Hořící keř (2013) (TV film)

Neskutečně kvalitní a profesionální počin Agnieszky Holland. Po všech stránkách konzistentní dílo, které šlape a nenudí v celé své stopáži. Tohle se obávám nemá v českém filmovém průmyslu obdoby. Vybroušený filmařský klenot! (48. MFF Karlovy Vary)

Tore tančí (2013)

Opravdu těžký film, který jsem po zbytek dne ve Varech dlouze vydýchával. Deprese, která na mě padla po skončení filmu byla docela slušná. Vytáhl mě z toho až pan Becher a jeho výtečný nápoj :-). Nemám co bych tomu vytknul, ale už to asi nikdy vidět nechci. (48. MFF Karlovy Vary)

Futurologický kongres (2013)

Film, který se po prvním shlédnutí opravdu velice těžko hodnotí. Má to myšlenku, má to atmosféru a má to jedinečnou vizuální podobu. Zvlášť ta animovaná část je naprosto fascinující. Celým filmem proplujete způsobem jako byste byli na tripu. Na hodně dobrým tripu! Nejste si sice jisti, zda vše co si po tom všem pamatujete dává smysl, ale jedno víte jistě. A to, že jste si to náramně užili :-)... (48. MFF Karlovy Vary)

Jaký otec, takový syn (2013)

Velice krásný, i když smutný film, který dojímá svou otevřeností a lidskostí. Velmi oceňuji herecké představitele a způsob jakým film nakládal s mými city. Neskutečně citlivě a o to možná hlouběji. Samotné téma není nijak trivializováno a jako velké plus budiž tvůrcům za to, že příběh ani na minutu nesklouzává k přeslazenému dojáku, ale racionálně hledá způsob jak se s danou situací vyrovnat. Z pozice tatínka jsem si film prožil opravdu do mrtě a nemohu jít pod pět hvězdiček. (48. MFF Karlovy Vary)

Zlověstné ticho (2007)

Tak tohle je velice příjemné překvapení. James Wan potvrzuje pověst hororového mága a servíruje nám další strašidelnou lahůdku. Dějově jednoduchý, přímočarý, ale účinný. Nevím čím to, ale loutky a vybledlé babizny na mě vždycky fungovaly spolehlivě :-).

Lesní duch (2013)

Od první upoutávky asi nebylo jiného hororu, na který bych se letos více těšil. Jako velký fanda Raimiho triligie Evil Dead (zejména prvních dvou filmů) jsem tento remake vyhlížel s velkým očekáváním a tajně doufal, že se mi dostane pamlsku skutečně na poli hororu bezkonkurenčního. Ale bohužel, nestalo se tak. Od samého začátku mi vadily veskrze nesympatické všechny postavy, tudíž mi bylo naprosto jedno co se komu zlého přihodí. Ve filmu nechybí scény, které byly pro Evil Dead typické (průlety ducha lesem, démonem posedlá dívka zavřená ve sklepě, uřezávání ruky, znásilnění v kořenech stromů, zvracení litrů krve, motorová pila atd.), ale působilo to na mě až moc samoúčelně. Tak, že je tam prostě chtěli mít ať se děje co se děje. Nelogické chování postav to vše jen podtrhuje. Až moc rychle jim dochází co se tam děje a nikdo se nad tím nepozastavuje. Prostě, co je (v knize) psáno, to je dáno. Mrzí mě, že film ve mně nevyvolal ani na minutu pocity strachu a úzkosti. Nic takového. Veškeré lekačky pramení pouze v rychlém vyskočení bubáka a za hlasitého zvukového doprovodu se musí leknout prostě každý. Takže o nějakém budování atmosféry nemůže být ani řeč. Škoda, že s ničím moc novým tenhle film nepřišel. Ale musím pochválit gore efekty, které jsou opravdu na velice vysoké úrovni, ale to je pouze jediná stránka tohoto filmu, ve které předčí původní filmy. Závěrečné sólíčko s motorovou pilou aneb "jak správně vyřezat démona" je opravdu gore lahůdkou, nicméně se film utápí v balastu průměrnosti s jen občasným náznakem něčeho víc, co by ho odlišovalo od současného hororového standardu (viz. nové filmy jako Pátek 13. nebo Texaský masakr). Mrzí mě to, ale celkově na mě film působil až příliš tuctově. PS: A závěrečné pomrknutí Bruce Campbella na konci titulků je opravdu hodně špatný vtip...to mi hlava prostě nebrala :-).

