Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Velmi příjemně mě po dlouhé době překvapili pánové od jisté nejmenované dopravní společnosti, se kterou pravidelně cestuji, ale jejich filmy často nesleduji. Dnes jsem tedy udělal výjimku a nebyla to špatná volba. Nový film, mafiánské prostředí - to mi vyhovuje. Musím předeslat, že sledování na obrazovce v autobuse, která není bůhvíjak velká, je jakási degradace filmového požitku, takže bych rád tento počin zhlédl v poněkud lepší kvalitě. Nicméně - film mě ihned oslovil, zaujala mě plejáda kvalitních herců a také dobrou hudbou vytvořená atmosféra poválečných let v LA. Funguje to dobře, má to dynamický děj a tak nějak to nenásilně utíká velmi rychle. Jenže - je to klasický hollywoodský mainstream, scénář je většinou velmi lehce předvídatelný (jaká škoda) a přijde mi, že film si snaží hrát na klasiku svého žánru, na samotné Untouchables, což mu bohužel moc dobře nejde. Ale přes tyto negativa jsem se dokázal přenést a nakonec musím tento film ocenit jako příjemnou kratochvíli, která se krásně sleduje... PS: Ale po pár dnech uležení musím snížit hodnocení na lehký nadprůměr - tedy 3 hvězdy - negativa mi nějak utkvěla v hlavě.

Kouř (1990)

Takhle určitě jo! Nepříliš známý, ale o to lepší český film. Děj je naprosto absurdní a skvělou formou kritizuje minulý režim. Velmi inteligentní humor, skvělé písně a úžasně přehnané herecké výkony. Takových filmů mnoho neuvidíte, je opravdu unikátní. Ke Kouři se určitě ještě rád vrátím.

Čtyři slunce (2012)

Mě to přijde takové prázdné, nudné, o ničem. Čekal jsem víc, vzhledem k obsazení, které je až nečekaně dobré. Příběh několika vyhořelých existencí, takových zbytečných lidí. Právě to vytváří takovou nepříjemnou tragikomickou atmosféru. Nevím, jestli to byl účel, pokud ano, tak se to povedlo. Ale mě se ten film prostě nelíbí a nezanechal ve mě dobrý dojem (což nejspíš ani neměl). Tak je to dobře či špatně?

RRRrrrr !!! (2004)

Tenhle film je totální úlet. Naprosto nechápu, co přesvědčilo Depardieua k účasti v takový kravině. No nicméně, najdou se i vtipné momenty a několik peprných hlášek. Dalo se to přežít, ale moc smyslu to nedávalo...

Sedm psychopatů (2012)

Jsem z toho nadšený. Bruggy jsou skvělé a rejža si nasadil laťku pořádně vysoko, přesto nezklamal. Tento film ale stojí především na skvělých výkonech většiny herců. A že obsazení je parádní, netřeba diskutovat. Trochu nenápadný je Colin Farrell, především na úkor úžasné dvojice Sam Rockwell - Christopher Walken. Taky nesmím zapomenout na dokonalého psychopata v podání Woodyho Harrelsona. Prostě mi přijde, že v tomhle filmu ze sebe herci museli vyždímat maximum a prokázat své kvality. Oproti Bruggám jsou Psychopati o poznání "světlejší" a více prostoru dostává velmi svérázný humor. Je to taková šílená jízda, místy působící až absurdně. Ale mě se to líbí, velice. No a byl by hřích nevyzdvihnout Cartera Burwella za skvělou hudbu, ať už vypůjčenou, či vlastní tvorbu. Ta totiž skvěle dokresluje atmosféru celého díla. Řekl bych, že je to ideální letní film, který pobaví.

Nedotknutelní (2011)

Krásný film. Nenásilně a vtipně se vám vkrádá do mysli a nenechá vás zapomenout. Když se necháte zahltit tím přívalem pozitivismu, který z tohoto díla přímo sálá, máte prostě hned lepší náladu a odcházíte s úsměvem na tváři. A v dnešní době je velice důležité takto šířit dobro. Vše funguje skvěle a je to důležitý signál divákům - kvalitní film se dá udělat i v Evropě. Takže si přejme více takových filmů.

Čtvrtá mocnost (2012)

Klasický zástupce dnešního pojetí thrilleru, ovšem ve velmi zajímavém ruském prostředí. A v Rusku, zemi neomezených možností opravdu není záhodno býti ve špatný čas na špatném místě s "těmi špatnými" Čečenci. Němci natočili film v angličtině a vzhledem k tomu, jak autenticky působí, myslím, že má jistou šanci se prosadit. Alespoň na mě tedy zapůsobil velmi dobře.

Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005)

Pár úsměvných momentů se najde, ale jinak není vůbec oč stát. Scénář mi přijde naprosto nesmyslný, divím se tedy, že se to podařilo tak dobře obsadit.

Mechanický pomeranč (1971)

Pobuřující film. A to i v dnešní době. Vůbec si nedovedu představit reakce publika na tuto "zvrhlost" v době svého vzniku a ještě k tomu v konzervativní Velké Británii. Úvod filmu je skvělý, tady prostě nejsou žádné meze a vy jen zíráte na ty zrůdné věci, které se dějí na plátně. Potom to však začne skřípat, to je když se děj přesune do "trestací" fáze. Tam už to prostě tak dobře nefunguje - nemá to takový spád a chybí tu ta "zvrhlost" z úvodu. Ale od předlohy se asi moc odbočit nedá. Buďme tedy rádi za ten konec - vynechání poslední kapitoly. Protože happy end by to úplně zabil. Takhle se nám zvrhlíkům v závěru blýskne na lepší časy.

Kafe a cigára (2003)

Jednoduše geniální. To je asi nejlepší popis tohoto krásného filmu. Taková nenásilná sonda do všedních dnů několika velice zajímavých párů a různě zvrhlých konverzací nad kávou v závoji cigaretového kouře. Je to tak jednoduchý námět a je to tak funkční. V tom prostě musí být genialita.