Akční U.S.A. (1989)

Ve stručnosti řečeno, jde o přehlídku honiček, výbuchů a kaskadérských kousků a je tam i nějaký děj. Jsou tu pitomí FBI agenti, kteří si vzali na starost hlídání dívky, po které jdou stejně pitomí záporáci. Navzájem se honí až do finální scény, kde se rozhodne o osudu uloupených diamantů. Z dnešního pohledu je to po stránce děje hodně šílené, avšak v osmdesátých letech šlo nejspíš o další akční film, jen s větším počtem výbuchů a honiček, než bylo obvyklé. Je to prostě špatné, až je to dobré. Dokonce je tu i pár podařených vtipů a když už pro nic jiného, tak byste se na něj měli podívat kvůli povedeným kaskadérským kouskům. Jinak, zápletka tady na CSFD je úplně vedle.

Síla pomsty (1986)

Při sledování Avenging Force jsem měl dojem, že inspiroval nejednu videohru. Přestřelky na střechách v přístavišti mi silně připomínaly Uncharted, závěrečné souboje s bossy pak Metal Gear Solid 3. Řemeslně velmi dobře zvládnuté béčko s pořádně drsnými záporáky, které může na světě přemoci pouze Dudikoffův Matt Hunter. Je škoda, že nikdy nevzniklo pokračování.

Divoké husy (1978)

Takové Expendables sedmdesátých let, dalo by se říct. Pořádně se to rozjede až v druhé půlce, protože v té první se film dlouho věnuje budování hlavních postav a výcviku padesátičlenného seniorského komanda. Nevím, jak to bylo v době uvedení, ale z dnešního pohledu působí řada scén velice vtipně. Postrádal jsem alespoň trošičku zamotanější děj a především mi vadilo, jak je to pomalé; neuškodilo by, kdyby se to sem tam lehce prostříhalo. Myslím, že by to pak bylo na férové tři a půl hvězdičky.

Poslední kondor (1987)

Zápletka Eastern Condors zněla sympaticky: nad Vietnamem seskočí ozbrojené komando složené ze zločinců, kteří netuší, co je cílem jejich mise. Jeden z nich okamžitě zahyne. Vietkong se objeví poměrně rychle a s ním první přestřelka, na kterou by byl pyšný i John J. Rambo. Síla filmu Eastern Condors (aneb Operace Východní kondoři) tkví v perfektně vyváženém poměru brutální akce a humorného děje. Děj je částečně nepředvídatelný - nechybí překvapující momenty -, a jediné, co se asi dá předpovědět, je obrovský počet "zlých" vietnamských vojáků, jejichž počet se rapidně zmenší až po jedné fantastické přestřelce v níž figuruje nejeden velký kanón. Scény jsou vynalézavé a člověk neustále cítí to nadšení Sammo Hunga a jeho štábu, až se prostě u toho musí nenuceně bavit. Jen malý kousíček chyběl k páté hvězdičce. Ale možná ho ještě v budoucnu přehodnotím.

Tut (2015) (seriál)

Hvězdička navíc za místy velmi pěkné gore efekty. Celkově zábavná podívaná s dobrými hereckými výkony z atraktivního prostředí.

Terminator Genisys (2015)

Na to, že je to už pátý díl, jde překvapivě o velmi zábavnou podívanou s jen minimem hluchých míst. T5 obsahuje několik vynikajících scén, o nichž bych řekl, že jsou na úrovni těch lepších scén v T2: souboj dvou Arnoldů, bitva s T-1000... Obzvlášť se mi líbila část v 1984. Film má oproti Terminator Salvation úžasné tempo a člověku vůbec nepřijde, že jeho stopáž je přes dvě hodiny. Chvályhodné na něm je, že respektuje první dva Terminátory. Mínus bych viděl v obsazení Jaie Courtnehyo a možná v lehce uspěchaném konci. Jinak, musím ještě v komentáři vyzdvihnout Arnolda, který podává maximálně skvělý výkon a pokaždé bylo poznat, že si hraní Terminátora po dvanácti letech mimořádně užíval. Opravdové pokračování k T2 je tady. Doufejme, že se mu bude dařit i finančně a nezůstane jen u jednoho pokračování, ale že vznikne rovnou celá trilogie.

Země zítřka (2015)

Dobrodružných fantasy filmů v kině moc není a tenhle sice má ve scénáři pár much, ale já se tak dobře bavil, že je filmu odpustím. Zemi zítřka by prospěl temnější obsah, jinak samotné provedení títulní futuristické Země bylo nadmíru povedené. Bod navíc za Britt Robertson. Fajn oddechovka.

Chappie (2015)

Především jsem žasnul nad závěrečnou snad dvacetiminutovou přestřelkou mezi Losem (připomínajícím Eda) a Chappiem (připomínajícím RoboCopa, obdařeného o roztomilost Johnnyho 5). Takhle energickou, parádně vymyšlenou a velmi schopně sestříhanou akční scénu bych nejraději roztáhl i do zbytku filmu s občasnou vložkou, která by dala divákovi šanci vydechnout. Ve výsledku jde o zajímavě originálně pojatý komediální akčňák, který se povedl.