• Thriller

Patrola (2012)

Najlepší Ayer. Blesková porovnávačka so Street Kings, tí neboli takí autentický, Priame zábery, improvizované dialógy, čierpky zo života, ktoré dotvárali celok. Výkony skvelé, efekty a.k.a nôž v oku a horiaci dom priam mrazili. Záver dal neskutočnú emóciu. Nechodte po deji, nehľaďte na scenár. Berte film skôr ako dokument o živote a práci policajtov. Takýchto film je už viac, ale tento sa vážne oplatí vidieť. 4 z 5

Případy Anniky Bengtzonové - Místo na slunci (2012) (epizoda)

Tak tento diel sa rozhodne oplatilo vidieť. Opustili sme chladné Švédsko a zamierili do slnkom zaliatej Malagy, Gibraltáru a Maroka. Anikka opúšťa rodinu a cestuje za svojím článkom. Spoznáva sa s miestnym švédskym policajtom, ktorý jej slúži ako informátor. Prišla tam písať o smrti jednej rodiny, ale po nočnej akcii proti pašovateľom drog sa jej pozornosť obráti iným smerom a veci začínajú do seba zapadať .... Skvele napísaný scenár, námet, ktorý ani nepotrebuje komentár. Prevedenie dynamické, pekné lokácie, strih potešil. Tu na rozdiel od predošlých dielov režisér trochu popracoval na vykreslení atmosféry a aj gradácia bola lepšia. Sieť vzťahov sa na okamih zamotala aby sa mohla Anikka ukázať v tom správnom svetle. Doslova nemám čo vytknúť. Ako film by to bola štvorka ale čo sa série týka 5 z 5.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Štýlová žánrovka, ktorá by vás nemala odradiť svojou dlhou minutážou. Cruise dobrý, postava mu sedela, akčné kúsky zvládnuté, dokonca ukázal aj nejaké nové chmaty. Réžia obdivuhodná, niektoré zábery priam dych berúce ( zameriavanie, polkruhová kamera v pracovni ... ) Malo to spád, myšlienku, zápletku. Akcie nebola prehnaná, prepálená, dokonca som postrehol aj veľmi dobrú podprahovú hudbu. Charakterovka síce vykreslená, ale tak ako by som si to ja predstavoval, preto sa teším na ďalšie filmy. Ja som sa bavil, aj keď to nie je špionážne, preto 4 z 5

Případy Anniky Bengtzonové - Lifetime (2012) (epizoda)

Ďalší kvalitný diel, po scenáristickej stránke. Réžijne trochu z môjho pohľadu nezvládnutý. Opakujúce sa scény bez väčšej emočnej výpovede, ale na druhej strane, faktor strachu spravený fakt zaujímavo. Anikka opäť pichne do osieho hniezda, zase odhalí špinu tentoraz na najvyšších policajných miestach. Minutážne trochu prestrelené, prvá polovica máličko nudí. Záver ako v RedWolfovi plný napätia a realisticky prevedenej akcie. Nie zlý diel, ale boli už lepšie. 3 z 5

Případy Anniky Bengtzonové - Rudý vlk (2012) (epizoda)

