Iron Man 3 (2013)

Pro mě je to jasně nejlepší akční film posledních několika let. Scéna s letadlem byla doslova dechberoucí. Vymakané po všech stránkách!

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Dost slušná nenáročná podívaná mající dostatek čarodějnic, explodujících končetin, krásných hereček a hláškování. V českém překladu mi trošku nesedělo, proč dospělému muži říkají Jeníček, ale to je spíš problém prvních překladatelů, kteří zřejmě ani nemohli tušit, že někdo v jednadvacátém století natočí akční horror s dospělými verzemi Hansela a Gretel. Hodně se mi líbila scéna s kulometem, pak celkově vizuální styl, a parádní herecký výkon Petera Stormarea. Závěrečná scéna mě přesvědčila o tom, že druhý díl nezní jako úplně špatný nápad.

Konečná (2013)

Last Stand jako návratový film Arnolda Schwarzeneggera funguje bezchybně. Jediná chybka je snad v trošku pomalejší první třetině, ale jakmile film dostane tempo, na pocit pomalejšího rozjezdu rázem zapomenete.

Konzultant (2013)

Vcelku slušný, ale také částečně nepřehledný, film o tom, že s mexickými kartely si není radno začínat. Horrorového fanouška by mohlo zajímat, že ve filmu je ukázána v praxi zajímavá zbraň ve stylu Saw, obojek Bolíto, který jakoby vypadl ze šuplete Jigsawovy dílny.

Mama (2013)

Mama mě po pravdě moc nenadchla, což už je jistě patrné z textu mé recenze. Potenciál na povedený strašidelný film tu zcela určitě byl, nápad s Mamou a jí vychovanými dětmi v divočině má něco do sebe a jisté známky kvalitní hrůzné podívané tu sem tam problesknou, jen bohužel kvůli nelogičnostem a digitálnímu vzezření Mamy těch šancí na úspěšný horror plný hrůzy tu moc nebylo. Na Mamu 2, která se již chystá, se přesto podívám. Jsem zvědavý, zda se tvůrci z chyb poučí a nabídnou nám film, který tu měl být už v této první instanci.

Nevědomí (2013)

Hodně kvalitní podívaná pro sci-fi fajnšmekry. Vážně škoda toho, že film nebyl natočen ve 3D.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

To, co film sliboval, splnil do posledního puntíku: souboje robotů s velkými monstry Kaiju. A ty jsou odvedeny velmi slušně. Spíše než příběh tu hlavní roli má nespočet efektů, kterému sekunduje to ostatní. Potěšil mě Ron Perlman jako dealer Kaiju vnitřností. Monstra jsou pěkná a i když je tu několik věcí, které tu být nemusely a celkově to bylo docela předvídatelné, bavil jsem se a film odsýpal vcelku rychle.

Ptačí úlet (2013)

Další povedený 3D animák, kterému nechybí vtip, ani nápady. Zmínku si zaslouží výborný dabing Karla Heřmánka.

Slaměný štít (2013)

Zajímavá sociální kritika, a velmi obstojný mainstreamový thriller. Jen trochu vadí, když tohle od filmu nečekáte. Ale holt Takashi Miike už zdaleka netočí to, co kdysi a dnes je z něj bohužel zaměnitelný režisér. Naopak zmínku si zaslouží Tatsuya Fujiwara, který roli sadistického maniaka zahrál velmi uvěřitelně.