• Krátkometrážní

Zátopek (2021)

+3* Nepatřím už ke generaci, pro kterou byl Zátopek fenoménem, ale přesto jsem byl zvědavý jak na mě zapůsobí v dnešní době. Nejdřív jsem si pustil film a pak i dokument od stejného režiséra a je z toho tento srovnávací komentář. Od filmu jsem díky jeho vysokému hodnocení i ocenění očekával trošku víc, tak jsem byl z něho mírně zklamaný. Rozhodně však nenudil a dvě hodinky uběhly jak voda i díky tomu, že s oběma Zátopkovi byla občas legrace. Herecké obsazení bylo slušné, ale nějak mi asi Martha Issová do své role nepadla - nebo prostě nevím. Zpracování bylo poctivé, ale nedočkal jsem se ničeho, co by tento životopisný film posunul o laťku výš, a proto zůstanu u průměrné známky. Zato starší dokument mi dal mnohem víc. Z něho už bylo patrné jak byl Zátopek zásadní osobnost své generace i zdůrazňovalo jeho pozitivní charakterové stránky, stejně jako jeho charisma a chování. Proto musím vyzdvihnout spíš kvalitně provedený dokument, který Zátopka ukazuje v mnohem lepším světle jako sportovce i jako člověka, ke kterému by se mělo vzhlížet a jít v jeho stopách, když to trochu přeženu ;-). [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Zbožňovaný (2021)

-3* Hořkosladké komedie mám docela rád a protože jsem na tento film dostal tip, tak jsem ho hned zkusil, i když hodnocení není vysoké. Po zhlédnutí rozumím oběma stranám - těm kdo chválí i kritizují. Jsou totiž filmy, které nemají co říct, ale jsou dobře natočeny a tento je právě tím opakem, což možná mrzí ještě víc. Herecké obsazení slušné, i když někteří mi do svých rolí vyloženě nesedli a navíc dialogy byly bohužel často prkenné a vyumělkované. Takže jsem v rozpacích jak hodnotit a je to na hraně 2-3 hvězdiček. Přesto nakonec dám vyšší známku a příběhu budou asi víc rozumět starší diváci po bohatších životních zkušenostech, ke kterým už taky patřím. Asi by se měl Kolečko držet víc scénaristické profese, protože mu ta režisérská moc nejde.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Zpřítomnělí - Série 2 (2021) (série)

-4* Tak jsem se konečně dočkal pokračování, v kterém zůstaly všechny oblíbené ingredience - ústřední dvojice, napětí, zápletka, nadsázka a lehký humor, takže jsem se mohl bavit. Sice teď už chyběl ten záchvěv neviděného, ale to tak bývá. Lehké zklamání bylo u posledního dílu, který byl poněkud hodně překombinovaný a uhoněný, ale nakonec jsem neodcházel tolik zklamaný a čtyři hvězdičky můžu ještě nechat a těšit se na další sérii.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]  … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Americká vražda: Rodina od vedle (2020)

4* na tento dokument jsem byl od začátku zvědavý a musím říct, že mě nezklamal. Někteří diváci se hodně zmiňují a pomlouvají jednotlivé protagonisty, ale jsou to běžní lidé jaké známe a vídáme všude kolem nás s jejich pozitivy a negativy. A právě tahle realita se mi na dokumentu líbila, protože nejlíp dokáže prezentovat psychologii lidí. Určitě smysluplnost snímku je vysoká a já budu po jeho shlédnutí ještě míň důvěřovat vlastním instinktům a budu opatrnější ještě víc. Pravdu totiž drží každý v sobě a navenek se prezentuje jen to "hezké", ale když to ty lidi tak chtějí, tak ať raději žijí ve svých představách ... a předstíraně exhibují na sociálních sítích. Co mě však dorazilo asi nejvíc, tak to jak jsou podobné delikty časté. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Among Us (2020)

2* ... no když už jsem to viděl, tak by mi bylo líto neohodnotit, i když nejsem asi ta pravá cílovka. Tento kraťas je na motivy počítačové hry, kterou neznám a hráč nejsem taky. Není to úplně hloupý, natočené to taky není špatně, ale nebavilo mě to tolik, abych dokázal dát i průměrnou známku, a pro takové dílka mám oblíbenou dvouhvězdičku. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] - motto na závěr: Najděte si svého vraha :-)

Breaking Fast (2020)

-3* docela jsem si tuto gay romantickou komedii užil, i když se nevyhne typickým americkým klišé. Jde už o druhý snímek z loňského roku, kde autoři dali dohromady Američana s muslimem, takže se tu nevyhnou otázce náboženství a tahle linka není úplně špatná. Když si zvyknete na vykroucené figurky ve vedlejších rolích, tak Vás bude taky bavit. Prostě slušný průměr. Jinak homofobové se tentokrát nemusí bát explicitních scén, protože je tu jen jeden záběr na nahý zadek, ale stejně ti dávají evidentně odpady jen z přesvědčení - mají taky přece svou víru ;-). [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Byl jednou jeden sněhulák (2020)

+2* tenhle animovaný bonus k populárnímu Ledovému království potěší nejvíc jeho fanoušky. Ten já nejsem a ani jinak zvlášť jsem se nebavil. Tudíž výsledek jsou jen neškodné dvě hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

-5* ani já jsem neodolal hodně diskutovanému dokumentu posledních dnů, v kterém slavný David Attenborough bilancuje vývoj naší matičky zeměkoule za období svého života. Nejsou to hezké zprávy, ale aspoň na pozadí krásných obrázků možná přesvědčí značnou populaci ke změnám, které jsou potřeba. Určitě potřebný dokument, u kterého bych klidně přivítal i přitvrzení, protože zhroucení našeho ekosystému odhaduji rychleji než on. Ale nechci si hrát na Vševěda a budu rád, když přiláká další. Hlavní plus pro mě je to, že to není agitka à la Greta Thunberg či Greenpeace, jejichž pojetí je na můj vkus už přehnané a jednostranné. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Dokud nás vražda nerozdělí (2020)

-3* s chutí na bláznivý kousek (aspoň podle toho, jak napovídal trailer) jsem šel i do tohoto světle promodralého kousku (podle místního celkového hodnocení), které mě neodradilo. Ani ústřední dvojice mi vlastně nepřišla tak sympatická, ale jejich příhody nakonec za to stály. Sice by to mohlo být mnohem míň ukecané a uřvané, ale to by možná taky ztratilo své kouzlo. A nemůžu říct, že bych se nebavil, i když tohle téma by se dalo zpracovat určitě mnohem lépe i zábavněji bez všudypřítomných narážek na lidi, co neznám (být cool afromeričan, tak bych byl asi v obraze ;-). Takže mé tři hvězdičky si pro jednou zaslouží, ale druhá jízda by mě nejspíš už neuspokojila. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Duše (2020)

+2* taky jsem byl zvědavý co nám nového přinesl Pixar na Vánoce a i když se na to hezky dívá, tak jsem byl nakonec zklamaný. Celé to na mě působilo jako přednáška mentora, který Vás má naučit pozitivně myslet. Samozřejmě je to úctyhodná snaha, ale ve své podstatě tak mělká a vyumělkovaná. I když bych si to přál, aby dokázalo nějaké médium změnit svět k lepšímu, ale obávám se že to nejde.... ale třeba se mílím. Zpět k filmu, který je animačně hezký a milý jako všechny Pixarovské a s příběhem, který dojme a dokáže zahřát u srdce. Pokud máte na to náladu, tak vzhůru do něj. Já ho nedokázu doporučit a myslím, že si ho tentokrát ani děti neužijí a nepochopí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]