Po přečtení spalte (2008)

Bizaaaaarrrr!!!!! Sice krátkodobě působící pocity, nicméně strašlivá zábava s bandou naprostých idiotů, kde nejnormálněji působí soudruh na ruské ambasádě. Řetěz náhodných souvislostí připomínající Pulp Fiction nebere konce, přesto má tento pádící kůň pěkně pevně držené otěže a jezdec (jezdci-bratři) ví moc dobře, kam chce dojet. Pekelné!!! Po spoustě "art" kusů veliká masitá libůstka. Těžko říct, jestli bez té hvězdné smečky by to bylo úplně to samé, ale film je přece o hercích (nebo ne?) ;-))) Čisté 4 hvězdy.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Při prvním sledování jsem vykřikoval "Ale vždyť je to jak komix! Skvělé!", až posléze jsem zjistil, že taky jo ... Každé jedno okno tohoto filmu se při zmrazení obrazu stává perfektním, propracovaným, dramatickým obrázkem z ruky šíleného, ale špičkového kreslíře. A to včetně barev, pronášených vět, dramatických kulis, nabušených a neustále se lesknoucích chlápků a nádherných žen (vlastně jen jedné ... ale že je Lena kost!!!). Zpomalené záběry mají divákovi tento pocit pomoci prožít, a taky to dělají. Komixová předloha povyšuje realitu na hyperrealitu. Je to stejné jako na na divadle, kde se přehrává, křičí a každé gesto musí být neobyčejně silné a přehnané. Je mi úplně fuk, že některé scény jsou jak vystřižené z Gladiátora, je mi úplně fuk, že příběh má krátký dech. Nazývat tento film historickým filmem je pitomost, fantasy přiléhá mnohem lépe, vykřikování hesel o prznění dějin a pod. je jasným důkazem nepochopení. Další halda hvězd za zvuk a muziku. Celkově parádní testosteronová podívaná pro kluky (jakéhokoli věku), při níž jsem se bavil skoro stejně dobře jako u Sin City.

Agora (2009)

Příběh o zrůdnosti fanatismu, hlouposti a modlářství postavený do atraktivních kulis již ztěžka dodýchávajícího Říma. Takhle nějak už po staletí vždy spolehlivě zafunguje démos kratos, vláda lidu, když se uvolní otěže, případně, když si s ní někdo rozhodne zahrát maňáskové divadlo. Při sledování filmu nutně musí naskakovat do hlavy paralely s komunistickou (nejen) hrůzovládou v této (nejen) zemi, kdy si lůza dělala vlastní zákony, pronásledovala a beztrestně vraždila jménem imbecilní myšlenky tisíce lidí za nezávislé myšlení a postoje. Bezmoc mocných (prefekt, celá městská rada), stejně jako moc manipulátorů, jsou vykresleny naprosto ukázkově, až mrazí. Asi by bylo zbytečné a laciné začít se obouvat do křesťanů a vyjmenovávat, jaké hrůzy za necelých 2000 let po světě napáchali, to víme, pro mě v tomto bijáku skutečně fungovali jako zásuvný modul, který může být bez problémů nahrazen desítkou jiných, aniž by se cokoli zásadně změnilo. Rachel Weisz, alias Mrs. čerstvě Daniel Craigová, sehrála posedlou intelektuálku parádně, přechod k magoření v poslední třetině jsem prožíval s ní ... Dva milostné příběhy, které se nikdy neodehrály, vytvářejí zvláštní atmosféru a napětí. Mnohé k filmu z historického hlediska doplní fantasticky zpracovaný odkaz na Hypatii z Alexandrie na Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hypatie_z_Alexandrie. No, a úplně závěrečná scéna v knihovně s milosrdnou smrtí!!! - Musela přijít, stejně jsem ani nedýchal ... Dohoda krátkou výměnou pohledů a lehounkým kývnutím hlavy byla neskutečně silným okamžikem! Musím se určitě kouknout ještě jednou pozorněji - něco mi na tomto filmu trochu vadilo, ale marně se to snažím definovat. Možná až přílišný detail a mnoho prostoru věnovaného úvahám o sluneční soustavě. Lépe by seděly, a hlavně bavily, obecnější filozofické otázky, toto téma je už jaksi vyčichlé a zbytečné. Čisté 4 hvězdy.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Láska na první pohled!!! Tohle dítě si Scorsese vypiplal do posledního detailu. Až se zdá, že člověk, který udělal Casino, Mafiány nebo Gangy v New Yorku, nemůže zvládnout něco takto subtilního, citlivého, křehkého ... A může!!! Nejlepší 3D, co jsem kdy viděl. Ben Kingsley jako vždy geniální, malý Butterfield velmi nadprůměrný (nemám rád dětské herce - buď přehrávají, nebo nedohrávají ...). Báječná atmosféra, úchvatně vykreslené postavičky. Minus jedna hvězda za samotný příběh (sice záměrně vyprávěný co nejpomaleji, přesto postrádající trochu těla a spádu). Bravo - zatím film roku (půlka února).

Faunův labyrint (2006)

Tři hvězdy s odřenýma ušima. Jednu za nápad, byť ne nový, propojit realitu s fantasy. Druhou za technické provedení podsvětní říše (že jsme toho fauna viděli skoro stejného v první Narnii!! - musím mrknout, kdo to od koho obšlehnul), včetně hravých přechodů z jednoho světa do druhého. Třetí za poslední scénu, kdy jsem na vteřinu uvěřil, že smrt není problém, ale jen dveře do lepšího světa. Jinak ale celkem bída, příliš mnoho rozehraných vztahů a situací, které není možno dohrát, příliš mnoho příliš zlých a příliš mnoho příliš hodných, nezdůvodněné zasazení do Španělska na konci války (mohlo to být 5000 let dopředu nebo dozadu, nic by se tím nezměnilo, nic by neodůvodnilo, proč právě tyto reálie). Proč 3 Oskaři? Proč aktuálně 73. nejoblíbenější film v této databázi? Nene, tohle znovu vidět nechci.