Star Trek: Do temnoty (2013)

Osobně řadím Into the Darkness do TOP 3 Star Trekovských filmů. Fantastické! Doufám, že mi tohle přesvědčení vydrží. ;)

Světová válka Z (2013)

S World War Z jsem velmi spokojený. Jde sice jen o "další" zombie film, ovšem to, jak skvěle je zpracovaný a že ukazuje opravdu epické scény, a přitom parádně funguje i v komornějších chvílích, z něj dělá podívanou, kterou by si fandové zombie subžánru neměli nechat ujít.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Tak nevím, rozjíždělo se to poměrně dobře a pak se to těžce pokazilo, když... možný SPOILER... několik hrdinů umřelo, aniž by je stihl rozřezat Leatherface. O logice ve filmu se mi asi budou ještě několik nocí zdát zlé sny. Scenárista chtěl možná překvapovat skoro na každém kroku, ale když se na plátně dějí věci, pro které nemá divák pochopení, je něco opravdu špatně. Nemluvě o tom velmi podivném zvratu u konce a to co udělali s Leatherfacem, to je podobný tah, jaký se povedl vytáhnout na Predátora na konci prvního AVP. Zvukové efekty u lekaček (vybafnutí Leatherface na diváka) a řezání všeho možného v první třetině vážně ušlo, a je škoda, že scenárista neodvedl podobně kvalitní práci. Tohle nezachrání ani 3D, ani komediální scénka po titulcích. 3,5/10.

Vězni slunce (2013)

To, že film Prisoners of the Sun je vskutku příšernost, jsem mohl s jistotou konstatovat, až když se objevily závěrečné titulky. Pořád jsem totiž měl pocit, že nevím co mi chtějí tvůrci, jako divákovi, přesně předat. A konec jen potvrdil mou tezi o tom, že o jakémkoli obohacení diváka nebyla v původních plánech ani zmínka. Co ale bylo horší, film jakoby točili dva lidé, a teď asi dává smysl ta zmínka o Uwe Bollovi v titulcích, který si tu zakoupil koprodukční kredit. Jeden tvůrce tady vyrobil naprostý chaos, jak v ději, tak v postavách, a vůbec tak nějak ve všem. Ten druhý, podstatně zajímavější, chtěl, resp. se snažil o pěknou podívanou ve stylu Indiana Jonese, jenže to těžce pohořelo, víceméně úplně na všem. Osvětlení scén je příšerné - např. stan připomínal kobku v podzemí -, barvy jsou vybledlé, a nějak divně nastavené - chvíli to vypadalo, že děj se odehrává na Marsu. O motivacích a smyslu postav se raději nebudu rozepisovat. Děj se dá shrnout tak, že skupinka náhodných postav plánuje vstoupit do pyramidy (o které nám na začátku vypravěč vyprávěl dobré tři minuty), pak do ní vstoupí, klapne nějaká past, někdo umře, mumie na ně dvakrát vyšle hmyzí roj, přijde na jeden "zvrat", a pak se dostaví konec, který mě moc nepotěšil. Jediné plus filmu je John Rhys-Davies, který vypadal, že si to maximálně užil. Škoda, že nemůžu říct to samé.

V zajetí démonů (2013)

The Conjuring je zážitkem nadmíru uspokojivým. Jamesi Wanovi se podařilo natočit duchařinu, která za celou stopáž nešlápne vedle. Mám takový pocit, že Wan po úspěchu prvního Insidious zjistil, že mu duchařský žánr opravdu vyhovuje, a tak se v The Conjuring odvázal a dal si za úkol natočit maximálně strašidelnou duchařinu. A že po této stránce je V zajetí démonů také velmi uspokojivé - a že strach vás neopustí ani po opuštění kinosálu. Jde o úspěch, který duchařský žánr ukazuje v tom nejlepším možném světle.

Zombieland (2013) (TV film)

Strašné, ale imho v dobrém slova smyslu. Čekal jsem totální katastrofu, ale nakonec mi to přišlo jako docela vtipné. Nevím, jak mě to bude bavit dál, rozhodne-li se Amazon pro celý seriál, ale mám takový pocit, že budou muset pánové přijít s úplně novými fóry, jinak to vidím bledě.

Zpráva o Europě (2013)

Tvůrci filmu Europa Report měli všechny potřebné ingredience: realistickou raketu, měsíc i posádku, dokonce i realisticky působící snímání všeho, co se na palubě odehrává, pomocí asi dvanácti kamer. Po zhlédnutí filmu jsem nabyl dojmu, že se spokojili s tím, co měli, a neměli další potřebu, nebo snad odvahu tomu dát nějakou zajímavější polohu. Bylo to určitě velmi slušně natočené, ale něco důležitého tu chybělo, nějaká vize, odvážnější nápad.

47 róninů (2013)

Docela ucházející podívaná, na kterou se hezky dívá.

Aladdin a lampa smrti (2012) (TV film) odpad!

Těžko říct, co jsem si od Aladdina a jeho smrtící lampy sliboval. Nečekal jsem ale, že to bude po stránce logiky až takhle děsivé. Aladdin najde v hrobce knihu, a rozhodne se ji prodat. Pak ale vidí, že mu za ni obchodník dává těžké peníze, takže mu ji neprodá a až poté si Aladdin přečte, co je v ní napsáno. To už je mu ale zlý obchodník a jeho sebranka hrdlořezů na stopě a po nalezení lampy o ni Aladdin okamžitě přijde, a v tom momentě se objevují další postavy, které se na začátku Aladdina rozhodli nevarovat před velkým nebezpečím, které lampa ukrývá. Už je ale pozdě a zlý Djinn je venku a s ním se na obrazovce objevují vedlejší postavy, které jsou od sebe prakticky nerozlišitelné, čekající na usmrcení. Je tu zamotaný děj, ze kterého vám může explodovat hlava, budete-li se pokoušet dát jednotlivé události dohromady. Scenárista psal Aladdina a smrtící lampu zřejmě v místnosti, ve které se léta nevětralo. Jinak si totiž nelze vysvětlit, jak mohl napsat scénu, kde si majitel lampy přeje od Djinna stan, fajfku a nejlepší víno a pak pošle své služebníky pro dřevo (!!). Scény zabíjení nejsou ani vynalézavé, natož povedené. Hlavní postavy nemůžou umřít, protože mají tetování - ale jen do chvíle, než se logika ve scénáři opět postaví na hlavu. Jedna gore scéna, kde si komická postava přeje zhubnout, načež mu Djinn utrhne obě ruce, celkem ušla, ale na celý film je to sakra málo. Hodnocení tak půl hvězdičky.

Amazing Spider-Man (2012)

V podstatě největším překvapením filmu je fakt, že jde o béčkový film. Dále trochu zamrzí logické díry a nedomyšlenosti: Kde si Spiderman pořídil oblek? Jak si mohl nasadit masku, když v jedné ruce držel lano a ve druhé dítě? Ke slabým stránkám patří i záporák, který se moc nepředvede. Ke zženštilému Peteru Parkerovi se raději ani vyjadřovat nebudu. Děj je vpodstatě to samé, co původní Spiderman film.