dva díly jaksi chybí, což je tristní už jenom proto, že dvojka skončila poměrně otevřeně. Na druhou stranu, pro Annu Friel asi dobře, že do takovýho hovna nevlezla. Nakonec i Munez je tady jenom proto, aby se to mohlo jmenovat Goal 3 a vysát to nějaký prachy ze známé značky, jinak je zcela nadbytečnou postavou v už tak zbytečném filmu.

Göringův poslední boj (2006) (TV film)

Poněkud zvláštně uspořádaný dokument, který se sice jmenuje Göringův poslední boj, avšak zabývá se skoro celým jeho životem, ve kterém střídavě přeskakuje mezi roky sem a tam. Nicméně obsahuje také velice zajímavé informace, záběry i výpovědi a ztráta času to tak rozhodně není.

Gotham (2014) (seriál)

S1: 75%. První série je dobrá, přesto se však nevyvarovala několika slabším epizodám. Hlavní kámen úrazu je v té marné snaze o detektivku. Většina případů dua Gordon & Bullock je totiž víceméně triviálních, přičemž tomu ani nemůže být jinak, jelikož značné množství vedlejších postav nenechává epizodnímu pátrání GCPD dostatek prostoru. Gordon s Bullockem tak většinu případů vyřeší s prstem v nose a ve výsledku se v nich více střílí než vyšetřuje. Závěr první řady nicméně přinesl ucelenější zápletku, což výsledný dojem přece jen zlepšilo. S2: 80%. Vyrovnanější, ucelenější a zkrátka lepší série. Oproti první sérii jsou dva hlavní záporáci (Galavan pro první polovinu, Strange pro druhou), kteří mají dostatek prostoru, protože jejich konání po celou dobu přímo souvisí s osudy Gordona coby hlavní postavy seriálu. Potěšující také je, že Bruce Wayne zhruba od desátého dílu konečně přestává být vyloženě naivním dítětem a začíná dospívat do soběstačného a inteligentního člověka, ze kterého se má jednou stát Batman. Hugo Strange se mj. také velmi povedl. S3: 70%. Over the top? Ale jo. Nuda? Ne. Třetí série je dost ujetá, rozdíly mezi zápornými a kladnými postavami se minimalizují, mrtvý postavy jsou zase živý a v jednom kuse tu řádí virus měnící lidi v nadopovaný šílence. No zkrátka cirkus. Přesto jsou zábavný díly v převaze. Oproti druhý sérii je to ale pokles a do té další půjdu spíš s obavami. S4: 65%. Už je z toho prostě komedie. Dívat se na to dá, ale bez vypnutí mozku se člověk neobejde. Je dobře, že seriál pátou sérií skončí, protože dál by to už jen těžko bylo lepší. S5: 60%. Poslední série je zároveň tou nejslabší. Groteska se z Gothamu začala stávat již od třetí série a zde je to již mnohdy na hraně parodie. A samotný finále se skokem o 10 let dopředu je tak na rychlo upečený, že si ho ani nelze užít, byť není vyloženě špatný. Jen to chtělo rozprostřít do více epizod.

Gran Turismo (2023)

Gran Turismo je další povedený závodní film, který se sice nechytá na klenoty typu Ford v Ferrari nebo Rush, ale to taky není žádná urážka, těm se totiž rovná jen máloco. Blomkamp nemá k dispozici natolik kvalitní herecký obsazení, aby utáhlo vážnější sekvence s dostatečnou přesvědčivostí a scénář tím pádem ani nejde tolik do hloubky, což je asi dobře s ohledem na to, že z ústředního tria má k áčkovýmu herectví jakž takž blízko snad jen Harbour, Bloom a Madekwe ani omylem. Mangold s Howardem si mohli v tomto ohledu dovolit daleko víc a jejich filmy zároveň nepůsobily místy tak "reklamovitě". Mimo to lze ovšem Gran Turismo jen doporučit, jde o dobře zpracovaný film s feel-good příběhem a závodními sekvencemi, které vypadají o dost líp, než by rozpočet napovídal.

Gravitace (2013)

Naprosto odzbrojující snímek, na který je doslova hřích nejít do kina a 3D se v něm navíc vyjímá ve své největší kráse. Cuarón je mistr řemesla, tak intenzivní zážitek plný emocí a krásných záběrů se jen tak nevidí. Cameronův Avatar se může jít zahrabat, protože Gravitace ho v kategorii "krásný 3D film s ambicemi na nějaké ty Oscary" poráží na plný čáře. Výkony Bullock a Clooneyho jsou pak už jen třešničkou na dortu, byť pro stoprocentní fungování filmu nezbytnou. _____ EDIT po domácí projekci: Je mi líto těch, co to viděli až doma. Gravitace obstojí pořád na velmi dobrou, ale zážitku z kina se nepřibližuje ani vzdáleně a absence propracovanějšího příběhu opakované projekce částečně degraduje.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Tarantinovy dialogy snad nikdy nebyly nudnější a otravnější. Má to jednu vpravdě perfektní honičku na konci, nechutně vtipnou bouračku uprostřed a několik labužnických záběrů na ženský nohy. Zbytek je ztráta času.

Grinch (2018)

Ve vločce sněhové, příběh se stal. A nebo ne? Největší devízou a současně hlavním důvodem, proč je Howardův Grinch moje dlouholetá srdcovka, je humor. Nekonvenční, ujetý, jdoucí až na/za hranu snesitelnosti. Tady na ČSFD si sice přečtu, že je to nevkusná americká ptákovina, ale zároveň mi spousta lidí potvrdí moji vlastní zkušenost, a ta je taková, že jsem se u něj skvěle bavil a to už mnohokrát. Jenže bohužel, tenhle Grinch se něčím podobným pochlubit nemůže a obávám se, že ani odstup času a další projekce to nijak nezmění. Tam, kde hraný Grinch cedí jednu šílenou hlášku za druhou, tam je animovaný Grinch umírněný tak akorát na to, aby náhodou někoho neurazil a aby se u toho pobavily především ty samý děti, co se řehtaly i u Mimoňů. Marketingově asi chytrý tah, ale pro mě osobně taky důvod k tomu, abych tenhle film hodil do spotřebního koše se štítkem "viděl jsem a už netřeba vidět znova". 70%.