Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Naprostá učebnicová definícia slova COOL. Postavy sú napísané s takou dávkou absurdity, že po skončení budete mať chuť pozvať ich na pivo. Pulp Fiction je, ako už bolo samozrejme spomenuté asi každým druhým užívateľom na CSFD, kult všetkých kultov. Soundtrack má každý z nás bezpochyby už zafixovaný v hlave, a postavy poznáme lepšie ako našich známych. Genialita dialógov je vyostrená presne na hranicu nechutnosti pričom veľmi ľahko mohli spadnúť do niečoho trápneho. No nestalo sa. Pulp Fiction používa všetky neokukané postupy a kĺbi ich v jednu nekonečnú jazdu vulgarizmov a akcie. Na koniec odporúčam len zloziť ruky v modlitbu a...Ezekiel 25:17

Fontána (2006)

Budem síce opakovať už milión krát opakované superlatívy ale dá sa pri tomto filme inak? Fontána je pre mňa filmom z iného sveta. Je to nádherná filmová poéma ktorá prináša audiovizuálne orgie. Tri na pohľad odlišné filmové línie odohrávajúce sa v troch rôznych časoch splývajú v jeden neopísateľný zážitok a vytvárajú krásnu metaforickú cestu k večnému životu. Clint Mansell dokázal vytvoriť absolútny hudobný balzam na dušu ktorý už roky patrí do môjho playlistu, a tak skoro sa z neho nedostane. Darren ma zvláštny cit pre film. Jeho jedinečnosť spočíva v schopnosti vyniesť emócie mimo filmové plátno. Či už ide o tie negatívne (Requiem) alebo pozitívne (Fountain). Otázkou naďalej zostáva či za týmto filmom vidieť niečo veľké, alebo sa s nami pán režisér len zahráva a ponúka spletitú koláž lahodnú pre oko no prázdnu pre myseľ. Popravde, je mi to ukradnuté. Fontána mi dala to čo som v žiadnom inom filme nenašiel a preto ju považujem za jeden z najlepších filmov aké som mal možnosť vidieť. A kým stovky užívateľov bije do klávesníc a zaplavuje fóra všetkými možnými i nemožnými teóriami o "zmysle" fontány, pán Darren Aronofsky sedí so založenými rukami a teší sa z dobre odvedenej práce. A okrem neho ešte ja, a zopár šťastlivcov ktorí pochopili, že kúzlo večného života si jednoducho treba vychutnať bez zbytočných otázok. So...Will you deliver Spain from bondage?

King Kong (2005)

King Kong je veľkým filmom. King Kong je doslova obrovským filmom. Jeho epickosť a nadrozmernosť je viditeľná v každej scéne a výprava sa pomaly zahráva s vašou predstavivosťou. Tam kde však artistická zložka exceluje tá scenáristická a možno aj trochu režisérska absentuje. Scény podčiarknuté zimomriavkovaním na zátylku sa striedajú s trápnosťami ktoré vás nútia prekryť si oči. Naomi Watts vzala úlohu ktorá je mierne pod jej úroveň a človek ktorý sa tu očividne cíti vo svojej koži je Jack Black. King Kong je popcornová blockbuster bomba s potenciálom byť niečim viac. Scenár to však bohužiaľ nedovoľuje.

Nouzový východ (2008)

"The hopeless emptiness? Now, you've said it. Plenty of people are on to the emptiness, but it takes real guts to see the hopelessnes..." Chémia medzi Leonardom DiCapriom a Kate Winslet je v tomto filme doslova hmatateľná. Ich herecké výkony sú piliermi tohoto snímku a ženú ho niekde kde nik z nás nechce skončiť. Sam Mendes transformoval zúfalstvo bezvýchodiskovej situácie do jedného mrazivého filmu ktorý vás rovnako ako hlavné postavy filmu zaženie na okraj nervového vypätia. Postava Johna Givingsa ma odhodila zo stoličky a metafora toho, že len blázon si zachová zdravú hlavu je vyobrazená smutne pravdivo. Záver filmu je len hrdzavým klincom do rakvy v ktorej ležíte od úvodných titulkov bez možnosti pohnúť sa. Podobne ako pocity rodiny Wheelerovcov

