Občan Kane (1941)

Nejlepší film všech dob? Tak to sotva. Krásně zrežírované, ale jinak nudné, odtažité, postavy nesympatické a nezajímavé. Jenom ze 40. let jsem viděl aspoň stovku filmů, které byly mnohem poutavější než tohle udajně geniální dílo.

The Terror of Tiny Town (1938)

Jelikož jsou všichni zúčastnění v tomhle filmu liliputáni, čekal jsem nějaký pořádně zábavný úlet. Bohužel nic takového to není. Příběh je naprosto obyčejný, jako z průměrného westernu, kterých se v té době točlili stovky. Padouch proti sobě rozeštve dvě rodiny, aby získal jejich půdu a dobytek, v čemž mu pomáhá zkorumpovaný šerif. Ale potomci z obou znepřátelených rodin se do sebe zamilují a snaží se své otce usmířit a zábranit tak krveprolití. Herci jsou do jednoho otřesná dřeva, navíc ty jejich hlasy připomínající Chipa a Dalea jim na vážnosti taky moc nepřidají. A pak jsem moc nepochopil proč má filmové městečko, kde žijí výhradně trpaslící, veškeré vybavení a domy postavené pro normálně vysokého člověka? V praxi to vypadá tak, že do saloonu chodí pode dveřma, na basu musí hrát dva lidi a sklenice, ze kteých pijou pivo jsou větší než jejich hlava .

Zkamenělý les (1936)

Herecký projev Leslieho Howarda a vůbec celá ta jeho postava mi šla už od začátku šíleně na nervy. A vzhledem k tomu, že to byla hlavní role, měl jsem docela problém ten film dokoukat. Učinil jsem tak pouze kvůli Bogartovi, který, jak se později ukazálo, byl taky to jediné, co zde za něco stálo. A pak vlastně ještě konec, který sice nebyl nijak objevný ani výjmečný, avšak pro mě byl po hodině Howardovo nesnesitelného žvanění velkým zadostiučením. Takže ve finále dvě hvězdy s odřenýma ušima.

Promiňte, omyl (1948)

Famozní napínák, který vám nedá po celou dobu vydechnout. Zvrat střídá zvrat a všecko je to dokonale vypointované. Zkrátka to nejlepší z filmu noir.

Dlouhé loučení (1973)

Pan Augustine si pohrál s ksichtem té svojí kurvy zatraceně pěkně. Na to jen tak nezapomenu. Ale jinak bylo Loučení s Lennoxem docela slabota. Tahle adaptace měla vzniknout už tak o pětadvacet let dřív. Bylo by to úplně jiný, ale myslim si, že mnohem lepší. Tenhle Marlowe let sedmdesátých mi prostě nesedí. A co měl znamenat ten kníratý Arnold?

The Thief (1952)

Vcelku nezáživný příběh fyzika, který fotí tajné dokumenty a snímky jsou následně pašovány do jiné země. Hrdina má ze svého počínání deprese a trpí výčitkami svědomí. Po všech stránkách průměrný film, na kterém je zajímavá jen jediná věc, a to, že je celý kompletně beze slov.

The Scarlet Claw (1944)

Vynikající Sherlockovka. Temná, mlhou obklopená blata, démonický přízrak navracející se z dávných časů, všudypřítomná hrůza a strach. A do toho všeho přichází Sherlock Holmes se svým přítelem Watsonem, aby objasnil tajemnou smrt mladé šlechtičny a vnesl tak opět pokoj do srdcí vyděšených vesničanů. Tehdy však ještě netuší jaký ďábelský protivník ho na samém konci roztočené vražedné spirály čeká...

He Walked by Night (1948)

Vida, takže slavná finálová honička v kanálech ze Ttřetího muže je s největší pravděpodobností vykradená z tohoto snímku. Zajímavé zjištění.

Holka nebo kluk? (1938)

Jo jo, to je pěknej kluk ten Áda. A že má kozy a mluví jako ženská, to je všem buřt. Ale co už, líbilo se mi to, vtipný to bylo, Trégl tam měl každou chvíli skvělý hlášky, tak proč tomu dávat špatný hodnocení?

Desatero přikázání (1956)

Za vidění stojí hlavně první polovina. Jakmile Mojžíš nafasuje to příšerný háro a pohled přemýšlivého muže vystřídá pohled fanatika, slepě plnícího instrukce boha, ztrácí jeho postava veškerou svou zajímavost. A jelikož se celý film točí kolem ní, stává se zněj v této chvíli už jen rozvleklá nuda.