Rychlí a zběsilí (2009)

Je to srajda, ale vzhledem k tomu, že jsem podobný film dlouho neviděl, tak se mi to celkem líbilo. Respektive první honička stála za to. Ke konci už to bylo zase přehnané a příliš počítačové. Honička v tunelu je navíc nudná, dlouhá, pořád to samé. Líbila se mi práce s kamerou. Nepotěší málo akce a fightů. V rámci žánru naprostý průměr. 50%

Pařba ve Vegas (2009)

O této roadmovie jsem nic nevěděl, takže očekávání nebyla veliká. A ono se to povedlo na jedničku. Vzpomínky na Roadtrip se vracejí, ale Hangover je přeci jenom jiný. Je akčnější, je zběsilejší, rychlejší, bláznivější a hlavní role ztvárnili narozdíl od teenagerů chlapíci, kteří už mají třicítku nějaký ten pátek zasebou. Humor není vlezlí, ale odpovídá dění na plátně. Akčoliv je celá zápletka hodně šílená, pořád jsem měl ten pocit, že se to klidně může stát. Prakticky od začáktu do konce si nevydechnete. Chytře vyprávěný příběh retrospektivním sledováním událostí dává divákovi možnost představit si, co se asi mohlo stát. Jenže divákovo představy mají hoodně daleko do skutečnosti. Díky tomu jsem neustále žasl nad tím, co všechno se těm týpkům stalo. Hangover je ideální komedií před nějakou oslavou, či opulentní párty. Doporučuji zajít do kina s vícero přáteli. Vegas se jim bude líbit.

Terminator Salvation (2009)

Ajajaj, tady někdo zapomněl, co vlastně točí za film. Terminátor nemá být obyčejným akčním filmem. Bohužel, Salvation jím je. Stejně jako mě zklamal poslední Bond, který jakoby zapomněl na svojí historii, tak dopadl i Salvation. Volba prostředí souvisí s rokem, kdy se čtyřka odehrává. A to se mi vůbec nelíbí. Všechno je zničené a vlastně není co dál ničit. Zároveň zde chybí ten pocit aktuálnosti, že Terminátor chodí mezi námi. To bylo na předchozích dílech to nejlepší. Spojení se současností. Přesun do budoucnosti tak beru jako nutnost k vyprávění příběhu. Ten nám odkrývá některé nejasnosti z minula, ale zároveň vyvstává mnoho nových otázek. Cameo s Arniem tam vůbec být nemuselo, spíš k smíchu. Bale je trapný, má trapný hlas (zapomeň už na Batmana) a jeho herecký potenciál zůstal zcela nevyužit. Zato Sam Worthington coby nový typ Terminátora je perfektní. A dokonce má i Arnieho rysy. Náhoda, ale potěší. Salvation je normální akční film, s pár pěknými akčními scénami, ale chybí mu ta surovost předchozích dílů. Snad se to příště zlepší už jenom díky návratu děje do současnosti.

Lepší zítřek (1986)

Ryzí akce, kde člověk věří každému výstřelu, kde se nešetří krví a kde emoce jsou skutečné. Nečekaně svěží zážitek i po těch letech. Český dabing po pár minutách poslouchatelný a lepší než řídké titulky. Herecky typicky hongkongské, dravé, s výraznými gesty hlavních postav a jejich nekompromisním výrazovým herectvím. Klasika, kultovní snímek a nadčasová práce s kamerou a citlivé využití zpomalených záběrů. Kaňkou snad jen plochý příběh. Ale vygradovaný do poslední minuty.

Devítky (2007)

Nevím, co si mám o tom myslet. Pointa? Absolutně netuším a možná to tak bylo zamýšleno. Docela bych chtěl slyšet verze těch, co to "pochopili". A jenom proto, že je ten film zvláštní, mu nebudu pochlebovat. Možná je chyba na mé straně, ale já jsem neprozřel. Každopádně Ryan Reynolds má u mě plusové body. Výborná hudba - klavírní skladba.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Mám rád komedie, které jsou něčím tipické. Scénami, které člověku utkví v paměti spolu s hláškami. Mezi tyhle filmy patří třeba Dodgeball, Love Guru nebo Zoolander. Jsou extrémně absurdní, přehnané, ale vystihují podstatu věci. Palestinci a Izraelci, nekonečný souboj trvající tisíce let je zde velice mile převeden do formy, která dokáže vykouzlit upřímný úsměv i na tom nejkyselejším ksichtu. Sandler je skvělej a jeho přízvuk nemá chybu. Různé hlášky či "typické" slangové výrazy jako "fégele" (teplouš) mi ještě teď zvoní v uších. Po kritických ohlasech mého okolí jsem čekal něco opravdu strašného, ale ve výsledku jsem byl mile překvapen. Jo a akční scény jsou jak z Bonda (teď přeháním, ale proč ne?) ;-)

