Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Skrytá hrozba je dost odlišná od všech ostatních dílů ságy, je taková pohádková. Hodně tu chybí ta typická temnota, která prostě ke Star Wars patří, čertík Darth Maul je prostě takovej neúplnej Sith. Takže atmosfericky to na ostatní díly ztrácí, ale i přesto si zachovává vysoké kvality, také díky vydatné podpoře skvěle vybraných herců - Liama Neesona, Ewana McGregora a mladinké Natalii Portman. Byl jsem na tom po cca 12 letech v kině, nyní ve 3D (přistupuji k němu skepticky, takže žádné zklamání jsem nepocítil - jen je to zbytečné vyhazování peněz) a i po takové době je to úžasný film. I když už asi nebudu tolik posedlý hvězdnou ságou jako tenkrát, kdy jsem potřeboval několik knížek a encyklopedií Star Wars :D

Americký zločin (2007)

Silnější čtyři hvězdy za dost drsný film. Je těžko uvěřitelné, že tak krutý příběh se odehrál v krásné éře let šedesátých. Narazil jsem na to náhodou v TV, takže příjemné překvapení. Ale síla filmu určitě neodpovídá síle tak závažného tématu. Nedokázalo mě to ohromit svou zrůdností, což by takový film měl.

Královna (2006)

Zajímavé je to určitě, ale je to takové až moc dokumentární, nezáživné. Nejlepší výkon podal James Cromwell. Čekal jsem od toho víc...

Jeden musí z kola ven (2011)

Opravdu zajímavý počin, který jde naprosto mimo dnešní mainstream - přijde mi to jako film z jiné (filmům zasvěcené) doby, kde nějaká akce nehraje pražádnou roli, protože film se točí kolem příběhu s poměrně složitou zápletkou, která po svém rozpletení může spoustu diváků až překvapit. Film disponuje kvalitními herci, mě se nejvíce líbil Gary Oldman, který zahrál opravdu kvalitně, potěšil klasik John Hurt a svou rolí překvapil Colin Firth. Pěkné!

Neznámý (2011)

Povedený moderní akční film, pokud od něj nebudete čekat něco nad rámec akčňáků, budete spokojeni. Pozitivem je taky zajímavé prostředí zimního Berlína, obsazení spousty německých herců, zejména Bruna Ganze, který stvárňuje velmi zajímavou vedlejší postavu. Sedělo mi i hlavní duo Liam Neeson s Diane Kruger a potěšil také Aidan Quinn.

Kikudžiro (1999)

Absolvováno na Eiga-sai 2012. Čekal jsem něco vážného, přece jenom je tu psáno Drama/Komedie. Ale realita byla jiná - Komedie/Melodrama. Bavil jsem se opravdu prvotřídně, Takeshi si svou roli očividně užíval a dal to nám divákům náležitě znát - týpka podobného ražení najdete snad jen u Tarantina. Chudák kluk má mizivé vyhlídky na prázdniny, ale právě díky "strýčkovi" Takeshimu zažije něco parádního. Špica vtipu jsou potom scény s dalšími třemi borci v druhé polovině filmu. No a pak mě dostala ještě jedna věc - po asi 70 minutách přišla typická zakončovací scéna... ale film pak pokračoval dalších 50 skvělých minut. Úžas!

Apokalypsa (1979)

Čekal jsem válečný film ve stylu Full Metal Jacket, ale co se mi dostalo, je nečekané. Film se dlouhou dobu tváří jako Hlava 22 zasazená do vietnamské války a také podobným způsobem člověka baví. Potom se to však rozvine do zcela nové dimenze - filozofického pojednání o podstatě války. A ono to funguje! Viděl jsem 202 minutovou verzi a musím uznat, že ani jedinou minutu jsem se nenudil. A The Doors, no to už je třešnička na dortu.

Kupředu levá, kupředu pravá (2006)

Nejdříve jsem myslel, že to bude extrémní levice a pravice, to jsem ještě nevěděl, že pravičáci jsou konzervativci. Ale komunisté nám ty extrémy krásně kompenzují a konzervativci se nakonec taky ukázali jako pořádní fanatici. Komunisté mě nepřekvapili (měl jsem podobného spolužáka), ale pobavili dostatečně, konzervativci pro mě jsou něco nového, neméně zajímavého. Nechápu člověka, který od dětství sní o kariéře politika. Abych to shrnul, máme tu dva tábory prapodivně smýšlejících lidí, kteří se doufejme nikdy do politiky nedostanou. Zajímavý dokument.

Vítejte v KLDR! (2008)

Zajímavá exkurze do poslední výspy totalitního komunismu, země věčného vůdce Kim Ir-Sena. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí, které bych jinak těžko hledal, takže účel dokument splnil. Opravdu mě iritují zdejší chytráci, kteří hodnotí dokument na základě úrovně výpovědí moravských turistů, kteří se v dokumentu objevili necíleně a pouze doplňují záběry svými komentáři. Já jsem spokojen.

Legenda o vášni (1994)

Úžasný film o jedné farmářské americké rodině, která si projde peklem války, rodinných sporů i politických intrik. Kruté scény ze zákopů první světové války se vám zaryjí do paměti. Romantika zde má dost velkou roli, ale není to na úkor zbytku příběhu. Film má skvělou atmosféru, hlavně díky přírodním scenériím a povedené hudbě. Výborný herecký výkon podal Anthony Hopkins. Když to shrnu, k dokonalosti chybí minimum.