Velká válka: 1914-1918 (2008) (TV film)

Vyprávění anonymního vojáka, není to ale jen dokument, totiž obyčejný dokument jakých je okolo 1. světové války a o všem co s ní nějak souviselo mnoho, i kdyby byl sebelepší, nevystihne tu hloubku věci. Budou to jen chladné informace, počty mrtvých, délky front a výčet polní kuchyně. Tady jsou tyhle informace taky, ale podané zcela jinak, totiž velmi osobně, osobní prožívání jednoho člověka, to už není jen nějaká masa lidí ve které se ty hrůzy války utopí a je snadné na ně pak zapomenout. Tady jsou ty hrůzy vidět opravdu "na tělo" a je tak možno lépe poznat, že to bylo opravdu strašné. Navíc skvěle zrestaurované, obarvené a sestříhané dobové záběry a fotografie diváka umí vtáhnout do víru událostí. Pořád tam pálí děla, padají šrapnely a běhají vojáci, pořád dokola hodinu a půl, a přitom se mi u toho rozhodně nechtělo usínat. Navíc skvělý Táborského hlas se tam opravdu hodí. Jak už tady je zmíněno, některé záležitosti tam trošku chybí, třeba konec je nějak moc rychlý, ale na durhou stranu je to podané z pohledu jedné osoby, není to shrnutí dějin 1.světové války. Velmi drsné, ale zatím asi nejlepší materiál co jsem k velké válce viděl.

Der Lebensborn - Pramen života (2000)

Tak z tohohle pořádně mrazí. Ne jako z jiných podobných filmů o koncentrácích, židech za války a podobně, tady mrazí ze strašného počínání, které takto vypadá, když si člověk myslí, že sám je se může rovnat, ba dokonce být lepší než bůh, když si člověk myslí, že zvítězil nad životem a smrtí a když chce ovládat celý svět, ba dokonce ještě víc. Od začátku do konce mrazivý a strašně smutný film, tak že už ho znova asi nechci vidět. Nevím co víc k tomu říct, herecké výkony a technická stránka mi tu přijdou naprosto nepodstatné.

Agatha Christie's Poirot - Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota (2013) (epizoda)

Další z nové a poslední řady poirotů, který se mi líbil. Stále si zachovává svůj typický humor, postava Poirota se nijak nevymyká, ... ale! Tentokrát mi ta zápletka přišla trošku míň přesvědčivá, místy se mi to zádlo trošku přehnané, možná se nabízí srovnání (jak tady píší i jiní) s Orient expresem - při takovém srovnání tenhle novější díl značně zaostává, ale nejsem si jist, jestli to jde úplně porovnat. Tentokrát to bylo zdá se mi i průhlednější, jakmile bylo osazenstvo hotelu a prozrazen fakt, že zločinec je mezi nimi, měl jsem tip a ten víceméně vyšel, a nebylo to kvůli štěstí jako třeba jindy, dá se to snadno domyslet. Takže tentokrát mě to mírně zklamalo, nicméně stále je to fajn Poirot který si zadlouží patřit k ostatním dílům a snad si zaslouží i ty čtyři hvězdy.

První republika (2014) (seriál)

Tak dokoukáno vše. Od začátku se postupně mé hodnocení pohybovalo přibližně kolem tří hvězdiček a nakonec se tak i ustálilo. Je to ale spíš trošku kompromis. Najednu stranu je mi sympatický námět a prostředí, sice to prostředí první republiky už tady začíná lehce smrdět takovou prodejní značkou, ale budiž. Zápletka je taky opravdu důkladně zamotaná, rozmotání pak opravdu nečekané (můj tajný tip mi taky nevyšel), iluze prostředí po vizuální stránce se myslím taky povedlo pěkně vystihnout, povedené rekvizity, herce neumím posoudit, ale mám tam oblíbence (i když nevím, jestli Töpferovi role takové povahy sedne, jsem zvyklejší na dobráka z četnických humoresek). Jistá strojenost tu sice byla, ale připadá mi, že byla především navozena otravnou propagací tohohle díla všude možně. Na druhou stranu se mi poněkud nelíbí určité nemorální aspekty především co se týče nevěry, kterou se to v seriálu hemží pořádně a především, že Klára vleze do postele až příliš snadno a působí to i trošku naivně (místy je mi v seriálu dost nesympatická. Připadá mi, že nakonec to celé nejvíc odnesla Magdaléna a to jak od svých rodičů tak od manžela a pak Toufar, který se zamotal do děje aniž by chtěl a odnesl to víc, než si zasloužil za všechny ostatní, prostě že se přes dvě rodiny přenesla bouře špatných událostí a odnesli to tihle dva lidi. Nevím, jestli to zakončení co se týče rozvodů, nemanželských dětí a podobně je zrovna šťastné. A vůbec mi ten konec připadal nějak moc rychlý, zároveň taky ale až příliš otevřený v mnoha místech, takže třeba bude i nějaké pokračování (poslední scéna po tom přímo volá)... Takže abych to shrnul, bez těch naivností a zbytečně moc zdůrazněné pokleslé morálky bych dal s radostí čtyři hvězdy, jinak mám chuť dát spíš dvě, ale má to naštěstí jiné přednosti.

