Tajemství světových muzeí (2011) (seriál)

Tento dokument je doslova nabytí vědomostmi a zajímavostmi, které se člověk z běžných knížek nedozví. Navíc po vizuální stránce to je jedna báseň. Každý znalec umění (byť jen laický) musí přímo zajásat, když něco takového vidí. Přesto se neubráním dojmu, že jsou jednotlivé díly natahovány a mohly by tak být podstatně kratší. Čtyři z pěti.

Kmotr (1977) (seriál)

Kmotra už můžeme považovat dnes za světově uznávanou legendu, kterou musí znát nejen každý filmový znalec, ale i ten, kdo viděl prakticky cokoliv (vím, je to trochu neohrabaná věta, ale mě momentálně nepřišlo nic lepšího na mysl). Filmové zpodobnění se drží věrně jako klíště knižní předloze a dělá mu po zásluze čest. Hlavní postavy jsou natolik věrohodné, že se každou chvíli budete obávat, co se s nimi zrovna stane. Ačkoliv je film ponurý a kamera jej točí převážně v tmavém filtru, budete mít pocit, že koukáte spíše na něco, co má v sobě hlubší filozofický podtext. Tenhle film si jako jeden z mála zaslouží bez jakéhokoliv váhání plný počet hvězdiček.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

Kmotr III (1990)

Kmotr II (1974)

Kmotr (1972)

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1993)

Řekl bych, že tohle je lepší verze Slunce, sena. Vtipy jsou zde mnohem propracovanější a více zaměřené na lidskou vesnickou povahu, než bůh-ví jaké troškovské výmysly. Přesto snímek není nic extra. Pár scén sice ulpí v paměti (Například: „Víš, Váňo, všechno je vlastně z hovna…“), ale jinak nic. Srdečně se sice zasmějete, ale to neznamená, že ani u jiných filmů. Celkové zpracování je lepší průměr, a proto tři hvězdičky.

Iluzionista (2006)

Na tomto snímku je vcelku zajímavé to, že až do samotného konce nevíte, co je fikce (trik v podobě iluzionisty) a co ne, což se mi docela líbí. Scénář s touto myšlenkou pracuje ruku v ruce a vytváří tak souhru, která se mnohému divákovi bude zamlouvat. Postavy Iluzionisty a jeho lásky, vyšetřovatele jsou dosti propracované. Někdo by mohl namítnout, že Iluzionista je trochu kýčovitý, ale v takovém případě jej asi nepochopil. Výtku bych měl k hudebnímu doprovodu, pár nesrovnalostem ve věci technologického pokroku a také historického, což na věrohodnosti celé věci ubírá (příběh je smyšlený, ale narážím tím na pravdivost historického období, jemuž některé věci nedopovídají). Přesto by se film za své zpracování stydět nemusel. Ostatně čtyři hvězdičky nejsou špatné hodnocení.

Ranč U Zelené sedmy (1998) (seriál)

Seriál se tváří jako kvalitnější. Většina postav sice je zahraná dobře a hudba zde vyniká, kamera také odvádí svou práci docela obstojně. Scénář je ale napěchován až zbytečnými podrobnostmi, co a jak, a proto má tendenci nudit a kostyméři se tu zrovna dvakrát nepřetrhly, což je trochu škoda, vzhledem na to, kde se natáčí. Za mě 3 hvězdičky.

Posel z Liptákova (1997) (divadelní záznam)

Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to.