District 9 (2009)

District 9 po trailerech překvapil tím, že dodal ještě více, než slíbil. Dodal pojednání o nekonečné lidské blbosti, o předsudcích, rasové segregaci, transportech i násilných stránkách lidské povahy, která je o to víc bolestná pro ty země, jejichž vojáci v zahraničních misích nevydrží psychické napětí a my to pak dostáváme v sušené podobě na třetí stránce novin. District 9 jde na dřeň. Možná jsou kreveťáci "jen" mimozemšťané, možná jsou kdokoliv, kdo má jinou barvu pleti, jinou kulturu a jiný jazyk. Neill Blomkamp se na to podíval z detailu a aby to přiblížil divákovi co nejvíc, vtáhl jej do reality pseudodokumentárními záběry nejrůznějších průmyslových kamer. Prostě se to pokusil podat syrové, za studena, ještě s sebou plácající o destičku na krájení. Já tedy osobně District 9 považuji za mimořádně povedený zářez do filmového plátna a doufám, že se stejně silných příběhů se skromným vypravěčským stylem dočkáme v budoucnu ještě více. Palec nahoru. Update 2022: Nic z kvalit District 9 nezestárlo, ani v přesahu. Film je to pořád vynikající nad mnohé jiné pokusy o kvalitní sci-fi. Sharlto Copley hraje neuvěřitelně uvěřitelně na 100 %.

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Film více iritující, než dobrý. Rozumím sdělení, rozumím obsahu, ale forma se mi nelíbí a hudba je otřesná, herci furt řvou a přehrávají jako by všichni byli opravdoví blázni, což jak se ukáže, jsou, takže doporučuji nebrat a dát si na chuť Vyvolávače deště, to je jiná liga.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Chvílemi nteligentní (zejména tam, kde se občas promísí dobová fakta s příběhem), místy i vtipné, místy gumové a prkenné, ale jinak neškodná a v lecčems poučná zábava. Dodal bych ještě více vážnosti, i když vím, že lidi se rádi baví, ale drama ČT kdysi šlo, tady by bylo potenciálu udělat dílo na kila...Je to ale vlaštovka, příslib do budoucna, že tu existují scénáristé s mozkem...

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Kruciprdel, tady je to jak ve spacím vagónu, treska z krematoria....:-)) Výborný sociologický průzkum a otázka pro diváka, jestli už pochopil, že to není jen vina kuchařů a restaurací, že ty blafy vaří, ale i chyba Vaše, že to kupujete a žerete...:-P Jinak taky Pohlreichovy tři série vydají za docela dobrou rekvalifikaci pro začínající podnikatele a jejich byznys - je to místy hodně stereotypní, je to dřina, chce to invenci, nápad, rozhled, specifičnost, chuť, trpělivost, dobré lidi, úsměv, pokoru, pot, neustálé zlepšování a hlavně, pro ty, co nezačínali zadarmo ... odvahu ... to, co vím, že teď chybí i mně a jsem zvědav, kdy to v sobě překonám. Ale nikdy nebude pozdě, dokud v Čechách bude nejoblíbenější koření strouhanka, nejčtenější denní plátek Blesk a nejsledovanější pořady turecké telenovely :)

Gosford Park (2001)

Atypická sonda do života šlechty a jejích poddaných. Nenudí, nenadchne, ale chytne a nepustí.

Carlitova cesta (1993)

Další zářez na pažbě Al Pacina. To je ikona gangsterek a policajtů. Můžu vrtět hlavou nad mnoha dobovými prvky, ale neupřu tomu filmu jedinečnost. Špica.

Červený drak (2002)

Film je skvělý, dobře doplňuje vesmír Hannibala Lectera, třebaže z toho místy šustí stránky předlohy.

Vzhůru do oblak (2009)

UPřímně řečeno, ve 2D by mě to snad bavilo ještě víc. Není to takový nářez jako Nemo nebo Auta, kde se pořád něco děje. Stárnou. Pixaři i jejich filmy. Tento je bezkonkurenčně nejvyzrálejší, ale už ne tak naivně dětský. Tam, kde dříve byly fóry a blbinky, tam dnes postavy přemýšlejí, vyvíjejí se a pátrají po tom, kdo vlastně jsou. Takže verdikt...ano i ne. Wall-E mě agitkou unudil, ale Carl to ustál. Teď už to ale Pixarovci budou mít zatraceně těžké...jakékoliv nové téma hrozí vykrádáním sebe sama. Držím palce, protože zatím i UP stál za ty lístky do kina...v porovnání s mnoha jinýma mizernostma v kinech, je to zázrak...:-)

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Ani vstup zdarma - díky CSFD - mě nepřesvědčil, abych Pelham 123 hodnotil nadprůměrně. Ne ani tak pro chybějící pozitiva - ta bych našel, protože mě Scottův střih baví, třeba při té bouračce s náklaďákem, ale i jiné překvapivé zvraty - ale spíše pro ta negativa. Jmenovitě - hysterický a přehrávající Travolta, nezvykle prkenný Washington, nepřesvědčivý Turturro a plytké dialogy o městu New York, o komoditách, o hrdinství, prostě špatně. Neznám orignál ze čtyřiasedmdesátého, nemůžu srovnávat, ale neustoupím. Viděl jsem Scottův zatím nejslabší film.

Katyň (2007)

Katyň je otřesným svědectvím, úhlem pohledu, položeným otazníkem, otevřenou zpovědí. Někdy mi sice z obrazovky vyloženě čouhaly papírové fráze a práce štábu, protože Wajda je sice jistě mistr, ale jeho práce na mě místy působila hůře než divadelně, až uměle a prkenně. Nicméně, historii je třeba stále oživovat, proto ne čtyři, ale pět hvězdiček, za přínos kultuře a k rozšíření povědomí diváků o historickém kontextu doby, ve které nežili a která má přitom se současností tolik společného.