Sinister (2012)

Velmi znepokojující horor s místy velmi nepříjemnou atmosférou (obojí samozřejmě myšleno jako pochvala!). Slabší masky a finále bohužel trochu podřezávají větev tomuto jinak dosti povedenému snímku. Hudba Christophera Younga je naprosto čistá psychadelická záležitost, která filmu padne jako ulitá a jen podtrhuje "nepříjemno". Jako vždy, doporučuji sledovat o samotě a za tmy. Nebojte, budete se bát ;-)...

Mama (2013)

Srdce hororového fanouška může zaplesat. Máme tu další velice vydařenou atmosférickou duchařinu, která více než na hektolitry krve sází na hutnou atmosféru a plíživou hrůzu. O napětí ani infarktové lekačky není nouze. Nebýt závěrečného finále, které tak trochu působí jak něco vypůjčeného z Harryho Pottera, neměl bych filmu co vytknout. Dokud tvůrci dávají divákovi prostor pro fantazii, tak vše šlape jako hodinky a film vám prakticky nedá vydechnout. Jak nám ale naservírují mamču v plné kráse, strach i napětí je rázem pryč. Škoda tohoto konečného zaškobrtnutí, které ale filmařům odpouštím neboť předchozích 90% filmu je ukázka dobře zvládnutého řemesla. A ano, i mrazení v zádech se konalo :-). 4,5*

Insidious (2010)

Už se vám někdy stalo, že jste se v noci probudili žízní a cestou k ledničce minuli tmavý kout, za kterým jste se nervózně otočili, abyste se přesvědčili, že v něm nikdo není? Nebo prošli kolem závěsu a napadlo vás, jestli za ním někdo nebo něco nestojí? Pokud ano, tak jistě znáte to nepříjemné mrazení, které se vás obvykle v takové situaci zmocní. A přesně takhle na mě působil tenhle horor. Prakticky celý film jsem tohle mrazení ne a ne setřást. Bál jsem se dost a to je myslím to nejlepší doporučení jaké si horor může přát. A mimochodem, ta ohyzdná babizna se závojem a svíčkou, ta byla vážně hodně nepříjemná :-).

Maniak (2012)

Noc nabízí spoustu temných koutů - útočiště pro nejrůznější podivíny, úchyly a psychicky narušené šílence... A jednoho takového se rozhodl znovu vzkřísit Alexandre Aja, zkušený mazák na poli slashru a gore. Tentokrát jsme jeho součástí my. Jeho očima sledujeme každý jeho krok. Téměř na vlastní kůži pociťujeme jeho nepříjemné psychadelické stavy a slyšíme jeho všudypřítomný dech, který nevěstí nic dobrého. Jen letmý odraz v zrcadle mi stačí, abych věděl, že s někým takovým bych jen velice nerad strávil i minimum času sám v jedné místnosti. I když tím dotyčným je jinak sympatický Elijah Wood. Tady na slovo sympatie, ale opravdu rychle zapomeňte. Už v Sin City naznačil, že role šílenců mohou být jeho parketa. Když k tomu přičtu fakt, že původní originál z roku 1980 mám už nějakých 20 let v pomyslném žebříčku nejnapínavějších a nejšokujících hororů (napínavá scéna v metru plus neskutečnej masakrální závěr), tak s netrpělivostí sobě vlastní jsem vyhlížel tenhle kousek a přál si, aby mě nějakej takovej film po dlouhé době zase bez servítek rozsekal a nejlépe na velkém plátně :-). A výsledek je skoro takovej jako jsem si v duchu přál... skoro... A tady musím trochu zalitovat, že film zůstal jen nepatrný krůček pod vrcholem, i když všechny atributy filmu fungují skvěle. Záporák je dostatečně šílenej a nevypočítatelnej, skalpování nepříjemné a náležitě krvavé, řada scén napínavých a dosti znepokojujících a ten soundtrack...ten je fakt výbornej! Ale nemůžu si pomoct, něco do té dokonalosti pořád chybí. Možná jsou to ty dvě mnou již zmiňované scény z původního filmu, které v tom novém kabátu pro mě nemají tak silný náboj. Je to škoda. Už dlouho jsem nějakému filmu tolik nedržel palce a přál si, abych mohl zase nějakému thrilleru/hororu udělit plnou palbu. Tady to bylo ale jen o kousek. Neznat originál a nemít příliš vysoká očekávání, možná bych i 5* udělil. Takhle ale nemohu. Ale ty 4* jsou naprosto poctivé a plně zasloužené.