Než jsem tě poznala (2016)

Emilia Clarke ukázala, že v Hre o Tróny musela náramne kontrolovať svoju mimiku. A vlastne všetci hlavní predstavitelia patria medzi britskú hereckú špičku. Inak - štandardný romantický sladkobôľny.

Pasažéři (2016)

Podrobnosti k dizajnu kozmickej lode Avalon. Áno, bar bol inšpirovaný Kubrickovým Shiningom. https://www.architecturaldigest.com/gallery/passengers-set-design

Paterson (2016)

Výborné. Manželský pár žil tak jednoducho a krásne, až som sa o nich spočiatku bál. Jarmusch však nepotrebuje na dosiahnutie krízy a katarzie zhubnú nemoc partnera alebo "home invasion" mafiánskeho gangu - stačí roztopašný buldoček. (- Paterson používal klasický Stanley Lunch Box + termosku Classic tej istej značky, priam statusový symbol amerických "modrých límčekov")

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Clint Eastwood vytvoril pútavý film bez toho, aby musel narvať do inak celkom jednoduchého skutočného príbehu nejaké umelé prísady. Piloti sú profesionáli, cestujúci sa správajú celkom rozumne, záchranári robia svoju prácu, komisia sa snaží objektívne vyšetrovať, rodinné vzťahy pilotov síce nie sú ideálne, ale nevyskytujú sa tam žiadne hysterické kravy ale ani dokonalé vzťahy vystrihnuté z Cosmopolitanu. Väčšina divákov pravdepodobne obdivovala hrdinu Sullyho, avšak treba sa pozrieť na prácu vyšetrujúcej komisie trochu objektívnejšie, než že sú to ľudia, ktorí sa snažia nášho Sullyho znemožniť. Práve toto je na celom filme najfascinujúcejšia vec: napriek tomu, že Sullyho už zbožňovala celá Amerika a stal sa miláčikom médií, komisia chce zistiť, či naozaj zvolil najvhodnejší postup. Pretože odhodiť letové predpisy, "checklisty", znamená vydať bezpečnosť pasažierov do rúk pilotovej improvizácie.

Volání netvora: Příběh života (2016)

Nenechajte sa zmiasť pojmamy ako "Fantasy" a animovaným dizajnom plagátu. Je to príbeh o zomieraní, smrti a zmierení sa s týmito súčasťami života. Nie je to zábava, je to psychoterapia.

Volyň (2016)

Filmová ilustrácia ku knihe "Krvavé územie" od Timothy Snydera. Oblasť a čas, kedy to najmenej nebezpečné, čo ste mohli vonku stretnúť, bola jednotka Wehrmachtu. Najotriasajúcejší film od "Choď a pozeraj sa".

Vysoké Tatry: Život nad oblaky (2016)

Absolútne unikátne zábery, ktoré u nás ešte nikto nenatočil a tak skoro nenatočí. Vidieť rysa je veľké šťastie. Odfotiť rysa sa podarí len skutočným profesionálom. Ale natočiť video so 4 hrajúcimi sa rysmi - to sa podarilo len Karolovi Kaliskému, ktorý za tento záber v nepriaznivých klimatických podmienkach zaplatil niekoľkotýždňovou chorobou, hoci je skúseným vysokohorským turistom.

Zrádce mezi námi (2016)

Klasicky kvalitná LeCarrého predloha, výborní herci, kvalitná réžia. Podcenený film. Asi preto, lebo je tam všetko realistické.