Vzpomínky na lásku (2004)

Popravde som váhal medzi 4-5 hviezdičkami. A Moment to Remember je ohromne dlhý, rozťahaný a až bolestivo pomalý film ktorý sa dá zhrnúť do jednej vety. Na druhej strane je však tak citlivý, s výborne vybranou hudbou a impozantnými hereckými výkonmi, že človek má na konci zmiešané pocity. Hodnotiť ho je práve preto nanajvýš náročné. Tam kde boduje jedna scéna zas prichádza druhá ktorá vás svojim klišé núti film prerušiť. Osobne tento snímok považujem za kvalitný, ale fakt, že sa nachádza v top 200 ide tak trochu mimo mňa. Príbeh je krásny, sladký a dojemný avšak po tých 2 hodinách (nevidel som director's cut) pomalého a nudného naratívneho postupu ste už príliš otrávený aby ste si užili filmárksy naozaj veľmi dobre zvládnutý záver. A možno je u mňa problémom len hype...

Dostaň ho tam (2010)

Chaotické. Na mňa až príliš chaotické. Čakal som hromadu gagov a fórkov ktoré by ma zaujali, alebo aspoň vycibrený scenár. Nič z toho sa nekonalo. Trailer nám predkladá veľmi kvalitný materiál ktorý následne po sledovaní prináša skôr pochybný pocit z toho že film sa dal dotiahnuť do zďaleka grandióznejšieho finále. Veľká škoda, kee toto je jeden zo snímkov na ktorý som sa veľmi tešil.

Kopačky (2008)

Viem ze 5 hviezdičiek môze byť vzhľadom na žáner a druh filmu v porovnaní s inými trochu prehnané, ale nemôžem si pomôcť. Mila Kunis žiari na všetky strany a od That 70s Show mám pre ňu slabosť. A Jason Segel? Tento človek je dôvodom prečo považujem Forgetting Sarah Marshall za jednu z najlepších nových komédii. Takáto rola mu veľmi slušala a jeho obrovská charizma je tu využitá na 100 percent. Keď sa k tomu pridá skvelý scenár a sympatický sountrack tak hodnotenie je jasné. No.1 one cheer up movie aký poznám a Russell Brand vám vlezie pod kožu.

Černá labuť (2010)

Musím povedať, že na najnovší počin môjho obľúbeného režiséra som sa veľmi tešil. Jeho mrazivá až do morku kosti siahajúca, surová réžia sa vyvíja už od diela Pi(1998) a je to práve Black Swan kde dosahuje svoj "climax". Horrorová atmosféra sa dá krájať a film s takto jemnou a delikátnou témou ešte nikdy nebol temnejší. Psychologický vývoj postavy a jej pomalý rozpad je majstrovsky zvládnutý a Darren Aronofsky je zrejme jediným režisérom ktorý dokáže svoje postavy zhmotniť, a ich pocity či bolesti preniesť priamo na diváka. V tom mu pomáha aj Natalie Portman ktorej výkon mi zobral dych a nepustil až do konca. Ak k tomu pridáme genialitu skladateľa Clinta Mansella, tak filmu nemám naozaj čo vytknúť. Môže to znieť, že moje zaujatie prevláda nad objektívnym zhodnotením filmu, ale keď tak budiš. Od Darrena som čakal určitý štandard a druh filmu a ten som aj dostal. Ak niekomu neladil Requiem, Pi, alebo aj pomalý rozbeh Wrestlera, potom radšej Čiernu Labuť vynechajte. PS: Mila Kunis pre mňa zostáva mojim tajným snom =)