Leon (1994)

Tento drobný, komorný príbeh dvoch diametrálne odlišných ľudí s jednou spoločnou záľubou je svojou podmanivou francúzskou hudbou a šarmom ako Jeana tak aj Natalie neuveriteľne pôsobivou jazdou dotýkajúcou sa geniality. Či už herecké výkony, citlivá réžia, hudba, Leon je lahôdkou pre poriadnych fajnšmekrov. Jeden z TOP 3 Luca Bessona, a pravdepodobne aj Natalie Portman a Jean Rena. Directors cut navyše mení tento snímok na čosi viac, a dokonalejšie rozpitváva komplikovaný vzťah dvoch ústredných hrdinov. (Jean Reno v kine je jednou z mojich najobľúbenejších scén).

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Nebudem v tomto prípade chodiť okolo horúcej kaše ale poviem to na rovinu. Posledný Potter je naozaj dokonalý. Je akčný, je dospelý, atmosférický, napínavý, dobre zahraný a hudobne niekde mimo tohto sveta. Naozaj sa netreba zamýšľať nad knihou ktorej kvality film nedosiahne ani keby bol natiahnutý na 8 hodín, ale len vdýchnuť to čaro ktoré si táto séria za 10 rokov vybudovala. Videné o polnoci na premiére 3D v originálnom znení v UK a musím povedať, že atmosféra bola zimomriavková. Ľudia tlieskali počas celého filmu a jednoznačne odchádzali z kina spokojní. 3D bolo zbytočné, ale rozhodne mi neprekážalo tak ako to tu niekto opisuje. V každej jednej scéne cítiť niečo obrovské a epické a každá postava naberá týmto filmom nový rozmer (dychberúci Alan Rickman). Jediná výtka možno pripadá trochu urýchlenému koncu a možno by to sem tam chcelo aj injekciu emócií, hlavne čo sa týka smrti určitých postáv, ale to sú veci ktoré sa dajú odpustiť. Splnené prianie každého fanúšika obohatené zdravým humorom.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Chris Columbus dospel. Od prvej časti urazil obrovský kus cesty a je to aj badateľné. Tajomná komnata je takou medzizastávkou umiestnenou na pol cesty od rozprávkovosti a infantílneho poňatia prvej časti až k temnej Cuaronovskej horrorovej atmosfére Väzňa z Azkabanu. Prvá polovica je stále tou Columbusovskou guilty pleasure. Je stále detsky vtipná, trochu rozhádzaná a pôsobí trochu rozpačitým dojmom. V druhej polovici sa však príbeh fixuje len na problém Tajomnej Komnaty, a partia ktorú rozohráva ústredná trojica oveľa viac sedí celému potterovskému rázu. Columbus tu už nezabúda na dospelého diváka a jasné farby mieša temnými kulisami pričom neraz tomu vdýche až horrorový podtón. Stále je to však málo. Po 160 minútach (neuveriteľne prehnaná stopáž) totiž prichádza na rad opäť ten mladší divák a Chris nás za ručičku prevedie cez všetky zvraty a príbehové twisty v podobe monológu Toma RIddla. Príbeh sa už viac venuje celému konfliktu Potter vs. Voldemort a tak sa knižná predloha orezáva viac, až nastane okamih keď si nefanúšik J.K.R. nevie rady. Jednoznačne vyspelejšia, temnejšia a serióznejšia adaptácia ako Kameň Mudrcov, ale od Cuarona ešte ďaleko.

Všemocný (2011)

Cítim, že od dokonalosti to delí ešte 30 minút a jedna väčšia zápletka. Nemôžem si pomôcť ale mám pocit, že táto téma sa dala dotiahnúť oveľa ďalej. Každopádne príjemná popcornová zábava ktorá poteší jednoduchých a neurazí náročných. Niečo na štýl I Robot a podobných oddychoviek, avšak posledná polhodina už naozaj trpí a nevie ako ďalej. Škoda premrhaného potenciálu.

Insidious (2010)

Ak môžem citovať B!shop-a, "Nepamatuju si, kdy jsem dal naposled nejakymu novymu hororu 5*". Po prečítaní tohto komentáru sa s ním stopercentne stotožňujem. S horormi to ide dolu kopcom a Insidious považujem za výnimku ktorá potvrdzuje pravidlo. Balancovanie na hranici medzi gýčom a serióznym filmom je očividné, avšak ani kopýtka film nehádžu do priepasti =) Všetko čo vidím je ponúra psycho atmosféra, zaujímaví herci, dokonalá hudba a všadeprítomný strach. A to je zrejme aj všetko co v kvalitnom horore hľadám.

