Turbina (1941)

Na svou dobu velmi vymakané dílo. Katastrofický závěr mě překvapil. Počítače neměli. Lída Baarová tam nehraje. Je tam sama sebou. Prostě kurva z Prahy.  Výkony herců jsou impozantní!

Pohádka máje (1940)

Film je režisérsky i herecky nesmírně dobře zvládnut. Vraťme se ale k předloze Viléma Mrštíka, který se narodil 300 m od mého baráku. Mrštík jak známo byl psychotik, který se podřezal skalpelem kvůli paranoie. Nevytvořil tu žádný impresionistický román jak učí ve školách. Vytvořil tu prostě velmi žádanou červenou knihovnu. Ríša je bohém, alkoholik a kurevník. Helenka je vytlemená blbka z lesa, nemající páru cože je sex. Ríša ji objevuje jako divošku z džungle a je to pro něj lákavé a objevné řezivo. Toto by ve skutečnosti se stát mohlo ale skončilo by tragicky. Mrštík to elegantně obalil do romantiky, proto dílo mělo úspěch a i film měl za války obrovský úspěch, protože lidi chtěli alespoň na 88 minut zapomenout na gestapo a obecnou národní tragedii.

Lucerna (1938)

Zkusil jsem to ale nešlo to. Pištěk hraje, Korbelář také, ostatní říkají nějaké texty. Kohouta jsem se nedočkal. Možná to lidi sledovali v r. 1938, mě to ale v r. 2012 vážně nejde.

Filosofská historie (1937)

V Litomyšli, stejně jako dnes se v roce 1847 dělo velké hovno, proto byl Majáles tak zásadní otázkou. Vím to z první ruky, narodil jsem se 10 km jižněji. Film poněkud naivní, však herecky zcela skvělý, Pivec se opravdu vytáhnul. Chlapi, co to hráli, bylo jim třicet. Bohužel Vladimíru Hlavatému již 32 (Špína) a tam je už dost poznat, že se studentem není co dočinění. Šli na barikády srdcem, však v boji nezkušeni. Já i vojenští analytici říkáme, pěkná kravina. Jenom to podkoplo české vlastenectví a Špínu stálo život o který Špína ani moc nestál.

Velká iluze (1937)

Je velmi náročné vidět tento starý film s mladým Gabinem týden nato, co jsem viděl po několikáté Na západní frontě klid v tzv. novém a pro mě realističtějším zpracování. Vše je tu tak fešácké a solidní. A neuvěřitelné. Nicméně hezký zážitek. Napadlo mě, v které válce tedy můj děda bojoval? Říkal mrtvá děcka, mrtvé krávy, utržené hlavy. To bylo asi pár tisíc km na východ, daleko od Jeana Gabina tedy důstojníka Marechala.....

Bezdětná (1935)

Předem čitelný příběh. Nataše to tam moc sluší. Otomar je skvělý jako vždy. Tomu filmu ale něco chybí. Nebaví.

Extase (1932)

Režisérsky O.K. Jinak z dnešního pohledu Nuda.