• Krátkometrážní

Moderní doba (1936)

hodnotím jen ze vzpomínek z kina před pár lety, kde se mi to líbilo a asi bych se nebránil zopakování. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Zrůdy (1932)

-5* už drahnou dobu bylo tohle stařičké drama v mém hledáčku zajmu, tak jsem rád, že se na něj dostalo. Samozřejmě to bylo hlavně kvůli účasti mnoha různých "živoucích zrůd", kteří k cirkusu té doby rozhodně patřili a přitahovali jejich pozornost. A tento film je význačným tím, že se dívá na ně především z jejich lidské stránky. Příběh lásky, slepého poblouznění a žárlivosti nikoho nepřekvapí, ale tady dostává dost na frak, právě díky účasti těch "druhořadých". A hezky ukazuje, že pravé zrůdy mají krásnou tvářičku, kterou umí výborně využívat - a to platilo, platí a bude platit nadále. Opravdu významný film, který sice působí jednoduše až naivně, ale za to, že si prošel různými úskalími, tak mu těch 5 hvězd nakonec dám. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Andaluský pes (1929)

trojhvězdičkové hodnocení dávám jen kvůli tomu, že jde o kultovní dílo v době svého vzniku a snažil se šokovat a zpodobnit iracionální věci na plátně. Z dnešního pohledu je to jen spletenec výjevů, které sice stále vzbuzující emoce, ale smysl vzpoury se už vytratil, protože podobné scény můžeme vidět denně a občas mají i příběh.

Muž s kinoaparátem (1929)

nostalgické -5* tenhle experimentální snímek je s odstupem času zajímavý hlavně z filmařského hlediska a historického pohledu. Jeho hravá atmosféra mě bavila a nehledal jsem v něm nic jiného. Z toho důvodu mu můžu dát tak vysokou známku. Běžný divák si ho nejspíš neužije, pokud od toho dokumentu čeká nějaký příběh či smysl. Takže je spíš určen pro artové fajnšmekry. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Metropolis (1927)

i z dnešního pohledu je film hodně zajímavý. Je vidět, že film byl hodně drahý a že si s architekturou, designem i efekty hodně pohráli a davové scény jsou výborné a v době vzniku určitě museli být dechberoucí. Z tohoto pohledu je to vyjímečné dílo a tak ho i hodnotím, protože scenářem by mně neuchvátil ;-) Takže kompromis 90%

Frigo na mašině (1926)

4* Rozhodně tento film patří do zlatého fondu světové kinematografie a i po skoro sto letech si drží své kouzlo. Sice je to asi u Friga netypické, ale tady to ani nestojí na humoru, ale na jeho odvaze, kaskadérských výkonech a tehdejších filmařských možnostech a není divu. že film stál majlant. Takže konečně jsem viděl tento film vcelku a můžu mu dát hezké čtyři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Mechanický balet (1924)

+2* dnešní artový podvečer zakončuji tímto starším snímkem, kterému nejde rozhodně vytknout originalita a v době vzniku byl určitě průkopnický. Já ho však sleduju dnešníma očima a to už asi dokáže zaujmout jen zarputilé avantgardní umělecké vyznavače. Pokud mezi ně patříte a máte náladu, tak si balet přehrajte sami. Mě to však jednou a ještě z přetáčením stačilo ;-) [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 3 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Kid (1921)

-4* Tak jsem si na stoleté výročí pustil nejchválenější němý film na tomto serveru a možná i celosvětově. Byl jsem natěšený na grotesku a nakonec to byl docela vážný film s vtipnými místy. Možná moje odlišné očekávání způsobilo, že jsem byl nakonec z výsledku poněkud rozpačitý, ale zároveň chápu nadšené ohlasy, protože dokázal Chaplin skloubit více žánrů dohromady. Jinak na něm nevidím nic výjimečného a momentálně Moderní dobu považuju za jeho nejlepší film. Přesto i vzhledem k jeho stáří mu dokážu dát vyšší známku a nebudu mu kazit reputaci ;-). Viděl jsem plnou nezkrácenou verzi a možná ta osekaná by byla lepší. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Gertie the Dinosaur (1914)

+2* Možná ve své době to byl průkopnický snímek, který zakomponoval do hraného filmu i animované pasáže, ale z dnešního pohledu mi to nepřišlo ani moc vtipné. Proto hodnotím subjektivně jen 2 hvězdičkami a nechávám ať si na filmu uslintávají pamětníci a historikové. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Pomsta kameramana (1912)

opravdu nejde nevyzdvihnout originalitu a styl tohoto animáku, který si určitě i po století zaslouží pozornost, i když příběh není nijak zvlášť vydařený. Přesto dám slabé 4 hvězdy a odkazy na něj tu taky najdete - po těch letech už autorská práva vypršela. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ]