Všichni královi muži (2006)

Velmi průměrný remake klasického snímku, kterému chybí potřebná jiskra, zručný režisér a zářící herci. Sean Penn se sice snaží ze všech sil, ale ospalý Jude Law, ani zbytek herců ho příliš nepodporuje. Film je tak nakonec pouze táhnoucím se čekáním na nevyhnutelný konec. Chvála režisérovi akorát za to, že se z Hueyho Longa nesnažil dělat fašistického zlořáda, jako režisér prvotního snímku.

Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006)

Koterski znovu boduje. Životní příběh Adama Miauczyńského je hořký a smutný, ale hlavně pravdivý. Sonda do života životního ztroskotance, který se utápí v alkoholu a ničí tak život nejen sobě, ale hlavně svým blízkým. Koterski výstižně ukazuje sociální patologii, která se táhne z generace na generaci. Andrzej Chyra podává brilantní výkon, ostatní herci mu zdatně sekundují.

Zločin jménem Katyň (2006) (TV film)

Výborný dokument o zločinu, který navždy změnil dějiny jednoho velkého národa. Pro mě vždy silně emocionální zážitek.

Zvedá se vítr (2006)

Výborný, komorní snímek o irském boji za nezávislost pohledem obyčejných irských vesničanů. Režisér se krom několika akčních scén soustředí spíše na politickou rovinu boje IRA a na vnitřní spory mezi republikány. Velmi zdařilý film s dobrými hereckými výkony, nicméně bohužel poněkud delší stopáží.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Komiks-nekomiks, 300 je hlavně originálním dílem, jakýmsi průkopníkem "mytologické kinematografie". Antické mýty, klíčové pro evropský a řecký nacionalismus se dostaly do rukou talentovaného režiséra, který je vytvaroval do filmově mytologické podoby, převážně ve vizuální oblasti. O tom jak byl Snyder úspěšný svědčí početné nespokojené reakce ultraliberálů a asijských diváků, a nadšené reakce Řeků a hools pražské Sparty. :)

Babam ve Oğlum (2005)

Silný a v zásadě pravdivý film o rodinných hodnotách, zasazen do krásného prostředí okolí İzmiru a nelehké doby osmdesátých let v Turecku a vojenského převratu Kenana Evrena.

Block Party (2005)

Hodně vydařený dokument o jedné parádní akci ve čtvrti Bedford-Stuyvesant v Brooklynu. Hudebníci skvělí, atmosféra taky, jako vždy okořeněná jedinečnou atmosférou New Yorku. I přesto si myslím, že je to hlavně pro fanoušky specifické hudby.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Ostrá satirická záležitost nejen pro (ne)kuřáky. Aaron Eckhart zvládá svou roli perfektně, stejně jako William H. Macy. "Kids, don't take drugs, smoke a cigarette!" :)

Deuce Bigalow: Evropský gigolo (2005)

Další hrubozrný americký snímek odehrávající se v Evropě. "Starého" Deuce Bigalowa jsem měl rád, ale tohle už je moc. Málo vtipné a až moc prosťounké. Po Eurotripu filmařům spílali Slováci, teď tak činí Nizozemci a Kanaďané (nemluvě o klasicky zesměšněných Francouzech). Není se čemu divit.

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Výborná sonda do novinářské práce období McCarthyismu. George Clooney přesvědčil, že je i velmi nadaným režisérem, David Strathairn v hlavní roli podává naprosto vynikající výkon. Ač by se to nemuselo zdát, Clooney se nesoustředí pouze na kauzy kolem senátora McCarthyho. Jeho film je zamyšlením nad novinářskou prací a televizí zvlášť a je vysoce aktuální. Americká média současnosti jsou totiž nezávislá asi tak, jako ty v nesvobodných zemích, ke kterým se také USA koneckonců řadí. Bohužel, ani v naší televizi neuvidíte výtečné dokumenty o dnešní "svobodné" realitě amerických médií. Takže, když budete příště hltat CNN, či něco podobného, vzpomeňte si, že jejich zprávy prošly schválením a cenzurou americké armády. Slova Edwarda Murrowa jsou dnes víc aktuální než kdy předtím.