Napola: Hitlerova elita (2004)

Řekl bych, že jsem viděl dobrý film. Velmi mě potěšily bonusy na DVD o průběhu natáčení, za které udílím jednu hvězdu navíc. Není to košer, ale ten lidský přístup k natáčení mě zaujal. Samotný film toho moc o Německu neřekne. Používá více klišé, než originální přístupy a odvypráví to, co už bylo desetkrát viděné a slyšené nebo dokonce co si umíme i sami domyslet. Čtyři hvězdičky si zaslouží proto, že ač není originální, stále je řemeslně dobře ztvárněn a co chce říct, prostřednictvím šikovných herců řekne. A každý divák nemusí být sečtělý a nemusí být kinofil a zrovna takovému divákovi bych Napolu doporučil, bude se mu líbit a může otevřít dveře k jiným a zajímavější snímkům a třeba i knihám.

Napoleon (2023)

Dechberoucí monumentální obrazy velkých bitev doručeny. Výprava, kostýmy a sebejistý herecký výkon Joaquina Phoenixe taky. Režisérská sebejistota sice taky, ale v linii s Josephine se člověk nemůže zbavit dojmu, že je určena spíše divákům a divačkám u Apple TV, než těm, co vážili cestu do kina. Nic proti kráse Vanessy ani proti vážnosti institutu manželství v tehdejším pojetí vlády ve Francii, potažmo Evropě. Ovšem jinými slovy, ta cesta do kina takhle na večer za to samozřejmě stála. A ty peníze za tu produkci taky. Jak se spustily manévry u Slavkova a posléze u Waterloo byl jsem chycen. Tak mu (Ridleymu a všem, co si to takhle ve větru dešti blátě sněhu odmakali) přeju, ať se jim to vyplatí, rozhodně na to byla zejména v těch velkolepých momentech radost koukat v kině s Dolby Atmos a přistihovat se s otevřenými ústy. Taková epická kapitola dějepisu, kde se člověk nedozví nic moc nového, ale alespoň si to teď třeba kapku nebo o dost lépe představí a ještě se u toho párkrát i zasměje, vyjma tedy toho součtu padlých na závěr. P.S. Ještě spin-off bitvy u Trafalgaru bych si užil... P.S. 2: Ten fakt, že někde leží ještě 112 minut, které nejsou k dispozici na plátně, je ale velká škoda, ať už z toho vyleze cokoliv. Ne, že bych neocenil ušetřenou hodinu spánku :)

Na samotě u lesa (1976)

Mám doma i knihu se scénářem, která mi vždycky připomene ty nejzvučnější hlášky, ale pohled na Svěráka a Kemra s Kolářovou nenahradí.... Poetické, Cimrmanovské, lidské, hezké a české. To je film z těch, ze kterých mám upřímnou radost.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Samozřejmě z obrazu přímo vypadává ten prototypový charakter, který filmaři kopírují desítky let a který Hitchcocka dělá Hitchcockem. Filmový svět se nicméně nezastavil a šel dál. A tak, chtě nechtě, buďte ke mně vlídní, já u toho v posledních minutách usnul... A tím bych tak nějak shrnul svůj výsledný dojem. Byla to příjemná a místy hodně vtipná podívaná, je to jistě klasika a pro mnohé kult, ale pro mě je to jen vzpomínka na dobu, kterou nepamatuju a kdy ze Severozápadní linky museli být všichni paf, jenže já paf nejsem, já se jen s respektem klaním...

Nástupkyně (2022)

Člověk vzpomíná a vzpomíná, až najde v tomto shymalansky minimalistickém íránském pojetí existenciální a mysteriózní stopy Davida Lynche a Davida Finchera. Bez přehánění. Bi roya (Without Her) obstojí sama o sobě a oproti Lynchovi s Fincherem je o dost realističtější blíž tomu Shymalanovi a tudíž více diváka znervózňuje tím jak se zdánlivě civilně snaží polapit něco, co polapit nejde a může tím nenápadně vyvolat až depresivní noční můry o vykořenění a ztrátě sebe sama (Without Her). Příjemné osvěžení nabídky na HBO Max. P.S. Český překlad názvu filmu je odbytá téměř spoileroidní práce.

