Panna a netvor (1978)

Čím jsem starší, tím víc a víc doceňuju tuhle pohádku (je to opravdu ještě pohádka?). Myslím, že v české kinematografii neexistuje jiný film, který by měl působivější intro. Za úvodní titulky by se nestyděl ani H. R. Giger a scéna s přepadením vozů a následnou štvanicí lesem až po netvorovi drápy na zkrvavené ženské hrudi je naprosto fantastická! Ta atmosféra! Nebo když netvor štve na koni močálem malého koloucha. Nebo samotné výtvarné pojetí netvorova hradu obklopeného bublajícími močály. Chodby plné strašidelných soch ať už s hlavama nebo bez, tajemné obrazy na stěnách, všudypřítomné oči netvorových ďábelských pomocníků - ať už v ohni za krbem, v útrobách lustru nebo nebesích postele jejíž sloupy tvoří živí lidé (!). Nebo už jen ten nápad natočit spoustu scén z pohledu netvora jemuž neustále svědomí našeptává a uvádí ho v pochybnosti. Ten film se tak strašně moc vymyká zaběhnutým pohádkovým klišé, že v přehršli všech těch vánočních pohádek působí jako svěží závan něčeho naprosto jedinečného! Žádný les a žádné jiné varhany (famózní Hapka!) nepůsobily zatím tak tajemně a zlověstně. Do dneška nechápu jak někdo z komunistických pohlavárů odklepl natáčení takového filmu. Možná proto, že má film blíže k hororu než klasické pohádce ten film doslova miluji a pokládám ho za jeden z vrcholů české kinematografie vůbec. Klenot!

Hans Zimmer v Praze (2017) (koncert)

O2 aréna 7. května 2016. Přišel jsem, viděl jsem, slyšel jsem :-). Byl to úžasný zážitek! Přál jsem si mít na tenhle velkolepý koncert alespoň nějakou vzpomínku a k mému překvapení nyní oficiálně vydali celý záznam právě tohoto koncertu na digitálních nosičích. Neuvěřitelné!! Kdo má rád hudbu tohoto jednoho z nejvšestranějších a nejgeniálnějších skladatelů filmové hudby, má nyní možnost užít si elektrizující zážitek v pohodlí domova. Skvělá práce!

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Vizuální stránka filmu je fakt nádherná a speciální triky vymazlené. Ale na 2,5 hodinový film je to bohužel málo. Bale dobrej, ale Edgerton a Turturro kdykoliv se objevili na scéně, nemohl jsem se ubránit dojmu, že sleduji dva namaskovaný tranďáky. Není to špatnej velkofilm, ale to co ho vynáší do lehkého nadprůměru je pouze ten skvostný vizuál.

Až po uši (2014) (seriál)

Látka pro Hřebejka jako stvořená. Vynikající po všech stránkách. Znovu se utvrzuji v tom, že seriál, který za něco stojí umí dnes už jen HBO. Bavilo. A to velmi.

Pařba o Vánocích (2016)

Nic nového pod sluncem, ale překvapilo mě jak nečekaně dobře jsem se u filmu bavil. Velkou zásluhu na tom má i Jennifer Aniston, které tenhle typ rolí strašně sedí.

matka! (2017)

Já mám toho Darrena stejně rád! Točí si co chce a jak chce. Bez ohledu na to zda většina diváků film odsoudí nebo ho bude vyzdvihovat do nebes. Jako režisér zůstává svůj, ale své obecenstvo si vždycky najde (viz. zdejší různorodé komentáře). Mám rád vyhrocené filmy. Vyhrocené alá Aronofsky (Requiem za sen). U "matky!" ten dopad nebyl až tak devastující (i když i o tom by se dalo polemizovat), ale pokud máte rádi kvalitní "filmové nepříjemno" a působivé závěry, nic si o filmu nezjišťujte a hurá do něj ;-).

Zázračná planeta - Série 2 (2016) (série)

Nechápu jak to ta BBC dělá, ale tak kulervoucí záběry z přírody se jen tak nevidí. Člověk jen zírá s otevřenou hubou. Naprosto unikátní seriál!

JFK (1991)

Neskutečně sugestivní film a velmi zajímavý pohled na pozadí snad nejznámějšího atentátu. Film ve mně vzbudil až nebývalý zájem o celou věc (mimochodem stále nemohu pochopit, že událost takových rozměrů je do dneška obestřena takovým tajemstvím). Téměř 3,5 hodinový film založený pouze na dialozích a já hltal každou vteřinu. Hluboce smekám.

To (2017)

Předesílám, že jsem tomuto projektu od samého začátku nadržoval a strašně si přál, abychom se dočkali důstojného převedení slavného Kingova bestselleru na filmové plátno. A světe div se, mé přání, v mých očích, bylo vyslyšeno! Po technické stránce byla pro mě radost se dívat. Výtvarná stylizace do 80. let na jedničku s hvězdičkou. Jak mají někde být v hlavních rolích děti, dopředu se děsím jak to dopadne. Ale po téhle stránce jsem spokojenej opravdu maximálně. Hlavní dětští představitelé nejen, že jsou dojednoho nesmírně sympatičtí, ale i velmi dobře hrají. Mimochodem, jsem jediný komu přijde jakoby se Jonathan Brandis (Bill z původního filmu z r. 1990) převtělil do mladičké Sophie Lillis?? Přišlo mi to jako moc pěkný můstek mezi novým a starým filmem :-). Nicméně, na té holce už teď něco je!! Bill Skarsgard pojal svého Pennywise docela hezky démonicky a jeho podoba vůbec není špatná. Paradoxně přesto si myslím, že pokud má film nějaké drobné slabiny, jsou to povětšinou právě některé scény s ním. Myslím, že v některých momentech se dalo té hrůzy vykřesat mnohem víc. Film nemá žádnou zásadní scénu, která by mě srazila na prdel, ale obsahuje spoustu drobných, které mi udělaly radost a potěšily. Film dá vzpomenout na nedávné "Stranger Things" a kdo viděl Muschiettiho předchozí počin, dočká se i "Mamy" ;-D. Za mě spokojenost a nějaké ty drobné vady na kráse s gustem házím do koše..

Místo u moře (2016)

Velmi silný film ve všech ohledech. Škoda, že závěr nenabídnul nějakou tu "třešničku" kvůli které bych neváhal dát filmu plné hodnocení. Některé scény (márnice, požár domu, výpověď na policejní stanici a zejména setkání s kočárkem) jsou emoční vrcholy filmu, které se vás svým smutkem doslova dotýkají.