• Krátkometrážní

Velká šestka (2014)

Občas je nutné si pustit lehčí téma a na tento animáč jsem narazil při letu na dovolenou a užil si ho i se zajímavým ruským dabingem ;-) Bavil jsem se docela slušně, protože dokázal šikovně smíchat všechny správné ingredience, které dělají dobrý rodinný film. Díky tomu, že umně balancuje na hraně, z které by jinak sklouzl do stoky plné klišé a citového vydírání, má ode mně téměř 4 hvězdičky. Vizuálně mi nepřišel tak vyjímečný, prostě slušný současný standard. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Venčení (2014)

-4* Konečně se mi podařilo tady najít tento milý kraťas, který na první pohled zaujme originálním nápadem pro animaci. Za ten si rozhodně vyšší známku zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Výchozí bod (2014)

+3* po delším odkládání jsem dostal chuť na tuhle filozofickou nevšední sci-fi, která je svým způsobem originální a staví oslí můstek mezi vědou a spiritualitou. Pomalejší způsob vyprávění není na škodu a příběh si pohrává s tématem reinkarnace bez tlačení na pilu a spíš jen navozuje otázky. Zkoukněte a třeba Vám tento artový snímek otevře oči. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

X+Y (2014)

4* poněkud intelektuální drama, u které se nemusím stydět, že valné většině matematických výrazů nerozumím a asi to bude stejné i u Vás :-). Filmy o autistech jsou docela populární, ale tento je trošku jiný a není tak podbízivý a neveze se na vlně sentimentality. Docela citlivě ukazuje jak to mají hlavně těžké rodiče a lidi, co s nimi pracují. Je natočený s nadhledem, takže se najdou i humornější situace. Pro mě to byl dobrý tip a koho zaujalo dané téma, tak můžu doporučit. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Adoration (2013)

Tento film se snaží být provokativní svým námětem, ale bohužel ho nerozvíjí dostatečně do hloubky. Příběh poklidně pluje na vlnách až tak, že může uspávat, ale na druhou stranu působí uvěřitelně. Vesměs mi však přišel film průměrný a nepřinesl mi obzvlášť vyjímečný filmový zážitek a časem vyšumí. Není však špatný a vlastně je i zajímavý a nutí k zamýšlení nad morálními hledisky a předsudky. Výsledkem jsou pro mě slabší tři hvězdičky a film bych doporučil převážně ženskému publiku. [ PŘÍBĚH: 1/// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Attila Marcel (2013)

+3* režisérovi filmy mám rád a tak musel přijít na řadu i tato komedie. Z jeho nastoleného stylu nijak extra nevybočuje, tentokrát se však jedná o hraný film oproti přechozím animovaným, ale to zvládl i živými herci ;-) Atmosféra je budována dobře a kdo má rád milé ujetosti jako od Jean-Pierre Jeuneta, nebo Wes Andersona, tak by měla potěšit především nekomerční fanoušky. Za sebe jsem spokojený a víc se filmu bude vyjímat lepší trojhvězda, než slabší čtyřka. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Borgman (2013)

Natěšený jsem přicházel do kina na Warmerdamův nejnovější počin a poněkud rozpačitý jsem odcházel, i když v průběhu jsem si ho dost užíval. Sice jsem částečně chápal o co tam jde, ale přece jen z některých situací jsem byl mimo. S odpovědmi na některé nejasnosti mi pomohla režisérova interpretace i některé zdejší názory a proto se těším někdy na reprízu. Je jen škoda, že režisér má často problém se zakončením svých filmů. Přesto dám své 4*, protože tento divnej film své kouzlo má díky slušné kameře, nápaditému provedení, absurdním situacím - zejména těm, kde vlastně o nic nejde - u těch jsem se často pořádně pochechtával. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Cizí oběd (2013)

[[ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]] ve zkratce: zajímavá sonda do indické kultury a společnosti, vlídný a poklidný film zaměřený spíš pro evropské publikum, protože úplně chybí písničky a tanečky, takže by indy unudil k smrti ;-)

Coherence (2013)

-4* jedná se o nízkorozpočtový konverzační komorní film, u kterého však originalita námětu přebila u mě veškeré nedostatky, že jsem byl ochoten mu dát 4 hvězdičky na povzbuzení ostatních, i když vím, že není pro každého. Do sci-fi ranku patří jen ta myšlenka, ale i to mě stačí, abych film zařadil mezi ty nejoriginálnější z posledních let. Sice scénář se nevyhne mouchám a nelogičnostem, přesto na mě působily zanedbatelně než u mnoha jiných. Navíc i pointa filmu není špatná, tak zejména vyznavači paralelních vesmírů by si mohli užít :-) [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Coming Out (2013)

-1* tip na maďarský gay film tentokrát nevyšel a tak se pokusím varovat před ním i ostatní. Nejvíc shazuje tuto komedie základní příběh, který je pro mě tak nepravděpodobný, že snižuje celkem zábavný film na pouhopouhou hvězdu - ale je fakt, že v Orbánově Maďarsku je asi možné všechno a snad se tam nezačne léčit homosexualita ránou "bejzbolkou" ;-) Mnohem věrohodněji je podobné téma ztvárněno ve francouzském filmu Kluci a Guillaume, ke stolu! [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]