Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Velké překvapení: výborně napsaný scénář, nápaditý námět, který ani chvíli nenudí, naopak dokonale graduje - přesně poskládaný od Á do Z. Jsou tu výborné momentky, záběry, nápady, soundtrack, hlášky, postavy, no prostě uffff... , pro mně nádhera, hned jsem si film zaškatulkoval mezi oblíbené. A pak ten děj. Všechno se točí kolem jednoho zaměstnání, poslední obálky časopisu, negativu číslo 25, esence života a několika indícií. Stručně a jasně, tvůrci filmu, samotný námět i Ben Stiller překvapili. Waltera M. jsem viděl už třikrát a vůbec nenudil, to už se mi dlouho nestalo.

Barva vítězství (2016)

Tak tohle byl pro mne megahit, takhle si představuju pravý, současný, plnohodnotný film. Je v něm vše, co danný žánr vyžaduje. Od prvního okamžiku výborný nástup, žádná slebá místa, výborný postup vyprávění, schopní herci. Dozvěděl jsem vše, co jsem o hostorické události nevěděl. Pěju chválu všem tvůrcům filmu.

Garderobiér (2015) (TV film)

Už první minuty mě vtáhly do děje. Je to koncert hereckých es (Hopkins, Watson, McKellen, Lancashire), výkony a dialogy jsou bravurní, bezchybné a nutno dodat, že i český dabing je tradičně na jedničku. Kdo čeká zázrak, žádný neuvidí!! Je to stále stejné a kvalitní drama, jenom prostředí a herci se změnili. Takže žádný nový kousek ze země Oz, je to stále tentýž Garderobiér - velmi dobře napsaný a kvalitně odehraný, a tak mám chuť udělit desetkrát pět bodů.

Švadlena (2015)

Kate mi zase jednou udělala radost., v takové „komediální“ roli jsem ji ještě neviděl. Zprvu mi do hlavní role nesedla - je příliš vysoká, příliš pohledná, elegantní a tím pádem nezapadající, lepší něž ostatní. Nakonec vše zvládla s grácií, takže jsem byl rád, že ji do role hlavní hrdinky obsadili. Námět dle Rosalie Ham slušně graduje a vy netušíte, jak to všechno dopadne. Závěr mi moc nesedl (nechci příliš prozrazovat), ale projednou proč ne, záverečné filmové tečky tohoto rázu dnes frčí, takže mnozí fanoušci novinku či změnu jistě přivítají. Samozřejmě všechno ostatní – postavy, děj, režie, soundtrack, do sebe zapadají a jsou na úrovni, takže dodávám, novinka Jocelyn Moorhouse se docela povedla. Na Švadlenu se klidně ještě někdy podívám, už kvůli Kate.

Základní instinkt (1992)

Tohle byla smršť kvalitních dialogů s vrcholovou výstavbou děje. Scénárista maďarského původu napsal svůj text s tak dokonalou bravurou, že i po více jak dvaceti letech je film „prudce“ koukatelný. O hereckých výkonech se nezmiňuji, byly dobré a kvalitní. Jen vyčnívající a výjimečně dobrá Sharon si nominaci (ZG) za postavu svůdné spisovatelky, která má ráda veverky, rozhodně zasloužila.

Hlupák (2014)

Z nic netušícího začátku se vyklube pořádně silné drama, zasazené do surovosti, pasivity, byrokracie a odporu bývalého SSSR. Přehrávání některých ruských matek je trapné, ale samotný námět a dějová linka s hlavním hrdinou a s ostatními vedlejšími postavami je výborná. Holt hrdinové a neohrožení rekové to měli a mají v životě těžké. Za vším stojí smělý režisér Bykov.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Česká tvorba je v poslední době na vzestupu. Baví mě návraty do historie, baví mě ožehavá témata a dramata, baví mě detektivní příběhy - se skutečnými historickými událostmi a postavami obzvlášť. Velkému českému projektu & filmu s plejádou českých herců proto fandím. Přeju také, ať se aktivním tvůrcům příště podaří něco podobného a stejně dobrého.

Brooklyn (2015)

Saoirse Ronan bravurně utáhla celý film, a tak se nedivím, že je nominovaná na zlatou sošku akademie. Nejen že je obdařena intelektem, dnes oplývá i půvabem. V Brooklynu je magická a přesvědčivá. Celý film má tak výborná ale bohužel i hluchá místa. Jednotlivé slabší části kolikrát budí dojem červené knihovny a připomínají upovídané ženské spolky. Závěr se však naštěstí podařil, korunuje celé rozehrané dílo autora i režiséra. Brooklyn není trhák a nebude stát v čele žebříčků, mě ale oslovil. Hvězdu přidávám i za krasavici Ronan s irskými kořeny.

Pan Holmes (2015)

Všiml jsem si, že na začátku Mr.Holmes nasbíral slušných osmdesát procent, jistě od věrných fanoušků A.C.Doyleho. Postupně pak hodnocení klesalo a klesalo, samozřejmě, obyčejným "hltačům" snímek nesedl. Není to nic mimořádného, žádná super detektivka atd. Přitom autor knihy zamýšlel napsat úplně jiný příběh Sherlocka Holmse. Je to jen jedno velké nepochopení. U mně film naopak zabodoval, pobavil mě a překvapil v tom, co mnohým uniklo.

Dozvuky (2012)

Za nenápadným a nic neříkajícím názvem se skrývá silné drama. Výborný námět, dusná atmosféra, prostředí, postavy, kamera, prostě všechno je na úrovni. Škoda, že takových filmů se u nás točí málo. Tak alespoň chválím Poláky za tento hodně odvážný počin.