Havran (2012)

Zářný příklad toho, jak se to taky dá dokonale a všechno podělat aneb film, kde nefunguje prakticky nic.

Princezna Mononoke (1997)

Tak já nevím, ale - tenhle pán udělat blbej film snad ani nedovede. Je to prostě famózní, jinak se to nedá říct. Co je na Mononoke zajímavý, je fakt, že dva nesmiřitelný principy - industrialitu a bestialitu - tady ztělesňujou ženský postavy, a až sebedestriktivní snahu o pochopení a smíření představuje jediná plnohodnotná mužská postava. Hold, jako ve všech svejch filmech, i tady Miyazaki vidí za záclonu moderních, korektních, a vůbec všech ideologií k pravý podstatě lidskejch záležitostí. A přitom se na to sakra dobře kouká.

Chata v horách (2012)

Dávám plnej knedlík a prostě nemůžu jinak. Je to zábavnej a chytrej film o tom, jak, a - hlavně - PROČ se horory natáčejí a proč se na ně koukáme. U scén z "velína" jsem měl permanentně hubu od ucha k uchu, vyústění japonský boční lajny mě srazilo na podlahu, a ten závěr, OH MY EVIL GIANT GOD, ten závěr... čistá extáze! (A to nejsem bůhvíjakej fanda žánru.)

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Nádherná pohádka o tom, jak se malý kluk poprvé potkává s holčičím "světem", jak kouzelně cize na něj zpočátku ten svět působí, jak pomalu se k sobě přibližují, jak moc je na to sám, a jak bouřlivá "událost" to celé je, uvědomit si existenci druhého pohlaví. Miyazakiho vhled je absolutní, a podání odzbrojující. Dívčin otec jako žárlivý kouzelník, chlapcův otec jako vzdálená postava, která se přiblíží (vejde do vědomí jako vzor) až po vyřešení problému.... paráda!!!

Wrestler (2008)

Špica! Je to smutný film o tom, jak je vlastně nemožné, aby OPRAVDOVÝ vztah našli a udrželi lidi, který se dlouho živí tím, že PŘEDSTÍRAJÍ - on agresi/mužnost, ona svůdnost/ženskost.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Pro mě je tohle nejlepší Potter, nejmíň o dvě třídy nad ostatníma. Škoda, že u toho Cuarón nezůstal. Jeho pojetí je neotřelé (obrazové hrátky s okny a zrcadly jedna báseň), vtípky výborné (uklízečka), herce vede jako nikdo před ním ani po něm.

Zátah: Vykoupení (2011)

kok...t! Za prvních deset minut sem se naučil "indonésky" : Brm tram ňauuu!! Kdyby mě teď slyšel Yayan Ruhian (Mad Dog), tak mi nakope kušnu desetkrát za půl vteřiny... Jsem zvědavej, jak si s tímhle "konceptem" poradí odreddovanej džadž, ale - tam se asi tou krásnou řečí (fakt se mi ta haťmatilka líbí, nedělám si pr.el) mluvit nebude, a -Yayan Ruhian tam taky nebude ... škoda. Brrrrm.

Sex Drive (2008)

Tvůrci mají k žánru evidnetně zdravý odstup, což jim dovoluje stokrát provařené vtípky přetáhnout kousek přes hranu a tím je "resuscitovat". Bonusem je pak celá "amiš" linie, James marsden utržený z řetězu (scéna s gumicukem patří k vrcholům), a finální sice krátká, ale naprosto odzbrojující sekvence "zatýkání koblihy", po které jsem se nekontrolovaně šklebil jako debil snad deset minut.

Tintinova dobrodružství (2011)

V pátek odpoledne jsem to koupil dcerám (byly celý týden hodné :-)) )... a za víkend jsem to s nimi i bez nich viděl 4x :-)). Od úvodní poklony kreslené předloze až do konce je to chytré, hravé, nad věcí, a nesundá to nohu z plynu. Až se příště řekne ČISTÁ ZÁBAVA, představoval bych si něco jako tohle.

Hněv Titánů (2012)

" ... ty vole, to byla včera zase pařba... no nic, jdeme netáčet. Už je ten kompars připravenej??!! co? Ne, stačí od pasu nahoru, nohy jim zabírat nebudem, ať si klidně nechaj rifle. Tak už?? Cywe, to je problém ustrojit dvacet chlapů??!! .... Tak, chlapi, srovnejte se, tak... a ťeď couvejte a bojte se, jako že na Vás jde Kraken...cože? Jo, jasně to byla jednička, chlapi, kraken ne, jiná potvora..... Máš to? dobře. Tak, teď řvěte jako že se hrnete do boje. dobrý? Tak, a teď jásejte, jako že jste vyhráli.... je to v bedně? Prima. Rosamunda už je připravená?? Jo, fajn.... kurnik ta baba vypadá dobře.... tak hele, celý to sjeďte eště s Rosamundou, já jdu točit tu chyméru nebo jak se to hovado jmenuje.... cože?? Ne, voe, to bude v pohodě, vobšlehli jsme to z toho animáku vo dracích, jedna hlava blije napalm, druhá ho zapaluje.... lidi se z toho v kině udělaj...."