A co když je to pravda? (2005)

Je tá pravá láska naozaj večná? Nájde si nás duša, ktorá je nám súdená, aj keby mala prekonať časopriestor? ;). Klišé alebo odveká otázka, podľa toho ako sa to vezme... David si popri hľadaní nového bývania nájde s novým podnájmom aj neplánovanú spolubývajúcu, ktorá je tak trochu duchom. Týmto duchom je krásna a éterická Reese Witherspoonová (alias Elizabeth), ktorá sa Davidovi opakovane zjavuje a nedá mu pokoja. Ten sa v dobrej vôli snaží zistiť, čo je teda vo veci a vyhovieť jej. Tak nasleduje séria vtipných náhod, ktoré do seba v závere pekne zapadajú. Nádherná a dojímavá bola scéna s kvetinovou záhradou na streche paneláku. Táto romantická komédia má v sebe dobrý nápad, a ide o príjemný výber na hmlisté popoludnie, na odpútanie myšlienok keď človek osamotene hypnotizuje telefón a rozmýšľa nad niekým.

Ajťáci (2006) (seriál)

Humor, ktorý ma dokáže naozaj pobaviť, IT geek duo Roy a Moss ma dostávajú do kolien. Plus tá začiatočná pesnička ma dosť baví a ten Mossov účes je na odpadnutie.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Čo to tu máme za novinku? Pri sledovaní som mala pocit neistoty haunted house, morbídnosti a zvrátenosti vlastnej rodine Addamsovcov a pomedzi to sa mihali ako deja vu rôzne znepokojivé postavy ako vystrihnuté z prastarého filmu Freaks. Avšak táto verzia bola o poznanie viac vytúnená a dokonale prestrihaná so šialeným tempom. So štipkou perverzna až fetišu presne podľa môjho gusta. Všadeprítomná paranoia a podozrievanie nedá vydýchnuť, no na prebratie sa zjaví zase scéna plná nadhľadu, ktorá sa neberie príliš vážne, a to je na tom práve sympatické a dodáva story nový rozmer. Osobitne ma zaujal samotný dom, ktorý je na jednej strane desivý, ale na strane druhej niečím neskutočne príťažlivý, až som si ho obľúbila, takisto ako novoprisťahovanú rodinku, a z nej najviac Violet, ktorá mi niečím pripomína veľmi veľmi Wednesday z Addamsov (a tú zbožňujem). Herci navyše podávajú celkom dobré výkony, vôbec nehysterčia ani neprehrávajú. Aby som sa nerozpisovala donekonečna, čo by sa o tomto seriáli v kľude dalo, tak spomeniem ešte úderný opening, hudbu, a v halloweenskom dieli tiež neprekonaeľne skvelé masky. Pre tých, čo čakajú gore fest nič moc, je to skôr také umeleckejšie a mysterióznejšie, ale pre mňa numero uno.

Americký zločin (2007)

Choré, zvrátené, chladné, bezcitné a manipulatívne – to všetko sa dá použiť na opis diela, ktoré je zasadené do retro štýlu. Počas sledovania som mala silné pocity stiesnenosti a nespravodlivosti . To určite aj vďaka skvelému castingu, herečky hrali veľmi presvedčivo, a fakt, že bol film inšpirovaný skutočným súdnym prípadom iba umocňuje dojem nezabudnuteľnosti.

Annabelle (2014)

Horor Annabelle je podľa mňa asi najhorúcejším tipom na tohtoročný Halloween. Kto však čaká krvák, ostane sklamaný. Ide o poriadne nadupanú atmosférickú záležitosť. Má celkom kvalitnú réžiu, strih, zvukové efekty, dej posadený do retro prostredia, nečakané lakačky a tajomstvo úspechu tkvie hlavne v dobre prepracovaných detailoch. Bábika húpajúca sa v kresle, scéna s výťahom, požiar bytu, pichnutie na písacom stroji, pozorovanie spopod škáry v dverách...toto boli asi najúdernejšie detaily, kedy mi stúpol adrenalín až k nebesiam. Alebo žeby som sa pekelne bála? ;). Navyše motív porcelánovej bábiky bodoval u mňa na celej čiare. Niečo na tých bábikách a klaunoch predsa len bude - no bohužial v zlom slova zmysle. Tu už ide všetka sranda bokom - keď veríme že magické a prekliate predmety naozaj existujú, keďže táto bábika skončila ako exponát v múzeu Warrenovcov a musí byt vysvecovaná kňazom 2 krát mesačne.

Ashby (2015)

Šialene sexi Mickey Rourke, od ktorého som nemohla odtrhnúť zrak bol asi to najvýraznejšie z celého filmu. Jeho charizma a vynikajúce herectvo prevyšovali všetko ostatné. Suma sumárum Ashby bola dobrá oddychovka, s hŕstkou vtipných scén, excelentným Mickeym Rourkom, no kto si filmm náhodou nepozrie, o nič moc nepríde.

Avengers (2012)

Avengers ani na sekundu nenudia, ponúkajú kopu akcie, technických vychytávočiek, humoru a pekných hercov. Jediné čo mi možno vadilo boli tie skoro nikde nekončiace prechytralé dialógy, no snažili sa byť aj vtipné, čo sa mnohokrát aj zadarilo. Ináč skvelý zážitok v kine a najviac sa mi páčil Loki.

Až vyjde měsíc (2012)

Jedným z plusov Moonrise Kingdom je vizuálna stránka, ktorá robí film vysoko originálnym. Zaujala ma hlavne hravá a dynamická kamera, svižný strih, a systém usporiadania postáv a vecí v jednotlivých scénach. Potešil tiež Edward Norton. Do príbehu som sa však dostatočne nevžila, no uznávam celkovú jedinečnosť filmu.

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Banksy je pán umelec. Každý jeho výtvor je prekrásny a nesie svoje posolstvo. Kritika a výsmech konzumu, hype, povrchnosti, pseudoumelcom sa snáď nedala ani lepšie prezentovať. So všetkým s ním súhlasím a má u mňa veľký rešpekt. A môj názor na ozajstný street art je, že sa na nič nehrá, nemá žiadne očakávania, je nenútený, originálny, kreatívny a snaží sa niečo vyjadriť – moje nároky na umenie spĺňa teda vrchovato. Niekedy mám pocit, že takýto umelci a ich diela majú omnoho väčšiu cenu, ako tie v nablýskaných galériách – pre mňa určite.

Barevný závoj (2006)

Darmo, tieto filmové adaptácie kníh majú niečo do seba. O tomto som sa zase raz presvedčila a doteraz nesklamala. Keď film stojí na kvalitnom a prepracovanom scenári, čo v tomto prípade nepochybne bolo tak, na doplnenie dokonalosti „stačia“ presvedčiví herci. E. Norton sa dokáže do každej postavy vžiť s takou vervou, že zakaždým som presvedčená, že toto je úloha presne pre ňho. A nesmiem zabudnúť pochváliť očarujúcu N. Watts, ktorá bola ako krásny, no nemenej kvalitný doplnok celého dojmu. Jednoducho, na toto som im skočila všetkými desiatimi, nezabudnuteľný zážitok.