Blíženec (2019)

Vlastně ani nevím, co jsem to viděl.

Muži v černém (1997)

Krom toho, že si nemusíme v roce, kdy tohle píšu (2021), povídat jaká legenda to před více než dvaceti lety byla, nemusíme si ani dokola připomínat, že nebylo nutné přepalovat filmy tunami digitálních triků na a natahovat přes celé plátno řvoucí potvory v každé druhé scéně. Ne, že by na filmu hledání úspor v každé scéně nebylo vidět. Stačilo ale dát do jedné místnosti dva perfektní herce, kteří nepotřebují víc, než jen minimální soubor gest bez pitvoření a scénář s úspornými dialogy (bez zbytečného mletí), aby z toho byl luxusní film. Platí to dodnes.

Colectiv (2019)

Hrozivá zpráva o zemi, kterou drtí korupce, touha po moci a obecně institucionální krize. Rumunsko holt nemá potřebnou politickou zkušenost, ale co my odsud z Česka můžeme povídat...:)

Duše (2020)

Pixar na vrcholu sil. Jak hodnotit něco, co je perfektní z vlastní definice? Líp to nejde a jestli jo, tak jsem Santa Klaus :)

Wonder Woman 1984 (2020)

Úplně normální až nadprůměrně zábavný blockbuster. Co se týče pozitivních zpráv: S úsměvy překrásné Gal Gadot se nešetří. Na několika scénách jde vidět velmi štědrý rozpočet. Kristen Wiig projde několika dost dobře zpracovanými proměnami a společně s druhým záporákem filmu nedělá DC žádnou ostudu. Naivita filmu je přiznaná a pokud to divák nebude odmítat a nebude čekat ještě naivněji návrat kvalit Temného rytíře, nemůže se zklamat. Co se týče vyloženě negativních zpráv: Závěrečný souboj s Cheetah mohli fakt rovnou naservírovat na zeleném plátně, někde v tělocvičně nebo při hře v šachy (z Dámského gambitu víme, jak zábavné to může být) a nehrát si na nějaké CGI ostrovní lokace. Gal Gadot hraje tím hůř, čím lépe vypadá, někdy to bolí, na druhou stranu ale nemá co hrát, její motivace zachraňovat svět je vyloženě záhadou. Scénář tu a tam vyloženě kašle na to, že divák má IQ a servíruje scény jako v seriálu z roku 1984. Což asi pak s tím rokem 84 vysvětluje všechno, včetně odkazu na Supermana. Závěrečným slovem: Vizuálně i na relax na večer na velkém plátně bezmála stejně impozantní a epické jako Man of Steel, jen v některých linkách bez nároku na inteligenci diváka - zejména linka mezi otcem a synem je jednoduše celá špatná - záporná chemie mezi oběma nefunguje a byla připlácnutá do scénáře beztak až ve třetí vlně přepisování. Poznámka na závěr: Celé to zavání nějakým dlouhodobým záměrem, který má rukopis Zacka Snydera, který nějak okouzlil producenty a donátory a přesvědčil je, že má smysl pokračovat v sérii Man of Steel - Batman vs Superman - Wonder Woman - Aquaman a uvidí se i v jeho verzi JLA. Jeho rukopisu odpovídá výskyt špatných CGI na zeleném plátně (ne, že by na tom Marvelovky byly líp, ba mnohdy hůř), stejně tak vybrané hudební motivy, zpomalovačky a schéma vyprávění. Dá se předpokládat, že někde se kruh uzavře a směr je daný. Ve finále jsem si přesto film užil jako pohodový blockbuster, který má prostě svoje chyby, ale ne takové, aby byl vnímán hůř, než kdejaký Ant-man, Endgame a podobně. Zimmerova hudba skvělá. Akční scény taky. Klidně si to dám znovu, narozdíl od mnoha jiných zelenoplátnovek, kde není tak velkolepá scéna, jako ta s rozbehnuvší se Wonder Woman směr nebe nebo úvodní závody. Dost dobrý.

Dálniční hlídka (2019)

Cokoliv už bylo o tomto filmu řečeno, bude nejspíše velmi blízko pravdy. Za mě už jen dodám, že to bylo moc fajn domácí promítání. Update 2024: Skvělý pomalý film. Kevin Costner v jedné z životních rolí.

Star Trek: Discovery - Season 1 (2017) (série)

Barevný vizuálně vyloženě relaxační seriál, u kterého se dá rozjímat a užívat si blikajících světýlek a špičkové produkční práce od designu, přes CGI po kostýmy. Celek sráží dolů seriálové neduhy - předlouhé dialogy a scény, které příběh posouvají o mikrometry, nepřesvědčivá hlavní postava (přehrávaná, s přemírou patosu v každém projevu), slabší vedlejší taky dost přestylizované vedlejší postavy, divoké twisty, které působí postupně hodně papírově, právě i kvůli seriálovému schématu (hodina na díl) a tak dále. Jinak je to ale fajn jízda a byly chvíle, kdy Star Trek Discovery dal zapomenout na bídné Star Wars IX. Za dojem z projekce na stěnu bod navíc, vizuál je fakt top.

Klaus (2019)

Legenda na první dobrou. Od první minuty jsem nabyl pocitu, že tuhle zábavnou jízdu znám odjakživa. Tak se rodí Vánoční klasika. Vtipné je to, plné detailů, zábavné, svižné, dojemné, Vánoční. Těším se kdykoliv znovu.