Van Helsing (2004)

Priam výnimočne rozporuplný film, všetko to čo mu ostatní vytýkajú je pre mňa práve plusom ( možno až na niektoré herecké výkony) oceňujme odvahu povykrádať všetku knižnú hororovú klasiku a spojiť do nového príbehu, vizuálna stránka je úchvatná a k hudbe od Silvestriho sa ani netreba vyjadrovať dlhšie ako slovkom geniálne. Pre mňa dve hodiny čistej nenáročnej kino zábavy. Veľmi zábavne zahraný Dracula a jedna z najlepších premien na vlkolaka v dejinách filmu vôbec.

Predátoři (2010)

Film pre pamätníkov predátorov, podľa mňa lepší ako AvP (ako AvP 2 teda určite). Efektovo delikátne spracovaný, kamera by možno zniesla viac "temnoty", herecké výkony obstojné, aj keď by neuškodila väčšia rôznorodosť postáv, Laurence Fishburne ako nečakaná postava je úplne geniálny, príbeh v podstate žánrovo tradičný bez extra prekvapení, ale určite neurazí. 5 hviezdičiek dávam pre Silvestriho soundtrack, ktorý mi urobil takú radosť že dokážem film "počúvať" dookola a umocňuje atmosféru predátorov, ktorý sú nenapodobiteľnou ikonou v dejinách akčného hororu.

Žena ve vodě (2006)

tak v tomto filme sa už podľa mňa nepodarilo zachytiť rozprávkovo hororovú atmosféru ako v osade, je mi jasné o čo Shyamalanovi ide, ale pre príbeh do celého filmu nestačí nápad o žene z bazéna a spojení celého domu, herecké výkony sú rozpačité, hudba nevýrazná a logika obsahuje veľa dier. Veľké plus za parádne vytvorené príšery.

Vesnice (2004)

Nehodlám tento film hodnotiť ako klasický žáner a la M. Night Shyamalan,ale ako úplne jedinečnú záležitosť, ktorá sa nedá k ničomu pripodobiť. Je mi jasné, že pre mnohých desuchtivých to bude sklamanie, ale pre labužníkov, ktorý veria že za filmom sa skrýva aj zamyslenie a reflexia dnešnej spoločnosti ako aj hľadanie úniku z nej to bued prínos. Herecky sa žiadne extra výkony nedejú (okrem Adriena Brodyho ten je fenomenálny) a príbeh obsahuje nejednu nelogickosť a je priam naivný,ale to je krásne kompenzované rozprávkovosťou do ktorej sa feeling filmu uberá a práve tá je pre mňa niečím úplne novým. Je to jedinečný film pre ľudí, ktorí ešte veria v dobro.

Znamení (2002)

M. Night Shyamalan v plnej sile, film ktorý neosloví efektami, ale jedinečne desivou atmosférou. Výkony hercou sú obdivuhodné a reálne navodzujú pocit že sa ocitáme v invázii mimozemštanov po celom svete aj keď sa dej točí len okolo jednej farmy. Výborne spracovaná kamera, ktorá neukazuje nič no zároveň dá pocit, že sa obhliadame a všade okolo niečo pobehuje. Trochu slabšie vyvrcholenie v záverečnej scéne a predvídateľný myšlienka dojmu z filmu vôbec neublížia. Hororovej atmosfére prispieva podľa mňa jeden z najlepších soundtrackou v rámci tohto žánru vôbec.

Repo Men (2010)

Klasické žánrové klišé v štýle sci-fi predstavy sveta kde sa dá nahradiť väčšina ľudských orgánov, a organizácie ktorá má na nich absolútny monopol, a hrdinu ktorý je jeden z najlepších a samozrejme vzbúri sa voči systému. Herecky výborné zvládnuté mnohými dramatickými dialógmi pri ktorých sa človek zamýšľa nad funkčnosťou na komercii založenej (aj dnes) spoločnosti. Film je výborné akčne spracovaný a nešetrí brutalitou a výstrelmi krvi, ktoré sú podľa mňa k danej téme celkom vhodné. Výborný cynický začiatok, miestami dejová vata, ale napätie stúpajúce až k bodu varu. Kontroverzný je záver, ktorý niektorých poteší iných sklame, ale podľa mňa je v rámci žánru úplne vhodný a tešila ma jeho nepredvídateľnosť.

Rok jedna (2009)

Filmy s Jackom Blackom sú vždy plné predvídateľného úchylného nechutného a vulgárneho humoru, ktorý mnohých nebude baviť, ale tento je niečím výnimočný aj pre jeho nefanúšikov. Obrazovo je film nenáročne spracovaný a charaktery postáv sú zrejmé a len minimálne sa vyvíjajú. Dejovo ide úplne absurdnú zlátaninu všakovakých náboženských povestí. Veľmi ma potešila táto rebélia voči všetkým dogmám (aj keď súhlasím,že porovnávanie so životom briana nie je na mieste) a ukázanie „pravej tváre“ všetkých náboženstiev a ich skutočného historického pozadia. Je jasné, že človek s konzervatívnym myslením si neužije ani humoru ani myšlienky mu neprídu inovatívne. Aj ked film obsahuje hluché miesta, ktoré nie sú ani vtipné a ťažia z opakovania toho istého (kain a ábel) ide podľa mňa o dosť výnimočnú záležitosť už pre odvahu taký film natočiť a mali by ho povinne dávať každé vianoce.

Ďábel (2010)

Na tento film som dlho čakal od chvíle keď sa Shyamalan začal venovať iným žánrom a upustil od svojich atmosferických komorných horov. Film ponúka presne tento tip napätia aký potešil v Znameniach, všetko najdôležitejšie sa odohráva len symbolicky a v dialógoch. Nehviezdne herecké obsadenie a drobné logické chybičky v deji kompenzuje výborný atmosférupodtrhujúci soundtrack a hlavne dokonalé kamerové spracovanie. Záver bol trochu moralistický, ale nie úplne predvídateľný a pekne doplnil mozaiku deja.