Baldrick

Česko

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 23.11.2020  22:49

Inu, obrazový doprovod vybrán kvalitní. Jinak ale dojmologie vytržená z kontextu, se zřetelnou protiruskou linkou, v samotném závěru bizarně gradující. V kontextu roku výroby nepřekvapí, i když z ranku francouzské produkce méně obvyklé. Polská frustrace z těch časů je řekněme pochopitelná, na druhou stranu jako obvykle zůstává bez povšimnutí, jaké že síly dominovaly Polsku v letech předválečných a jaké koneckonců nabírají na síle i nyní (i když upřímně, ani z druhé strany není moc o co stát). Svědomí samotných Francouzů je zde načechráno v jiném komentáři, netřeba dále rozebírat. A připadá mi už jako mlácení prázdné slámy připomínat, že Polsko mělo v té době za sebou sotva 20 let samostatné existence, předtím skoro 150 let praktické neexistence (nehledě na proměny území předtím) a že exponovaní pamětníci neměli vztah k Vratislavi (Wroclawi), protože to pro ně v pětačtyřicátém byla jenom Breslau...

• 8.11.2020  23:03
    1915: Bitva o Gallipoli (TV film) (2015)

Páteří dokumentu je střídající se vyprávění tureckého historika Kenana Celika a jeho britského kolegy Stephena Chamberse doplněné navazujícím komentářem. Oba se pohybují na autentických místech a komentují průběh bitvy. Jakékoliv hrané rekonstrukce vynechány (díkybohu), pouze dobové fotografie, autentická místa a faktické hodnocení. Pro nezasvěcené může být trochu náročnější orientace ve jménem a místech.

• 23.10.2020  23:14
    Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál) (1989)

Iniciační záležitost.

• 23.10.2020  23:10
    Městečko South Park (TV seriál) (1997)

Guilty Pleasure.

• 23.10.2020  23:09
    Černá zmije (TV seriál) (1983)

Nejlepší počin Rowana Atkinsona.

• 23.10.2020  23:09
    Simpsonovi (TV seriál) (1989)

Žlutá klasika. Nejen pro přepínače kanálů.

• 23.10.2020  23:07

Úžasný svět.

• 23.10.2020  23:04
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Iniciační záležitost.

• 23.10.2020  23:03

Intelektuální porno.

• 23.10.2020  22:34
    Španělská chřipka (TV film) (2018)

Hmmm, tak americká, a ne španělská chřipka... A těch paralel... Velice vhodné pro dnešní obzory. Čili do příštího léta (minimálně) máme vystaráno.

• 15.10.2020  22:09

Dětinské, pubertální, rošťácké, prostě skvělé. To nejlepší z grotesky pro dnešní dobu. O dvě třídy lepší než filmy. Kdo vymyslel Buráka, by měl dostat metál. Hevy metááál! Kur-ňa!

• 15.10.2020  21:00
    Satiemania (1978)

Atmosféra doznívající secese. Konec starého světa. Krása ženského těla. Zrod popkultury. A světa nového. Hudba jako stylotvorný prvek. A ten impresionismus... Mistrovská díla světové animace.

• 13.10.2020  21:01

Zajímavý nápad, chytré a nápadité provedení. Pro animovaný film naprosto skvěle zvolené. Vzpomněl jsem si na jiný pedagogický experiment z jednoho hraného filmu, Dylan vs Dylan.

• 13.10.2020  21:00
    Yes-People (2020)

Vynikající záležitost. Jednoduché, vtipné, lidské. Drsného není na přítomném humoru nic. Hluboce lidské, naplněné rytmem života. A zdaleka ne tak severské.

• 13.10.2020  20:56
    Acid Rain (2019)

Řemeslně zvládnuté, ale příběhově tuctové. Nicméně to vypadá, že nejen porota má ráda techno (rave) historky z karavanu.

• 13.10.2020  20:46
    Opera (2020)

Povedená komplexní alegorie fungování lidské společnosti. Taková animovaná boschovina. Dalo by se na to koukat znova a znova a objevovat v té spoustě postaviček a dějů, co mi to té doby uteklo...

• 13.10.2020  20:38

Drsný horor, na který se některé současné maminky nebojí vzít do kina svoje ani ne dvouleté holčičky (fascinující psychologický experiment, u kterého jsem rád, že nevím, jak dopadne). Animačně a výtvarně precizní, atmosférou pohlcující. Chtělo by se říct až dekadentní. Ale pozor, natočeno podle skutečného lidského příběhu.

