• Fantasy

Avatar (2009)

Zabalit tuctový příběh do pěkné modré formy nestačí. Základní dějovou linii o dobývání nového světa znají děti (animovaná Pocahontas), ale i krvechtiví filmoví fanoušci (Gibsonovo Apocalypto). Jen zaměníme bílé Evropany za bílé Američany s technologií alla Star Wars/Trek. Pak bitvu, do níž sezveme tisícihlavé klany z celé středozemě atd. Prostředí je líbivé, i když nikomu asi neujde, že stačilo zamíchat faunou a flórou jihoamerické džungle a tichomořských hlubin a přidat pár pterodaktylů. Snad bych přešel všechny ty nesmysly jako obří robot bojující s obří kudlou nebo koně uhánějící v pralese, pominout lze i děsivou plochost postav, které ani nemohly být moc dobře zahrány. Co však nelze přehlížet? Přeceňování filmu jenom z toho důvodu, že se momentálně nohodí (ten davový pocit stál 150 miliónů dolarů na marketing) neglorifikovat tohle mainstreamové dílko. Titanic se mi líbil víc, a to snad i proto, jak nikam tolik nespěchal. Možná jen nemám rád bezduchá sci-fi/ fantasy...ale proč je mít vůbec rád?

Až tak moc tě nežere (2009)

Něžnější pohlaví přidá hvězdičku, chlap s vyšší dávkou testosteronu může poslat až do odpadu.

Bruno (2009)

Smích a pocit trapnosti a kontroverze. "Celý svět se podruhé za sto let spojil proti velkému Rakušanovi. A to jen proto, že měl jeden velký sen." Taky se mi líbilo: ,,Cestou jsem se zastavil v okrese zvaném Afrika." ,,Cože? Proboha! Afrika není žádný okres. To je země!" Ale má to přes dosti krátkou stopáž pořád dosti hluchých míst.

Ctihodný občan (2009) odpad!

Jako pardon, ale tohle byla vážně veliká pitomost! Přitom má film ohromný potenciál. Ale TOTÁLNĚ se utopil v dementních dialozích a stejně nablblém scénáři. Nechápu zdejší hodnocení.

Dům ďábla (2009)

80% filmu se pěkně pomaloučku kolíbalo v příjemně znepokojivé atmosféře pěkně ztvárněných 80.let. Škoda, že samotný konec nebyl již tak zvládnutý. A vlastně i celková atmosféra byla příliš "učesaná", než se na horor sluší. Chtělo by to více mlhy či ohně. Přesto ve svém žánru z poslední doby to lepší/nejlepší.

Lítám v tom (2009)

Reitmanův nejlepší film? Dle mého názoru právě naopak. Reitmanův nejhorší film.

Mládí v hajzlu (2009)

Není to úplně zlé zpracování celé ságy (pětidílné), ale jako skalní fanoušek knih jsem samosebou zklamán. Deník NT se nedá zfilmovat na 100% a musí se ledacos vynechat, ale nejde s tím zamávat takovým způsobem. Potenciál předlohy by šel vecpat do více než jednoho filmu, kde se muselo vypustit víc než polovina postav a drahně zápletek a komplikovaných intrik. Sheeni nebyla krásná, jak si jí pamatuji ze svých výletů do vlastní fantazie. Takže jediné, co mě utěšuje, že film snad přitáhne více čtenářů ke knize. Jinak je film zajímavý snad jen tím, že v americké teen komedii hrají opravdoví teenageři a ne o deset let starší herci...a Steve Buscemi mě v téhle roli přakvapil-znám ho jen jako vedlejší postavu v gangsterkách a akčňácích od Tarantina...

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Bohužel bez nápadu. Krásná pozadí. Snaha o vtip, který se ne vždy vydaří. Místy až trapné. Z poslední doby dalece lepší třeba Bolt.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Severská detektivka, která nezapře svůj původ. Násilí v surové podobě. A film, který stojí za to vidět.