Saw 3 (2006)

Nastavovaná kaše nebo něco nového? Tak napůl. Scény s umírajícím Jigsawem, kdy vysvětluje první dva díly a skládanka začíná do sebe zapadat, jsou zajímavé. Brutalitou opět na úrovni, ale není toho tolik, jako v minulosti. Zkouška jednoho chlapíka není kdovíjak zábavná, ale pozornost udrží. Tento díl tak pro mně sérii Saw důstojně ukončuje, ale otevřeně se přiznávám, že další díly už vidět nechci.

RocknRolla (2008)

Líbil se mi začátek, líbily se mi titulky, líbila se mi hudba, Roden je taky fajn, ale že by to byla gangsterka? To určitě ne. Spíš další Podfuck a jemu podobné mišmaše. Zápletka klasicky zapeklitá jako zámotek, ale nakonec se vše vysvětlí. A je to na můj vkus až příliš ukecané (jako Dannyho parťáci) a chybí pořádná akce. Vlastně ta akce tam skoro není. Nejsou tam ani ucházející bitky. Jenom takové náznaky. Celej film sice působí cool, ale je to polotovar a nemohu ho nikam pořádně zařadit. Tyhle filmy chci víc drsný a opravdový.

Gran Torino (2008)

První shlédnutí: Jsem na rozpacích. Je Gran Torino drama, nebo jenom mistrně natočené klišé, které se jako drama tváří? To ukáže až čas a moje touha po opakovaném shlédnutí. Mám raději komplikovanější story, složitější postavy a větší napětí. Gran Torino je až příliš stručné, příliš jasné od samého začátku a nedovolí vašemu mozečku vlastní spekulování o tom, jak to dopadne. Téma patriotismu, rasismu, přistěhovalectví je v této době dosti atraktivní a zvláště v USA to je "časovaná bomba". Navíc zápletka s rodinou, která od Walta čeká jediné - aby už konečně zhebnul, je osvěžující. ALE. Od drsného prostředí bych očekával trošku drsnější podmínky. Dožívající stařec vyskakující si nad místním gangem tak nepůsobí příliš věrohodně. Dobrá, scéna, kdy zachrání mladou sousedku ze spárů sexu chtivých drsňáků ještě ujde. Ale jako odpověď bych očekával tvrdou pomstu gangu, který si tak dle mého názoru "spletl" dům. Pokud chtěli někomu ublížit a někoho zabít, Clint Eastwood by byl snadné sousto. Ačkoliv je drsnější než kdykoliv předtím, tak by za normálních okolností v tomto prostředí s takovým odvážným chováním nepřežil ani den. Tím pádem se dostáváme k hlavnímu problému - realismus. Gang, který není schopný zabít starce na odpočinku den po svém ztrapnění, není gang. Ještě bych očekával detailnější rozbor Kowalského minulosti, noční můry, prostřihy, trošku více akce, brutalitu, celé bych to zabalil do atmosféry Kultu hákového kříže a bylo by vymalováno. Ačkoliv jsem v tomto ohledu hodně kritický, musím uznat, že z tak mála, co vlastně vidíme, má člověk strašně moc. A závěr? Ten mě opravdu dostal, nečekal jsem takové chytré zakončení. 3,5* EDIT (5.12.2017): Po 8 letech od prvního shlédnutí jsem jej viděl podruhé a vidím to jinak. Holt člověk se mění a zraje s věkem, jako Clint Eastwood. Kdo ví, třeba za pár let, až budu na verandě se svým psíkem pozorovat rákosníky, jak se kolem množí jako komáři po dešti, tak přidám ještě pátou, ultimátní hvězdu.

Šejdrem (2008) (TV film)

Miluju české televizní produkce - jsou jednoduché, hrají v nich často úplně neznámí (o to lepší) herci a nikdo si v nich na nic nehraje. Nikdo nepřehrává a je to jako sledovat nějaký dokumentární film - věrohodné a přirozené. Škoda, že do kin se tyhle filmy nedostanou. Publikum by si určitě našly. Šejdrem je jeden z mála filmů, který mi svým stylem připomíná skvělé předrevoluční komedie. Víc takových.