Badnaam Gali (2019)

Názov filmu znamená "ulička so zlým menom". Hoci filmové postavy nepretržite miešajú angličtinu a svoje jazyky, slovo badnaam nie je odvodené z angličtiny (bad name), ale zo starovekej perzštiny, kde slovo badnâm znamená "zlé meno", resp. "nechvalnu známosť". https://en.wiktionary.org/wiki/बदनाम

Banda (2019) (seriál)

Je dobré si uvedomiť, že kult superhrdinov v sebe vlastne obsahuje fašistické jadro. Tento zábavný akčný seriál má v sebe poriadnu porciu spoločenskej kritiky pomerov v USA. Podrobnejšie viď verbal. Vytúžená hĺbka a nejednoznačnosť charakterov sa v takomto nastavení dosahuje oveľa ľahšie, než vo všelijakých Temných rytieroch, kde to vždy pôsobí umelo.

Černobyl (2019) (seriál)

Ak by ste mali tento rok vidieť iba jedno filmové dielo, vyberte si minisériu Černobyl. Štyri diely sú otriasajúce, a ten piaty dopadne ako kladivo a nastane katarzia. Černobylský reaktor bol vlastne najpresnejšou metaforou Sovietskeho zväzu, toho desivého systému, ktorý sa nakoniec zrútil sám, pretože mal konštrukčnú chybu, bol prevádzkovaný násilím a každý v ňom klamal každému. Nasledovný článok Mashy Gessen vysvetľuje, v čom bola filmová miniséria HBO odlišná od reality. Nie, nebolo to zobrazenie špinavej, pochmúrnej a zanedbanej reality Sovietskeho zväzu: oblečenie a vybavenie bytov a vzhľad ulíc boli také presné, že ľudia narodení v Sovietskom zväze pri sledovaní filmu zažívali flashbacky. Nepravdivosť spočívala v tom, že americkí filmári si pomery v Sovietskom zväze ZIDEALIZOVALI. Žiadny vedec s vlastným laboratórium by nemohol nechápať, ako funguje mocenský aparát: keby to nechápal, nemal by laboratórium. Žiadny aparátčik by sa nemusel vyhrážať vedcovi zastrelením: v osemdesiatych rokoch už režim fungoval bez potreby strieľania. Film tiež zotrel existenciu spoločenských vrstiev v ZSSR - byt vedca z Akadémie vied nemohol byť rovnako biedne vybavený, ako byt požiarnika. Žiadny súd, kde odvážny vedec odhaľoval pravdu verejnosti a svojim vedeckým kolegom, sa v celých dejinách Sovietskeho zväzu nikdy nekonal. Žiadna vedkyňa nemohla podnikať výskum na vlastnú päsť, ocitnúť sa vo väzbe a o pár dní sedieť za stolom s Gorbačovom: systém bol nastavený tak, že takéto "kovbojské" hľadanie pravdy bolo vylúčené. Skrátka, realistický film o pomeroch v Sovietskom zväze asi ani nemohol byť natočený, pretože by sme sa na tú ubíjajúcu nudu a netvorivosť a tupú poslušnosť nedokázali pozerať.: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong?fbclid=IwAR3hmS3ewl4emjZzWcGRWdcrr3pEZBRpWW9x2qwxzE6VRWA2PkZsjDJ0Nas

Dark Waters (2019)

Keď sa na mňa občas obrátia miestni občania, ktorých trápi nejaká environmentálna kauza, tak moja prvá aktivistická rada obvykle znie: "Rozmyslite si, či ste ochotní tomu venovať tak desať až dvadsať rokov života". A že akokoľvek to dopadne, budú ich obviňovať tí, za ktorých záujmy chcú bojovať. Obvykle neveria, "veď je to len jedna skládka/diaľnica/priehrada". Tento silný film je dôkazom, že to isté platí aj v starých demokraciách.

Dokonalá lež (2019)

Výborní herci, priemerný scenár. Celý čas som čakal, kedy vypukne tá skutočná vzťahová dráma - namiesto toho autori ponúkli prekombinované ľsti.

Hlava 22 (2019) (seriál)

Zatiaľ najlepšia adaptácia kultovej knihy. Ale čítanie nenahrádza a nič nové neprináša.

Po životě (2019) (seriál)

Cynická obluda Ondřejíček to hodnotí veľmi presne: https://velacasu.blogspot.com/2019/03/after-life.html?m=1 Kto chce mať z prvej série výborný pocit, nech nepozerá záverečnú epizódu, ktorá je explicitná, narvaná happy-endmi ako pre debilov, a v ktorej všetky postavy deklamujú coelhoviny ako zo Slepačej polievky pre dušu. Dúfam, že Gervaisovi takýto záver nanútili producenti.