Antikrist (2009)

Je forma všetkým? Úvodná sekvencia ma prikovala k sedadlu a mrazivá artová kamera mi navodila krásne zimomriavky. Hudba sa zaryla hlboko pod kožu a jeden nádherný obraz striedal druhý. A príbeh? Neuveritelnosť jednania hlavných postáv, zvláštná a bizarne zahraná chémia, slabý len povrchový príbeh ktorý nerieši problémy z vnútra. Aby som odpovedal na úvodnú otázku, áno je. Aspoň v tomto prípade u mňa vyhrala aj napriek tomu, že sa to nestáva často. Bez tej dokonalej formy by som však film zrejme zakopal pod čiernu zem. Každopádne však túto instantnú depresiu odporúčam vidieť aspoň raz. Umenie ma na každého predsa len iný dopad...

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Dychberúca nesmierne prepracovaná konverzačka stojaca na hereckých výkonoch a dokonalom scenári. Dôkaz toho, že práve scenár je tou najdôležitejšou zložkou filmu a dokáže navodiť hutnú atmosféru aj ked sa snímok odohráva len v medzi štyrmi stenami. Povinnosť!

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Písať komentár na Harryho Pottera po 10 rokoch môže vyznieť trochu nespravodlivo vzhľadom na celý vývoj ktorým séria prešla, ale zrejme to bol práve čas ktorý som potreboval aby si Harry našiel miestečko v mojom pomyselnom rebríčku. A teraz, pár dní pred premiérou poslednej časti Deathly Hollows pt. 2 som sa rozhodol dať to na papier, aby som v tom mal jasno. Chris Columbus sa vysporiadal s predlohou po svojom a stavil na kartu jednoduchosti. T.j. absolútny dôraz na detského diváka bez zbytočného vrstvenia príbehu. Vypráva naozaj úžasná, a aj vernosť predlohe je na detský film obdivuhodná, avšak všetko okolo je už len nedovarená omáčka ktorá obsahuje bizarné jednanie postáv, zopár awkward chvíl mladých nehercov a smiešné trikové sekvencie. Záverečný monológ vysvetľujúci celý príbeh je už len posledným klincom do rakvy dospelého diváka. Nejak to však začať muselo a napriek tomu, že tento komentár vyznie negatívne si myslím, že sa Columbus ponoril do týcho neprebádaných vôd pomerne odvážne, a rozhodnutie staviť na rozprávkovú kartu nieslo len malý risk zlyhania. Koniec koncov sú to práve malé deti ktoré budú ťahať rodičov do kina. Pred 10 rokmi vo veku 11 ma to unieslo a očarilo, postupom času pri sledovaní ďalších dielov je však vidieť ktorým smerom má táto séria kračať (Cuaron) a tak zub času spôsobil, že sa z nostalgie uspokojím s 3 hviezdami.

Kick-Ass (2010)

Pre mňa absolútna filmová lahôdka a jedno z najväčších prekvapení 2010. Maximálne nabitý scenár a rýchla svižná réžia Vás nenechajú ani na chvíľu vydýchnuť. Film "líznutý" snáď každou zložkou súčasnej pop kultúry ktorej okamžite hádže ostrú kritiku priamo do tváre. (The three assholes, laying into one guy while everybody else watches? And you wanna know what's wrong with me? Yeah, I'd rather die... so bring it on!) Či už Cage ktorý dostal po rokoch serióznu úlohu, či veľmi dobre namiešaný mix skladieb zo všetkých slávnych soundtrackov, alebo nabitá atmosféra, kde sa len pozriem musím začať chváliť. Nádherný komixový výsmech celému tomuto skazenému svetu podávaný na striebornom podnose ktorý tak skvele funguje. Jednoznačných 5 hviezd.

Sedm životů (2008)

Will Smith nesie tento film na chrbte celých 118 minút stopáže bez jediného potknutia. Jeho charizma vo mne jednoducho dokáže niečo zlomiť a možno aj preto tých 5 hviezdičiek. Čo by však ostalo bez Willa? Naprosto predvídateľný gýčom omotaný príbehový zlepenec s hudbou ktorá aj bez vizuálu vedie k slzám. Je to doják bez originality v réžii či scenári a napriek tomu všetkému dávam 5. Sú totiž filmy pri ktorých inak nemôžete a ja netuším či mi vtedy niečo padlo do oka, ale kombinácia Ennio Morricone, Will Smith a idea hľadania "dobrých" ľudí v tomto skazenom a zvrátenom svete mnou dokázala pohnúť. Raz za čas človek potrebuje aj takýto film...