Nespoutaný Django (2012)

Nevěřil jsem tomu, ale je to tak. Tarantino mě nadchnul! Tenhle film je natočenej s velkou chutí a zápalem pro věc (ostatně na to jsme u Quentina již zvyklí). Sledovat na plátně vzájemnou konfrontaci pánů Waltze a DiCapria je doslova lahůdka a bašta nejen pro fajnšmekry! Jak ti dva tohle dělají?? Ale i ostatní herci si svoje role nesmírně užívají (zejména Samuel L. Jackson si svého slizouna náležitě vychutnává a ty jeho velký bílý bulvy na voskovým ksichtě budu asi vidět ještě dlouho :-)). Má to švih, šmrnc, vtip a je to nehorázně krvavý. Krása! Ještě teď mám úsměv na tváři :-). Hudbu asi netřeba zmiňovat, to je opět kapitola sama pro sebe. Quentine, tohle máš u mě za plnej počet!

Svědek (1981)

Jedním slovem GENIÁLNÍ! Ukázkový příklad jak na malém písečku je možné rozehrát velké divadlo. Když máte vynikající herce a výborný scénář, pak je úplně jedno, že prakticky celý film se odehraje v jedné kanceláři policejní stanice. Lino Ventura a Michel Serrault jsou opravdu páni Herci a to co na tak malém prostoru předvádějí je strhující. Jedna z nejlepších francouzských kriminálek co znám.

Anna Karenina (2012)

Vůbec jsem netušil, že Joe Wright pojme svou Annu Kareninu tímto způsobem. První minuty jsem nevěděl jak tenhle filmovej tvar uchopit (podobně jako kdysi Moulin Rouge), ale po pár minutách jsem si zvyknul a začal si film doslova užívat. Vizuál je naprosto úchvatný! Moc se mi líbilo zajímavé propojení divadelního jeviště a skutečných reálií. Spousta neotřelých filmových nápadů, spousta emocí, povedený soundtrack a v neposlední řadě vynikající herci. Na Keiru Knightley se nejen dobře dívá, ale opět se mi potvrzuje, že v rukou zkušeného režiséra se promění v paní Herečku. A velkou pochvalu si zaslouží i Aaron Taylor-Johnson, který svůdníka Vronckého vystřihl s neskutečným přehledem. Škoda jen, že si film neudržel tak hezky nastolené tempo z první poloviny až do konce. Třeba vidět v kině. 4,5*

Žena v černém (2012)

Poctivý oldschool horor s krásně strašidelnou atmosférou. Přesně podle mého gusta. Viděno o samotě, večer za naprosté tmy, v původním znění. Za mě velká spokojenost! Nepříjemné mrazení jsem setřásal ještě dlouho po skončení závěrečných titulků :-)...

Skyfall (2012)

Tak tohle jsem od Sama Mendese opravdu nečekal. Pro mě možná dosud nejlepší Bond a vůbec velké překvapení tohoto roku! Casino Royale se mi moc líbí a představuje pro mě ten pravý restart celé série, kdy mě příběhy agenta s povolením zabíjet začaly znovu zajímat a bavit. Skyfall je nečekaně úderný a noblesní. Zrovna tak jako jeho hlavní představitel. Daniel Craig je pro mě tím pravým stělesněním Bonda ve všech jeho aspektech. Takhle ano.

Madagaskar 3 (2012)

Neuvěřitelně ztřeštěné a bizardní v rámci animovaných filmů! Je to fakt mazec a rozhodně nejlepší díl celé série. A Duboisová je fakt hustá!!!

Hasta la vista! (2011)

Velice příjemná tragikomedie o třech handicapovaných kamarádech, kteří se rozhodnou navzdory svému postižení jednou pro vždy skoncovat se svých panictvím. Má to však háček. Podnik, který jim to umožní se nachází až ve Španělsku a tudíž někdo je tam musí odvést, ale rodiče se to nesmí pochopitelně dozvědět. Tajná mise začíná... Popis děje zní hodně lacině a asi nejednomu vyvstane na mysl, že půjde o další variaci Prciček okořeněnou hodně drsným humorem pramenícím z handicapu hlavních hrdinů ve stylu bratří Farrellyových. Ale chyba lávky. Film je doslova nabitý humorem. Zdůrazňuji, že laskavým a velmi sympatickým způsobem se vysmívá postižení, ne postiženému. Musím opravdu ocenit především trojici (vlastně čtveřici) hlavních protagonistů, kterým chtě nechtě musíte držet palce a přát jim, aby je rodiče nechytli dřív než se dostanou ke svému vytouženému cíli. Netradiční road movie, která chytí za srdce. Veselé, zábavné, dojemné. Jeden z nejpříjemnějších filmových zážitků v Karlových Varech za několik posledních let. MFFKV 2012.

Podraz (1973)

Geniální, zábavný a neskutečně šarmantní film jak už tady bylo mnohokrát řečeno. To samé platí i o ústřední dvojici Redford - Newman jejichž herectví a vzájemná souhra je něco co se vymyká všemu. Tihle dva si byli prostě souzeni!

Tři od moře (1979)

Neprávem pozapomenutý a přitom velice příjemný film pro děti, ze kterého přímo sálá léto, moře, chuť melounů a opravdová prázdninová pohoda :-)...

Prometheus (2012)

Ridley Scott patří mezi mé opravdu velmi oblíbené tvůrce a tudíž i mé očekávání nad jeho dalším počinem bylo obrovské, zejména když vyšlo na povrch o jakou látku se bude jednat. Že se po letech opět vrací ke sci-fi. K žánru, který mu před lety přinesl zasloužený věhlas a navíc to byl on, kdo stál u zrodu samotných vetřelců. Čím vyšší ale moje očekávání bylo, tím hlubší mohlo být moje zklamání. Mohlo. Ale nebylo... Od prvních reakcí jsem byl již pár dní slušně masírován, že mám-li si film trochu užít, musím slevit ze svého nadšení. Bylo to smutné smiřování, ale snad díky tomu jsem neodcházel z kina vyloženě otráven byť to základní co ve filmu nešlape je bohužel již mnohokrát zmíněný scénář. Bohužel. Jednání postav je často nelogické, chaotické a nejednou vám probleskne hlavou otázka "Jak na tohle sakra přišli?". Častokrát jsem také prožívané emoce hercům nějak ne a ne věřit. Snad jen s vyjímkou Michaela Fassbendera a Charlize Theron, kteří nad ostatními herecky vyčnívají. Ale abych film jen nekritizoval, tak musím přesto pochválit Scotta, který na svůj už pokročilý věk je stále výborným režisérem a vizionářem. Stále umí s přehledem natočit jak napínavou sekvenci, tak akční scénu a napůsobí to nijak směšně. Vizuálně je také na co se dívat a nejeden záběr si říká o pauznutí a možnosti se obrazem trochu pokochat. A ke zvuku nemám nejmenších výhrad. Už dlouho mě v kině žádný zvuk tak mocně nepohltil. Při závěrečném výbuchu mimozemského korábu se mi možná uvolnilo pár ledvinových kamenů, ale za ten kulervoucí zážitek to stálo ;-). K plusům filmu bych ještě přihodil neokoukanou Noomi Rapace a její hardcore císařský řez, u kterého jsem nevěděl zda se mám smát nebo být šokován... :-) Suma sumárum 3,5*