Provinční městečko E (2019)

Veľmi užitočný film. Ak máme brať Rusko také aké je, nie aké si vysnívali českí a slovenskí utopisti všeslovanskej vzájomnosti, musíme vidieť túto tvár Ruska. Ruska zaseknutého v jedinej udalosti 20.-ho storočia, na ktorú môžu byť kolektívne hrdí, a aj to len po starostlivom vypreparovaní od paktu Molotov - Ribbentrop, útoku na Fínsko atď atď. Ten, kto v recenzii tvrdí, že naše deti majú rovnako vymyté hlavy, len opačnou ideológiou, nech mi nájde české alebo slovenské dieťa, ktoré svoj život zasvätilo napríklad pripomínaniu protikomunistického disentu alebo Novembra 1989. - Najlepšie tento fenomén vystihuje ruský spisovateľ Gluchovskij: "Američania koniec druhej svetovej vojny neoslavujú. Neoslavujú ho ani Nemci či Angličania. Zažili ju a prežili, uzavreli mier. To len našu krajinu zabudli v zákopoch. Len my stále dokola pozeráme a budeme pozerať na Stierlitza, stále dokola točíme hrdinské gýče, a keď na semaforoch naskočí červená, kupujeme od Rómov, ktorí chodia medzi autami, vojenské čiapky a plagáty. Len my mávame georgijevskou stužkou pred americkým Bielym domom. Mali sme pochovať svojich padlých, ale namiesto toho ich vykopávame a ženieme do ďalších bojov. A oni, nemí, idú - na Berlín, na Kyjev, na Washington. Nesmrteľný pluk ide pešo po Červenom námestí do útoku hneď za tou najmodernejšou vojenskou technikou. Pochodujú tí, ktorým nedovoľujeme v pokoji odpočívať po smrti, za tými, ktorí ešte žijú. Počúvame, ako nám skvelí umelci celý máj, a každý máj, spievajú piesne z predných línií. A všetko sú to piesne o smrti, o pripravenosti zomrieť mladý, o tom, aká je smrť strašná a ako je nutné naučiť sa umierať. Clivé, silné, rituálne piesne, ktoré nás nútia zabúdať sami na seba. Piesne, vďaka ktorým sami nastupujeme do šíkov a hľadáme vodcu, za ktorého by bolo možné statočne zomrieť. A vlastne sa uspokojíme s každým vodcom, aby sme za neho mohli zomrieť. V máji to tak cítime." DMITRIJ GLUCHOVSKIJ: Zabudnutí v zákopoch

Shaft (2019)

Nie, nenechajte sa pomýliť tvrdením, že sú tam hlášky ako v Poslednom skautovi. Len sa o to veľmi snažili.

Yesterday (2019)

Áno romantická linka je prvoplánová, a celý film stojí na jedinom nápade, ale ten nápad je výživný. Najlepšie sú pasáže s prvými pokusmi predviesť vlastnej rodine Hey Jude, a potom žraločia hudobná producentka. Poteší aj linka s Edom Sheeranom.

Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (2018) (seriál)

Temná je nová oranžová, a tak si môžeme po temnom Jamesovi Bondovi (Craig) a temnom Sherlockovi Holmesovi (Cumberbatch) pozrieť aj temného Hercula Poirota (Malkovich). A funguje to. Poirotove obsesie zrazu dávajú zmysel.

Aniara (2018)

Realistické vykreslenie skupiny ľudí v bezvýchodiskovej situácii. Tým myslím, že degradácia prebieha pomaly a s istou dôstojnosťou, nie ako vo filmoch, kde sa ľudia po týždni v bunkri masakrujú a požierajú. Po zhliadnutí filmu sa hodí ísť na chvíľu do lesa. Alebo aspoň otvoriť okno.

Beze stop (2018)

Skvost. Napriek "survival" a "veteran" kontextu sa v príbehu nevyskytujú žiadne ramboviny (asi kvôli tomu má film nižšie hodnotenie, než si zaslúži). V komentároch je často porovnávaný s Captain Fantastic, opäť len kvôli tomu, že sa tam vyskytuje otec, snažiaci sa žiť s deťmi mimo civilizácie. Leave No Trace je podstatne realistickejší, inteligentnejší - a nevyskytujú sa tam žiadne zvrátené osobnosti - príbeh si plne vystačí bez nich.

Heavy Trip (2018)

Fínsko je krajina s najvyšším počtom metalových kapiel na milión obyvateľov, takže nikde inde nemohol vzniknúť tento názorný návod, ako sa stať autentickým metalistom.

Kominského metoda (2018) (seriál)

Superúspešný herec Michael Douglas exceluje v roli neúspešného herca.