Český žurnál - Dělníci bulváru (2014) (epizoda)

Nevím, jestli mám dát odpad, protože téma filmu skutečně odpad je, nebo čtyři až pět hvězd za to, že někdo tak pěkně ukázal to svinstvo, tak dávám kompromisně tři. Je třeba, aby bylo vidět, co jsou takoví lidé zač a co je zač práce, kteoru dělají - jaká je skutečnost. Povině by se měli podívat všichni konzumentni právě takových hloupostí, aby pochopili, že sami autoři tohoto nejsou o nic lepší, než ti největší "skandálisti" o kterých píší, a že si z nich dělají akorát srandu. Je to dokument o lidech, kteří naprosto nežijí v realitě ale pouze v povrchnosti a ve svém egu, ve skutečnosti jsou úplně prázdní a v šedesáti budou skákat pod vlak právě oni, protože si tu skutečnost uvědomí a neunesou ji. Úplné morální dno a naprostá lhostejnost k čemukoliv důležitému, lidskému,důstejnému, parazitování na svém okolí i celé společnosti... chudáci ti, kteří se tímhle "živí" a chudáci ti, co tohle konzumují.

Agatha Christie's Poirot - Sloni mají paměť (2013) (epizoda)

Nejnovější díl Poirota a přesto nemám pocit, že by oproti té spoustě předchozích nějak degradoval úravní a kvalitou. Naopak, myslím že i tento díl lze krásně zařadit mezi ostatní, aniž by vyčuhoval. Trošku mě místy překvapila kamera neobvyklými záběry (aspon mi to tak připadalo), jinak si nemůžu stěžovat. Zápletka povedená, tentokrát snad trošku složitější než obyvkle, ale s knihou srovnávat nemohu.

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů (2013)

Námět filmu mě velmi potěšil, taky jsem byl zvědav, jak si s tímhle pordí zrovna česká tvorba. Sice jsem očekával trošku víc, ale moc zklamán nejsem. Nevadilo mi ani příliš vypravěčských vsuvek a "dějepisné" pojetí, ale spíš to, že nějakou hloubku zde nahrazovaly emoce. Taky jsem měl pocit, že sem tam na mě prosvítá moderní doba, některým dialogům a gestům jsem prostě nevěřil. Jsem ale rád, že se vůbec našla odvaha o něčem takovém točit film a že tak o této důležité kapitole dějin bude snad ve společnosti větší povědomí, než jen "přinesli sem nějaké písmo".

České století (2013) (seriál)

Moc jsem nepochopil, co tím chtěl vlastně básník říci. Čekal jsem seirál o významných událostech v dějinách Československa, počítal jsem s tím, že se to pojme trošku jinak, ale tohle mi připadá už příliš "přehozené jinam". Dohromady se toho moc neděje, je to postavené jen na dialogu různých postav. To by ještě tak nevadilo, jenže dialogy často půsoobí trošku nevěrohodně, jakoby šroubovaně, některé se také zdají téměř nekonečné. Na délku jednoho dílu mi jeho obsah připadá příliš slabý a roztahaný, forma zase kulhá. Popravdě jsem se zatím u každého dílu vždy nudil, přistihl jsem se že si čtu maily nebo dělám nějakou jinou činnost. Drží mě u toho snad jen to, že se jedná o naše dějiny, že je to o Československu. Kdyby se na to koukal někdo ze zahraničí, tuším, že by u toho usnul hned na začátku. Dost mi vadí takové vstupy jako nahatý Beneš nebo řeči o "šoustání" generálovy milenky a podobné věci. A samotný obraz Beneše mi z toho taky nevypadává moc věrohodně. Naopak se mi velice líbí účast zajímavých, i velmi oblíbených herců. Myslím si, že je opravdu potřeba udělat takový to počin, zfilmovat naší historii, v dnešní zapomětlivé době obzvlášt. Ale tento způsob se mi k tomu nezdá příliš vhodný, neříkám aby to byl mainstream (ten by to taky spíše shodil), ale něco co je koukatelné pro širší vrstvu lidí a co dokáže sdělit více faktů a předložit ucelenější obraz. Více takových počinů, ale neujíždět.

Tajné zlato (2008) (TV film)

Prakticky žádná přínosná informace ani o zlatu jako takovém, ani žádné pořádné informace o té velké loupeži, hledačích pokladu či jakémusi ilegálnímu "zlatokopovi". Jen fascince tím, jak je zlato pořád v oběhu.

František Josef I. - Soumrak habsburské monarchie (1996) (TV film)

Zajímavý dokument o významné osobě z období, které se našeho národa velmi týká. Možná bych byl rád za více informací a spojitostí, místy se to zdálo už trošku nudné, ale to možná jenom mi proto, že se o toto příliš nezajímám. Naopak mě příjemně překvapily dobové záběry kamerou. A je třeba dát + za to, že si dokument na nic nehraje a necpe tam zbytečné efekty, které jej jen przní, jak je dnes v módě.