Čas pracuje pro vraha (1979)

Odmyslíte-li socialistický balast, mizernou a ideologicky zabarvenou zápletku a vraha uhodnutého v půli filmu, zbývá studijní materiál designu a atmosféry doby a docela dobré herectví některých zúčastněných.

Smrt talentovaného ševce (1982)

Opravdu to není povedená detektivka. Chybí ji napětí, složitost, záhada, nápad i herectví. Snad jen za tu hudbu si jednu hvězdu zaslouží.

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Obrazové orgie pokračují. Jenže jsou symbolem pomíjivé krásy. Až zevšední (či budou překonány), co zůstane? Příběh?? Je to prostě jen takové... hezké. // Cohen hraje výborně, Depp se k hraní naopak téměř nedostane. Genderové úlitby jsou už otravnou normou.Jaké štěstí, že srdcová královna zůstala tím, kdo dodává celému filmu šťávu.

Training Day (2001)

Oscara? Proboha, za co?? Ve své podstatě nudná šablona, od půlky předvídatelný konec, nevěrohodní dobří negři ulice vs. ten, co znesvětil odznak. Tfuj. K zblití. Díry ve scénáři, nedomyšlené charaktery vedlejších postav a jejich jednání. Jedna hvězda za scénu končící brokovnicí ve vaně, tam jsem poprvé znejistěl, jak že to bude dál. Ale bohužel jen na chvíli.

Terminator Genisys (2015) odpad!

Karla: "Ta záhadná postava tam dole v zahradě, to jsem byla já, Tomáši.” Tomáš: "Ty, Karlo? Myslel jsem, že to byla Hedvika.” Karla: "Kdepak, Tomáši. V té době Hedvika právě rodila tvé dítě.” Tomáš: "Mé dítě? Myslel jsem, že je to Karlovo dítě.” Karla: "Karel Hedviku vůbec neznal.” Tomáš: "Ale jestli Hedvika rodila mé dítě, pak ty, Karlo, jsi...” Karla: "Ano, Tomáši. Jsem tvá sestra.” // Jak vidno, Cimrman to napsal už dřív a lépe. Jen ty efekty neuměl ještě docenit...// Názor k filmu? Takovou slátaninu aby člověk pohledal. Že já na to koukal! // Otec: "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.” Tomáš: "To je hrozné. Jsem tedy úplný sirotek. Ale nevadí. Hlavně, že jsem konečně poznal pravdu!

Král Šumavy (1959)

Je to komunistická agitka, manipulační hnus, jenže.... taky perfektně zvládnutý obraz, atmosféra noir filmu, minimalistické herectví Lukavského. Schválně se podívejte na záběry pohraničí či svit zapomenuté a kývající se pouliční lampy... žádné jásavé slunečno a budovatelské nadšení, ale chlad, temno a zmar. Opuštěné domy i místa mluví svou řečí, a ani sebepitomější scenáristický záměr je nepřehluší.

Strach (1963)

Inu, vanou z toho stále 50.leta, nebezpečí imperialismu, vytváření paranoie, kapitalističtí špióni... hnus. Ale herecké výkony Hrušinského i Brzobohatého jsou výborné, temná atmosféra stylu noir docela podmanivá. Mám rád tenhle černobíle střižený kabátek vlastní např. Králi Šumavy a dalším agitkám, které nejsou budovatelsky rozjásané, ale temné a tak nějak zrcadlící dobu.

Roztržená opona (1966)

Tak tahle uboze naivní představ Američanů o životě za železnou oponou je fakt vrcholné dílo zaoceánské nevědomosti. Tajné organizace uprostřed socialistického bloku let 50. se podobají spíš paranoii samotné stalinské propagandy. K smíchu!! A navíc nuda. O to víc šokuje, že se pod to podepsal Hitchcock, a herecky že jej doplnil (tak trochu bezkrevně) právě Newman! Jedno poučení pro sympatického modrookého hezouna lze ale přece jen nalézt. Herecky se nehodí na vyjadřování emocí pomocí mimiky, dlouhé hitchcockovské záběry toužící odhalit hnutí emocí z pouhého výrazu tváře Paulu Newmanovi vůbec neseděly. Odpad to není jen proto, že existují i horší filmy.

Návrat Lew Harpera (1975)

Překvapivě lepší než díl první. Pár napínavých momentů. Ale jako detektivka opět nudné a bez překvapení. Těžko uvěřitelné mírné mafiánské zacházení s detektivem, který vám leze do milionových investic. Za pokus útěku z bývalých lázní lze ale přece jen vyslovit malou pochvalu. S odřenýma ušima to stačí na dvě hvězdy,

Harper (1966)

Snaha přiblížit se Philu Marlowovi by se Newmanovi podařila, kdyby se scénárista pokusil přiblížit Raymondu Chandlerovi. Takhle je to mizerná detektivka, jejíž překvapivou pointu tušíte díky zdůraznění některých vztahů od začátku. Navíc je klopotný konec hodně zpackaný a motiv opravdu málo uvěřitelný. Skoro bych tipoval, že se hodně střihalo a končilo to původně jinak a lépe. Takhle vznikla mizerná krimi. Co ocenit? Paul Newman dobře hrající rozporuplnou postavu? Ukázku dekadence soudobých pracháčů Ameriky?? Možná, ale to je málo. Vlastně nuda.