Korunní princ (2015) (TV film)

Jedna z nejlepších českých pohádek za posledních spoustu let. Vtipné, dobře napsané a výborně zahrané. Silné čtyři hvězdičky.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Jednička mi přišla mnohem lepší. Je tu pár akčních scén, ale celkově to vyznívá do ztracena. Gimmick bludiště tomu dával šťávu. Bez něj je to další nevýrazná sci-fi, kterou člověk za pár dni zapomene.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Je tu snad závěrečný díl série a dobrá zpráva je, že je to lepší než PA 4, ale, řekněme si to upřímně, to nebylo zas tak těžké dosáhnout. PA 5 dává dohromady střípky z předchozích filmů a vzniká cosi dávající vcelku smysl, v rámci horrorového žánru. Po stránce strašidelnosti film moc nefunguje, a za to také může vysoká frekvence lekaček, které na diváka útočí asi každé tři minuty, a tentokrát už od prvních minut - a tady je vidět, že to dlouhé čekání v předchozích filmech na první lekačku prostě mělo smysl. Ve scénáři je pár pěkných nápadů, je jen škoda, že působí, jako kdyby tvůrci házeli nápady na jednu hromadu, aniž by ve výsledku znali jejich smysl v rámci celku, a použili to lepší, co na "hromádce" našli. Jako jeden z těch lepších se dá zmínit ten, co je na plakátě, tedy tunel vedoucí z pokojíčku do neznáma, který docela možná tvůrci zahlédli ve hře Silent Hill 4, anebo také ne. PA 5 se pyšní nejen tím, že konečně ukazuje aktivitu - tedy cosi, co připomíná kouřové monstrum z Lostu -, ale také faktem, že jde o první PA ve 3D. Bohužel ve 3D je, když přimhouřím oči, jen půlka filmu (!). Scény působící prostorovým dojmem začnou až momentem, kdy si jedna z hlavních postav pořídí 3D kameru, a dále tyhle scény jsou ještě prokládány běžnou 2D přepínáním kamer z různých částí domu. Dává to sice smysl, ale pocit při sledování filmu je... jak bych to jen nazval, nepohodlný? Navíc, všechny 3D záběry jsou prokládané, čili mají v obraze nepříjemné pruhy. Jediným kladem na 3D je tak zobrazení kouřového monstra, či jeho kousků poletujících ve vzduchu, kde 3D efekt na plátně působí velmi zajímavě. Doporučit, nebo ne? PA nikdy nebylo o příběhu, tedy po této stránce zřejmě nebude nikdo zklamán, už horší je to po stránce, chcete-li se bát; i když, na mé projekci se první půlhodinu ozývaly dívčí výkřiky, takže je docela možné, že první půlka - než se lekačky začnou až příliš opakovat - docela hrůzu nahánějící za jistých okolností být může. Paranormal Activity je (asi) naposledy v kinech! Myslím, že horrorový fanda si tuhletu příležitost ujít nenechá, přece jen PA již několikátý rok vyplňuje mezeru po Saw, které se tradičně objevovalo v kinech v období Halloweenu a je jen otázkou, co ho vystřídá. Pokud váháte a nechcete zbytečně vyhazovat peníze, raději si pusťte znovu třetí, dle mého názoru nejlepší, díl.

Purpurový vrch (2015)

Lehčí spoilery ahead: Musím říci, že Purpurový vrch je velmi slušný v nehorrorovém "módu" a je jen škoda, že v něm nakonec nezůstal. Dalo se toho dosáhnout docela snadno po natočení ve střižně - všechny scény s duchem by ve filmu klidně nemusely být a film by byl vlastně lepší, nejen tím, že by dával větší smysl. Po výtvarné stránce je to vynikající podívaná, takže už jen kvůli ní stojí za to se na to podívat. Z horrorového hlediska je to podstatně slabší, lekačky jsou dokonce velmi slabé, i když o nich to určitě není (a ve výsledku jejich přítomnost vlastně nedává žádný smysl).

Scream (2015) (seriál)

Pilotní díl určitě není špatný, možná až na větší zaměnitelnost postav. Je to takový návrat do devadesátých let, v tom nejlepším slova smyslu. Jak jsem nebyl moc nadšen z nové masky na prvních fotkách, v seriálu nakonec vypadá podstatně lépe, i když jsem pořád toho názoru, že původní maska byla "signaturou" série Vřískot. Jiných změn oproti filmové sérii jsem si nevšiml. Je tu vše: vrah v plášti s maskou, velký nůž, tajemné telefonní hovory a upadávající končetiny.

Terminator Genisys (2015)

Na to, že je to už pátý díl, jde překvapivě o velmi zábavnou podívanou s jen minimem hluchých míst. T5 obsahuje několik vynikajících scén, o nichž bych řekl, že jsou na úrovni těch lepších scén v T2: souboj dvou Arnoldů, bitva s T-1000... Obzvlášť se mi líbila část v 1984. Film má oproti Terminator Salvation úžasné tempo a člověku vůbec nepřijde, že jeho stopáž je přes dvě hodiny. Chvályhodné na něm je, že respektuje první dva Terminátory. Mínus bych viděl v obsazení Jaie Courtnehyo a možná v lehce uspěchaném konci. Jinak, musím ještě v komentáři vyzdvihnout Arnolda, který podává maximálně skvělý výkon a pokaždé bylo poznat, že si hraní Terminátora po dvanácti letech mimořádně užíval. Opravdové pokračování k T2 je tady. Doufejme, že se mu bude dařit i finančně a nezůstane jen u jednoho pokračování, ale že vznikne rovnou celá trilogie.

Tut (2015) (seriál)

Hvězdička navíc za místy velmi pěkné gore efekty. Celkově zábavná podívaná s dobrými hereckými výkony z atraktivního prostředí.

Vrah z prádelny (2015)

Viděno v rámci půlnočních filmů na KVIFF. Nevěděl jsem, co očekávat, takže jsem byl příjemně překvapený, že jde o duchařskou komedii, a ne o slasher. K duchařinám mám asi blíž, navíc ty asijské měly (a myslím, že stále mají) něco do sebe. Čínské, hongkongské, potažmo ty tchajwanské, jsou zajímavé tím, že duchové v nich často bloudí - nečíhají, neútočí - a nejsou vyloženě nepřátelští. Po stránce horrorové film nabízí, krom samotných duchů, především popravy, které jsou provedené až nepříjemně chladným způsobem. Komediální složka tu překvapivě funguje, také díky srandovní interakci mezi protagonisty (on - zabiják, kterého pronásledují duchové jeho oběti; ona - médium, které se nechává posednout duchy). Líbilo se mi i zajímavé příběhové pozadí. Půl bodu navíc za příjemnou atmosféru na projekci ve Varech. Celkově jsem s Laundrymanem velmi spokojený.

Země zítřka (2015)

Dobrodružných fantasy filmů v kině moc není a tenhle sice má ve scénáři pár much, ale já se tak dobře bavil, že je filmu odpustím. Zemi zítřka by prospěl temnější obsah, jinak samotné provedení títulní futuristické Země bylo nadmíru povedené. Bod navíc za Britt Robertson. Fajn oddechovka.