Náš den přijde (2010)

Redheads jsou takovým tím filmovým obrazem nepříjemných a dekadentních a násilných a šílených skutků narušených myslí, na který člověk fascinovaně zírá a ptá se sám sebe proč. Každopádně jde o Artový film, žádné spolknutí dvou kuliček popcornu. Určitě zajímavá studie, nikterak příjemná teda. Bez Casselova herectví bych se asi potrápil ještě o něco víc.

Náš vůdce (2008)

V případě Našeho vůdce jsem opravdu na holičkách kde na škále 1 až 5 hvězd hodnotit. On to totiž vůbec není nějak zručně natočený snímek. Nezřídka jsem se opravdu nudil a když přišly situace, které byly pro mě zajímavé byly nezajímavě natočené a když přišly situace, které nevypovídaly o ničem a jen roztahovaly stopáž, tak byly natočené vcelku schopně, ale k čemupak to? Výjimečně si odpovím sám. Snímek totiž vypovídá o něčem co se nám nemusí jevit až tak vzdálené. O neustálém nebezpečí nejrůznějších -ismů a o potlačování osobní svobody a o někdy zdánlivě neškodných cestičkách, které k teroru velmi rychle vedou. Osobně už jsem možná trochu odrostl a nejeví se mi Náš vůdce dobrým filmem, protože jsem dopředu odhadl děj a dokonce i závěr a tak nějak to pro mě bylo až moc čitelné, ale možná je to tím, že neignoruji historické souvislosti a leccos o problematice vím. Čili film má ode mě přinejmenším dvě hvězdy za to, co nazývám forma ustoupivší obsahu, který je v případě Našeho vůdce tím podstatným a pro společnost potřebným. Za obsah sdělení 2 hvězdy. Bohužel k samotnému scénáři i k režii bych měl nespočet výtek. Ale za celý film, kdybych chtěl najít něco pozitivního, tak si všimněte té scény, kdy se dívka Karo vrací v noci ze školy. Ten strach ...... zažívaly ještě před nedávnými 70ti lety miliony lidí na celém světě a nelze říct, že dnes na světě nejsou místa, kde je to o něco lepší. Obsah je nadčasový a mezigenerační a skvělým podkladem k diskuzím. Na zpracování snad brzy zapomenu....

Návrat do budoucnosti (1985)

Návrat do budoucnosti II (1989)

Stejný komentář jako u jedničky. Klasika, ve které je všechno záměrně přehnané, až z toho někdy bolí uši i oči. J. Fox geniální. Nápadů na pět filmů. Holt Spielberg a Zemeckis. Na n-tou.

Návrat do Cold Mountain (2003)

Jen si všimněte výčtů hereckých jmen. Takové mohl svést svého času do nejednoduchého a arytmického dramatu dohromady jen režisér formátu Anthonyno Minghelly. A čím víc dorůstám k tomu, že namísto neuchopitelných ideologických vizí ocením spíše detaily, na které dbají ti co vědí, tím víc si režisérů jako byl Minghella, vážím. Cold Mountain je košaté vyprávění, dotýkající se několika intenzivních, krátce zmíněných osudů a dvou milostných, natažených přes celý příběh. Jsou obrazem mnoha typických situací v našich životech, jen je nemůžeme nebo neumíme vyprávět tak melodramaticky a pompézně jako Hollywood v tak krásné přírodě, zachycené skutečně laskavou kamerou třeba za časů občanské války. Po letech, na druhý pokus, jsem zjistil, že mám ten film rád. Je výborný. A užívám si každého herce ve chvílích pochybností. A že důvodů k pochybnostem mají postavy ve filmu nepočítaně...