Tretia a zatial najlepšia časť. Séria začína gradovať. Nielen po emočnej stránke, ale aj čo sa vzťahov týka. Pridal sa prvok strachu, realistického prevedenia, žiadne hrdinstvo. Anikku začína jej práca pohlcovať a stráca rodinu. Stopovanie sériového vraha, spolupráca s policajtmi, záhadné listy a hlavne zvrat v závere, to všetko tomuto dielu vynieslo 4 z 5.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Cez sviatky som si pozrel jednotku, aby som bol pripravený. Úplne zbytočné. Dvojka si ide svoj scenár, svoj dej, s jednotkou nemá nič spoločné. Čakal som akčný výplach. Dostal som ho. Akcia v Afganistáne, perfektná. Na úvod nie zlé, povedal som si. Ďalej ako film plynul, pribúdali ďalšie svetlé momenty. Stopercentné využitie motorky v podaní Stevensona ( ktorý ma zase raz potešil ), najlepšie vybavená kuchyňa ktorú nevlastní nik iný ako Willis, ninja súboj v horách ( perfektná výprava, súboj trochu pokrivkával ), The Rockov výraz zúriaceho besného psa no a samozrejme okúzlujúca Palicki v červených šatách. Niekoľko veci ma aj zarmútilo, ako napr absolútna absencia vysvetlenia záhadného zmŕtvychvstania Stormshadova, z lanovej scény sa dalo vyťažiť viac, otvorený záver, čo je predzvesť trojky a ešte miestami nevysvetliteľne chaotický strih. A kto vymyslel postavu senseia a angažoval tam RZA, toho by som ukrižoval. Inak, SnackEyes ej kej ej Ray Park mi prišiel nejaky nemotorný oproti prvému dielu a dostal aj citeľne menej priestoru. A jeho súboj so Stormshadowom bol trochu sklamanie. Dej, klasika, akurát nukleárne kufríky potešili. Ako aj jednotka, aj dvojka mala svoje plusy a mínusy. Akčné to bolo, pozerať sa tiež bolo na čo. Jednotka prišla s niečim novým, dvojka vsadila na hercov. Uvidíme, čo prinesie trojka. Ale teraz už poprosím Fast 6. 3 z 5 ( 3D, CC, Aupark, BA )

Případy Anniky Bengtzonové - Studio Sex (2012) (epizoda)

Ďalšia zo série severských krimi, ktoré potešia. Príbeh nie je veľmi komplikovaný, čo je možno trochu škoda. Zase raz musím povedať, že sa mi páči realistické spracovanie, žiadne tlačenie na pílu a hlavne rozumná minutáž. Ako príbeh postupuje, odkrývame aj viac z Annikynej minulosti, takže to začína naberať aj hlbší rozmer, nie je to také povrchné, ako by sa po prvom diely mohlo zdať. Teším sa na ďalšie. 3 z 5

Země bez zákona (2012)

Dobrá žánrovka. Ústredná trojica drží spolu za každých okolností, pekne im to spolu ladí. Hardyho začínam mať stále radšej a radšej. Tvdrďas navonok, emocionálne presiaknutý zvnútra. Psychológia postáv skvelá. LaBeouf dobrý, uveriteľný a fakt skvelo zahral. Ryšavka Chastain sa pri nich tak povediac zviezla. Skvelý záporák Pearce, ktorý svoju úlohu ( a hlavne záver ) zvládol fakt dobre. Trošku tomu možno chýbala väčšia dávka akcie, lebo v určitom momente ma to začalo nudiť. Z obsadenia a z hercov sa toho možno dalo vyťažiť viac, ale Hillcoat to poňal svojsky a vznikol z toho fakt vysoko pozerateľný film. Tri alebo štyri, stopu to vo mne asi nezanechá, Hardy mal aj lepšie postavy. 3 z 5

Polski film (2012)

Tak toto je nad moje chápanie. Čo to vlastne, kurva bolo?? Komedia? Dráma? Mysteriozny?? Dokument? Sledovať dejovú líniu počas celého filmu je umenie, ktoré si vyžaduje plné sústredenie. Prestrihy z filmovej kamery na dokumentárnu zaujímavé, oživujúce. Postavy v úlohách, nikdy som nevedel kedy hrali a kedy nie. Ale keď je Daniel skutočné tak švihnutý ..... Najviac ma bavil Budar, spolupráca s Poliakmi a neskutočne ma potešili zábery s Malkovichem. Ale keby ste sa spýtali, aby som vám povedal o čom to bolo, neviem. Dám tak ako dám, ani neviem prečo. Som z toho úplne zmätený a poprosím bratov Čechov, aby už KONEČNE natočili fakt dobrú komédiu. P.S. bolo tak aj pár hlášok, na ktorých sa človek zasmeje. 3 z 5

Pěsti ze železa (2012)

Taký B-čkový akčňák, kde toho viac nefunguje ako funguje. Neger nezvládol réžiu a nezvládol ani svoju postavu. Scenár priehľadný, bitky na lanách, akože to sa už nenosí. Liu a tá druhá pekné, Bautista potešil, Crowe bol asi jediný, ktorému to aj trochu hralo. Choreografie až na pár momentov nudné a smiešne. Druhá polovica znesiteľná, záver vygradovaný, ale to je asi tak všetko. Škoda, lebo som čakal od toho filmu viac. 2 z 5