Moskevské nebe (1944)

Další ruská válečná agitka plná hrdinů a patetických dialogů. Tentokrát v ještě docela snesitelném provedení.

Plynové lampy (1944)

Napínavý snímek, jehož hlavní devizu (tajemný dům, ještě tajemnější zvuky) s gustem přepracovává většina novodobé hororové produkce. Zde však i přes pomalý styl vyprávění, naleznete daleko více děsivé atmosféry.

Pojistka smrti (1944)

Výborně propracovaný film-noir s bezchybným obsazením (převážně G. Robinson byl excelentní), propracovaným scénářem a samozřejmě typicky perfekcionistickou režií legendárního Billyho Wildera.

Tom a Jerry - Osamělá myš (1943) (epizoda)

Snad všechny dobrodružství Toma a Jerryho jsou k sežrání. Tenhle není vyjímkou.

Bambi (1942)

Disneyovsky kreslené, disneyovsky dětinské, disneyovsky zábavné, disneyovsky poučné, disneyovsky roztomilé, disneyovsky napínavé, disneyovsky dojemné. Zlatá disneyovská klasika.

Casablanca (1942)

Tak se mi konečně poštěstilo vidět další legendární snímek, který spousta lidí považuje za nejlepší film všech dob. Já se k této skupině lidí rozhodně nepřidám, jelikož mě film nezaujal a dokonce ani moc nebavil. Nevím jeslti to bylo celkově pomalým tempem, nepřesvědčivými herci nebo tím, že 90% filmu se odehrává v baru ale jisté je to, že jsem se nudil a nedám filmu vysoké hodnocení jen proto, že se jedná o klasiku.

Dr. Jekyll a pan Hyde (1941)

Z řady starých černobílých hororů mi tento přišel nejméně zajímavý. Námět je určitě povedený stejně jako herci ale film je až zbytečně dlouhý na to, že se v něm moc neděje a náznak hororu je až na konci.

Dumbo (1941)

Další legendární animovaná pohádka od mistrů ze studia Disney. Film, který dojme i největšího suchara.

Maltézský sokol (1941)

Povedená "noriovka" o soukromém detektivovi, který pátra po vrazích svého parťáka a přitom hledá tajemný předmět v podobě sošky sokola. Film má slušné tempo a i když se v druhé půlce smrsne na běhání z kanceláře do hotelového pokoje, kde probíhají dlouhé monology, nechybí mu napětí a Humphrey Bohart je zde za správného drsňáka.

Občan Kane (1941)

Nejlepší film všech dob?? To tedy určitě ne. Rozhodně se jedná o zajímavé a ve své době přelomové dílo ale z dnešního pohledu se jedná o zcela normální a docela by se dalo říci obyčejný film. Celý snímek je pojednán jako biografické drama o životě fiktivního člověka jménem Charles Kane. Vyprávěčský styl je zajímavý a režisér si vypomáhá všemi standardními metodami jako jsou rozhovory s lidmi, kteří Kanea znali. Z celého filmu mi nejzajímavšjí přišla kamera, která vždy snímá celé okolí a ani vzdáléne objekty (postavy) nejsou rozostřené, takže se divák může soustředit na kohokoliv, kdo se ve scéně pohybuje. Herecky je film zvládnut také velice dobře a převážně sám pan režisér exceluje v roli magnáta Kanea. Chvíli jsem uvažoval o vyšším hodnocení ale druhá půlka mi přišla utahaná a nezajímavá, takže už mi začalo být jedno i co znamená to POUPĚ, které Kane vyřkl před svou smrtí.