Opičí muž (2024)

Po pozitivních ohlasech docela zklamání. Indický John Wick? Jo i ne, resp. jde o slabý odvar. Patel nemá v podstatě žádný skills či předchozí zkušenosti nebo trénink, notabene fyzický předpoklady, který by naznačovaly, že by mohl být zabijákem typu Johna Wicka, a v první polovině filmu dostává víceméně logicky přes držku prakticky od všech, co mu zkříží cestu. Pak dojde na rádoby hluboký pokec s místním transvestitou, Patel v rámci dosti směšné "tréninkové" montáže rozmlátí jeden boxovací pytel a čáry máry fuk, z Patela je Wick. Jen mu chybí nadhled a akci, jakkoliv natočenou obstojně, jsme v podobné choreografii viděli od Stahelskiho už čtyřikrát a mj. i přehledněji.

Orel Eddie (2016)

To nadšení a sportovní duch, o tom ten sport je a přesně to je v tomhle filmu vystiženo dokonale. Dexter Fletcher sebejistě servíruje jeden z nejlepších feel-good sportovních filmů vůbec (bez přehánění), o což se podstatnou měrou zasluhuje i Taron Kingsman Egerton, jemuž zdatně sekunduje Wolverine na lyžích. A jestli ode mě dodnes veškerý kredit za parádní Kingsman OST sklízel Henry Jackman a ne Matthew Margeson, tak po takové hudební (vyloženě olympijské) náloži, kterou zde Margeson předvedl, musím zbystřit i nad jeho jménem, protože tady očividně taktéž dřímá velký talent. Existuje spousta průměrných sportovních filmů, kde mi je jedno, jak to dopadne. Ale Eddie the Eagle je natočen tak, že mu prostě nelze nefandit. Svojí upřímnou ztřeštěností si mě získal a v závěru snad i dojal. A to se mi nestává zas tak často.

Osamělý jezdec (2013)

Že to má Verbinski v pazouře není žádná novinka. Vizuální onanie s celkem klasickou šablonovitou zápletkou, která vyvrcholí ve velkolepém finále, kde se mimo jiné ukáže i to, že Zimmerovy verze slavných klasických skladeb jsou bezkonkurenční.

Ostrov (2005)

"Tak trochu jiný Michael Bay" je současně jedním z jeho nejlepších filmů. Bez přehnaného množství přehnané akce, bez americké vlajky, bez zbytečných patetických proslovů.

Ostře sledované vlaky (1966)

Pokud je pravda, že Hrabal upřednostňoval tento film před vlastní knihou, tak se vůbec nedivím (i když i tak to není žádný zázrak). Kniha je neucelená a nesouvislá. Menzel ten sled historek poskládal dohromady, takže to všechno dává větší smysl. A je to imho lepší.

Osudový dotek (2004)

Možná ne nejlepší, ale pro mě určitě nejzásadnější film o cestování v čase, protože ve mě kdysi probudil zájem o tenhle žánr a minimálně pocitově ho už nic v tomhle ranku nepřekonalo.

Pacific Rim: Povstání (2018)

Takový to, když léta zbrojíte a připravujete se na další útok mimozemšťanů, a když se to pak skutečně stane, nemáte vlastně ani piloty pro svoje roboty. Ale nevadí, je tu přece banda nedokojenejch teenagerů, kteří zachrání svět. Možná mi něco uniklo, ale ono je těžký udržet pozornost při té záplavě otupělosti, kterou tenhle film servíruje. Kdyby alespoň ta akce byla jakkoliv nadstandardní, ale tady je všehovšudy jen jeden super záběr, kde je navíc akce jen v pozadí. A taky by mě zajímalo, který ze scénáristů psal ty gagy, protože takhle žalostná snaha o hlášky nebyla k vidění ani ve Whedonově JL.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Pacific Rim je sympaticky oldschool, ale sráží ho na kolena příšerný dialogy. Především mezi Hunnamem a Kikuči je to jak koukat na militantní Rosamunde Pilcher. Na několika zajímavých nápadech postavený scénář má pak řadu dalších děr co do logiky a i ta akce dokáže vinou nepříliš velké přehlednosti strhnout jen částečně. Zachraňuje to především špičkové CGI a Djawadiho hudba.