King Kong (1976)

Já mám tuhle verzi King Konga stejně ze všech nejraději. Přestože není dokonalá. Přestože se od toho původního filmu v mnohém liší a zejména trikově film v dnešních očích hodně zestárnul. Ale nijak to neubírá na poutavosti. Vůbec mi nevadí posunutí příběhu do romantické roviny ani přílišná "člověkost" naší opičky :-). Tajemný ostrov v mlžném oparu je perfektní, herci sympatičtí (zvlášť mám slabost pro tehdy mladičkou Jessicu Lange ve své vůbec první filmové roli) a to vše podbarveno překrásnou romantickou hudbou Johna Barryho, která tomu všemu dodává to správné kouzlo. Ještě bych dodal, že filmu padne jako ulitý povedený český dabing (Vašut, Šplechtová, Postránecký), který ten správný pocit ještě umocňuje. Dnes jsem jen krátce zaslechl novější dabing (Soukup, Paulová, Klem), ten rozhodně nebrat!

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

David Fincher je mistr temných thrillerů a jeden z opravdu nejlepších režisérů dnešní doby, který svou práci odvádí se spolehlivostí 110%-ní. Jeho dokonalost a preciznost je znát v každé vteřině filmu. Je radost sledovat vyzrálé herectví charizmatického (a vynikajícího!) Daniela Craiga spolu s neokoukanou a neméně zajímavou Rooney Marou, která je dokonalý jeho protipól. Není to film, ze kterého bych padnul na zadek, nicméně ani při své délce ani vteřinu nenudí a udržuje si dokonale budované napětí. Kvalitně odvedená práce. PS: Už jen úvodní titulková sekvence je natočena tak, že bere dech. Jeho videoklipové začátky se prostě nezapřou :-).

Super 8 (2011)

Krásná pocta sci-fi filmům 80. let. Já na takových filmech doslova vyrostl a o to větší bylo moje nadšení sledovat jak se do detailu podařilo navodit tuhle pro mě nostalgickou atmosféru. Nevědět to, tak si říkám že božský Steven je opět zpátky (a částečně to pravda je, byť ne jako režisér). Velice mě překvapili dětští představitelé, jak dobře hrají, jak je jejich projev přirozený a nelezou vám už po 10 minutách na nervy. Moc příjemný film, který funguje přesně jak má.

Posedlost (1981)

Ufff... pokládám se za hodně otrlého diváka a jen tak nic se mnou neotřese, ale co mi připravil Andrzej Zulawski, tak na to jsem připravený skutečně nebyl. Těžká psychárna, kterou budu ještě dlouho rozdýchávat. Isabelle Adjani a Sam Neill ždímou sebe skutečně až na dřeň. Z jejich výkonu mi ještě teď běhá mráz po zádech. Po skončení filmu jsem si připadal jako bych se právě probudil ze zlého snu. Zapomeňte na Trierova Antikrista, Aronofského halucinogenní tripy nebo Lynchovy temné démony, tohle je pravé šílenství...

Poupata (2011)

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Tímto heslem se jistě musel řídit Zdeněk Jiráský při psaní scénáře ke svému debutu na poli celovečerního filmu. A musím mu hned úvodu složit hlubokou poklonu, protože se mu to povedlo skutečně na jedničku. Film začíná docela pozvolna, kdy nás seznamuje s jednotlivými postavami a jejich problémy, aby pozvolna přidal na obrátkách a začal vršit jeden úder za druhým a příběh vygradoval až k tragickému finále, od kterého už není návratu zpět. Jako velké plus vidím obsazení filmu převážně začínajícími neokoukanými herci, kteří dojednoho podávají naprosto přesvědčivé výkony a předkládají nám to suverenitou ostřílených profesionálů. Ovšem nemůžu opomenout ani Vladimíra Javorského, který své postavě dodal punc opravdovosti a my sním prožíváme bezvýchodnost jeho situace, kdy s každou korunou vhozenou do světa hazardu si pod sebou podřezává již tak dost křehkou větev. Sugestivní až hypnotickou vánočně-posmutnělou atmosféru dodává filmu nádherná kamera Vladimíra Smutného, který obraz zasněženého industriálního prostředí snímá s úžasnou estetikou a minimalistická, ale citlivě použitá hudba Martina Přikryla. Jednoznačně nejlepší český film roku 2011, který všechny své konkurenty převyšuje minimálně o hlavu. Už ani nepamatuji, kdy jsem odcházel z nějakého českého filmu s natolik intenzivními pocity jako právě dnes. S pocity, které budu pár dní vstřebávat a nadšením, že se v tom našem malém českém filmovém rybníčku stále najdou talentovaní tvůrci schopni zaujmout. Už teď se moc těším co Zdeněk Jiráský natočí příště. Tohle se mu opravdu MOC POVEDLO!

Skleněné peklo (1974)

Vzorový prototyp jak by měl vypadat katastrofický film. I po letech napětí od začátku do konce s patřičným finále jaké má v takovém filmu být. Jediné co zub času maličko ohlodal jsou triky, které dnes už nikoho neohromí nicméně je to poctivá práce, která si na svou dobu i dnes zaslouží obdiv. Třešničkou na dortě jsou výkony především hlavních představitelů Steva McQueena a Paula Newmana, kteří jsou sympáťáci až do morku kostí a těm nelze nedržet palce :-).

Amadeus (1984)

Strhující *** Dechberoucí *** Úchvatné!!! Film geniální jako jeho hudba. V mých očích bezkonkurenčně nejlepší film Miloše Formana.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

V rámci československých komedií tady musím mluvit v superlativech, protože si nevybaviji moc filmů, ve kterých by téměř každá hláška z filmu zlidověla. Tady ano. Co kus, to perla. Neskutečná koncentrace vtipů na jeden film v podání těch nejlepších českých herců.

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Nestárnoucí klasika, která ani po letech neztrácí nic ze svých kvalit. Rodinná komedie v tom nejryzejším balení, kterou mohu vidět znovu a znovu a pokaždé mi vykouzlí úsměv na tváři.

Prázdniny v Římě (1953)

Neskutečně milý film s kouzelnou a převelice roztomilou Audrey Hepburn a charizmatickým a neméně šarmantním Gregory Peckem. Závěrečné setkání princezny s novináři bylo natolik emotivní, že jsem to opravdu nečekal. To co si ti dva dokázali říct pouhými pohledy bylo až neskutečné. Odzbrojilo mě to. Krása!