Americká fikce (2023)

| 60% | Film s obrovským potenciálem, kde je hlavním tématem jak establishment vydělává na „černošské“ zábavě a jak je tahle “černošská” zábava nekriticky vychvalována “bělošskou” částí populace pro ukojení vlastního pocitu zadostiučinění – je nominován na 5 Oskarů, včetně nejlepšího filmu roku, aniž by si to podle mého něčím zasloužil. Vypadá to teda, že tématicky trefil tenhle film hřebíček na hlavičku a krásně paroduje tuto charakteristiku dnešní společnosti. Bohužel, spolu se skvělým hereckým výkonem Jeffreyho Wrighta, je to to jediné za co má u mě plusové body a zbytek je jen průměrná satirická komedie o kulturní válce, která se hodně snaží být něčím více, než ve skutečnosti je. “Potential is what people see when what's in front of them isn't good enough.”

Scott Pilgrim jde na věc (2023) (seriál)

| 90% | Jak se normálně snažím hodnotit objektivně... V tomhle případě jde objektivita stranou a vyhrává čirá radost fanouška, který dostal to, co ani nevěděl, že k životu potřebuje. Protože i když to reálně není na 5* - to množství nápadů, kreativního provedení, rozvinutí vedlejších postav a povedeného rozšiřování světa, který mi tohle relativně krátké anime dopřálo – díky tomu jdou všechny ty menší problémy, které s touhle adaptací mám, stranou. A zůstává jen nefalšované nadšení z toho jak se trojice O'Malley, Grabinski a Gongora nebála vydat směrem, který asi nikdo neočekával a že se jim to takhle skvěle povedlo. "I had a dream about that girl again."

Batman (2022)

| 85% | Vizuálně podmanivá, neuvěřitelně atmosférická a neskutečně vtahující detektivka s Batmanem v hlavní roli. Pattinson, Wright a Ferrell to tady pro mě herecky hrozně moc táhli a parádně sedli do svěřených rolí, ale to co činí tenhle film téměř božským je především sebejistá režie Matta Reevese v kombinaci s lahodnou kamerou Greiga Frasera. Nebýt příběhově slabší druhé půle filmu a vyloženě anti-klimaktického finále, bylo by to klidně hned na poprvé na 5 hvězd. Takhle je to hlavně technicky brilantní příslib do budoucna, kdy se snad dočkáme i lépe gradujícího děje s větším emočním dopadem. Více v Geekec #53 | Speciál o Batmanovi. "Get out of here or that suit’s gonna be full of blood." "Mine or yours?"

DOTA: Dračí krev - 2. kniha (2022) (série)

| 55% | Lepší než 1. série, ale pořád nic extra. Neustále se někam spěchá, skáče se od expozice k akci a zas rychle zpátky k expozici. Nové postavy a dějové linky povětšinou zajímavější než předtím, ale tím, že i velké a důležité scény nemají moc času vyniknout nebo mít větší dopad, ve výsledku to moc seriálu nepřidává. Navíc mě osobně, jako nehráči DOTY, přišly některé scény dost matoucí a více kontextu by rozhodně neuškodilo. Ale akční scény a především pak finále je celkem povedené.

Euforie - Série 2 (2022) (série)

| 80% | Druhá série dosahuje vyšších výšek než první, ale i horších propadů. První díl odehrávající se na párty, pátý díl a skoro celá linka Feze byly parádní, bohužel ostatní části téhle série mi už tak moc po chuti nebyly – především kvůli pochybným motivacím postav nebo vyloženě nezajímavému ději. Tam kde si mě první série získala svou jasně danou strukturou, tady ve druhé jsem měl pocit jak na horské dráze, kde jsou některé díly parádně vystavěné kolem určité události, ale jiné jsou jen sled nahodilých scén, bez většího dopadu. Aspoň ten vizuál si pořád drží vysoký standard a stále patří mezi to nejlepší co lze na seriálové scéně vidět. Možná jsem na s02 příliš přísný, ale jestli jo, tak je to hlavně kvůli tomu, že jsem po první sérii očekával posun k lepšímu a místo toho dostal přešlapování na místě nebo místy i malý krůček zpět.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

| 45% | O kapku lepší než předchozí díl, i tak bohužel nic moc. Ale aspoň je tu konečně nějaké to pro příběh důležité a v titulu avizované fantastické zvíře.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

| 20% | Colin Trevorrow pro mě úspěšně zprznil celou legacy trilogii na jeden z mých nejoblíbenějších filmů, kdy zpětně ani moc nechápu, že mi to napoprvé až tak nevadilo a doufal jsem v něco víc. První Jurský Svět měl aspoň sem tam nějaký dobrý nápad, komentář nebo se přinejmenším držel stanoveného tématu, což se o scénáristické zvrácenosti v podobně Zániku Říše nebo neoriginální a zbytečné Nadvládě, vůbec nedá říct. A hrozně mě mrzí, že zrovna pokračování JP se dočkalo takhle hloupého blockbusterového podání. Pokud někdo stojí o více jak hodinový hejt, podívejte se na Geekec #59 a já se rozloučím slovy Jeffa Goldbluma - "Jurassic World? Not a fan."

Morbius (2022)

| 35% | Takhle fakt ne. Sony jen potvrzuje svoji pozici nejhoršího producenta velkých komiksových blockbusterů, protože jestli takhle chce vybudovat ten svůj anti-hero spiderverse, zajímalo by mě pro koho to bude, protože pro mě určitě ne. Stejně ubohé a neoriginální jako ten rádoby meta vtípek "I am Venom".

Projekt Adam (2022)

| 40% | Ničím neurážející jednoduchý a přímočarý film, který ale na druhou stranu nedokáže ani ničím překvapit. Pěkně to vypadá, ale za pár dní si na to už ani nevzpomenu.

Šingeki no kjodžin - Mirai no Kioku (2022) (epizoda)

Normálně komentáře k epizodám nepíšu... Ale HOLY FU####G SH##! Jeden z nejlepších zvratů co jsem kdy viděl... A to nejen v anime, ale kdekoliv. SnK si u mě vždycky drželo status mistrovského díla především díky perfektně vypointovaným zvratům a kompletním změnám pohledu na to co se děje, ale něco takového jsem stejně nečekal. Dokonale promyšlené, dokonale podané... Nemůžu se dočkat co přijde dál...