• 9.10.2020  23:02

Takříkajíc syrově polský pohled na válku. Ani slovo o polském paktu o neútočení s již nacistickým Německem ze třicátých let, o incidentech typu obsazení Těšínska nebo o tom, že předválečné Polsko rozhodně nebyla žádná lidumilná demokracie (třeba např. antisemitismus a celkový profil předválečného polského důstojnictva by mohl být samostatnou a velmi výživnou kapitolou). Zároveň velké rádoby odhalení Stalina jako mýtického bubáka a satana. Žádné slovo o Mnichovu a o tom, že tzv. západní demokraté nechali zlikvidovat jedinou tehdejší výspu skutečné demokracie ve střední Evropě a žádné vyhlášení války se nekonalo a ještě se vychloubali udržením míru. Humorné mytí rukou, když v každém díle zhruba jednou(!) zopakují počty sovětských obětí, aby pak mohli po zbytek času vykládat naopak o krutostech a násilnostech sovětských vojáku a ostatních složek. O znásilňování francouzských a jiných žen americkými vojáky opět ani slovo. Ani slovo o tom, co to byla metoda spálené země, jak probíhal ústup nacistických vojsk z východní fronty, respektive co za sebou zanechávali (jediná zmínka proběhne ústy Stalina, což je samozřejmě okamžitě samo o sobě devalvováno). A o důsledcích, které měly vliv na podobné události, jako např. proč velkou část osvobozujících vojsk tvořily vojáci ze vzdálených částí svazu (Sibiře, Kazachstánu, apod.), z naprosto odlišných kultur a zemí. V jediném díle jenom jednou zazní, jak že se polští účastníci vlastně ohlížejí na Churchilla (je to přeci jen točené za britské peníze). A samozřejmě že ze západních spojenců je Roosevelt ten, kdo má víc másla na hlavě. Ještě že z toho postupně krásně vyplouvá, jak západní spojenci odkládáním otevření druhé fronty vlastně naservírovali Stalinovi východní Evropu jak na zlatém podnose. A mimochodem, polské povstání, Sověti versus nacisti (apod.), stačí prostá aritmetika (ano, jak praví klasik, smrt jedince je tragédie, smrt mnoha je bohužel v prvé řadě statistika). Desetitisíce obětí (likvidace skutečných či domnělých nepřátel) versus 6 milionů (a hrozba naprostého vyhlazení Untermensch, což pro nacisty znamenalo nejen židy, ale také veškeré slovanské obyvatelstvo - vyjma malého procenta, které by prošlo selekcí - a o tom opět padne max. letmá zmínka asi v jednom díle). Kdo žije, má stále možnost volby. Mrtvý nemá už nic.

• 6.10.2020  21:59
    Rybí oko (1980)

Nepříjemné, ponuré, stylizované, podivuhodně připomínající estonskou animaci (Priita Pärna). Na jugoslávské poměry trochu netradiční.

• 3.10.2020  22:23
    Den kobylek (1975)

Výborný Donald Sutherland bohužel nezachrání, co nesympatická Karen Black a přitroublý William Atherton pohnojí. Špína Hollywoodu se pro mě neproměnila v děsivou noční můru, ale v tragikomický kabaret přepálených výjevů. První stopy k pochopení pozdějšího sešupu kariéry. Ale navnadilo mě to k přečtení předlohy.

• 2.10.2020  23:03
    Carrie (1976)

Zajímavé vidět film znovu po dvaceti letech. Z prvního shlédnutí mi zůstala vzpomínka na plesové finále, ale víc nic. Přitom následuje definitivní vrchol filmu. Póza matky ve dveřích sice působila trochu směšně, ale budiž, odpovídala celkovému pojetí. A samotný závěr mě dostal. Fantastické bruslení na hraně kýče versus formální dokonalosti. Skvěle natočené, ale dokážu to ocenit až nyní. Typické propriety a postupy, zpomalený let napříč a natruc žánrům. Slow motion jako stylotvorný prvek daleko předtím, než to přišlo do módy.

• 25.9.2020  23:09

Zesměšňováním Chamberlaina se trochu odváděla pozornost od toho, že pouze jako pravý politik plnil přání davu (odkazy na roli jeho tatíka byly trochu nadsazované). I když s jeho kroky určitá část společnosti nesouhlasila, naprostá většina doufala v udržení míru. Za každou cenu. Ale palec nahoru za dostatečný prostor pro zviditelnění role lidí jako byl Joseph Kennedy, i když chvílemi možná až humorně zlehčované.

• 5.8.2019  21:16

Řemeslně (animačně) zvládnuté (nikoliv precizní). Masky úsměvné, ale obstojné. Nápad zajímavý, provedení primitivně demagogické a nedotažené. A mimochodem, autobus v noci nezastavují nějací "lovci", ale evidentně profesionální myslivci při honu ("kdo vám dává v zimě do krmelců"). Celé se to veze na pubertální vlně "hejtování" ve stylu co myslivec, to sadistický primitiv. Takové to rádoby pacifistické bio-eko uvědomělé ťuťuťu ňufňání měšťácké svazácké mládeže, která si ucmrndává z veverek a srnečků, ale o lesním hospodářství a přírodě ví lautr hovno, velebnosti. Tedy pardon, možná si přečetla nějakou brožurku, pár stránek z wikipedie a jednou byla sbírat někde odpadky. A aby se medvěd bál vlka a zajíc byl obětavý odvážný hrdina, to už bylo trochu moc. Tvářit se, že inovativně obracím stereotypy a přitom rajtovat ještě větší jiné, no těpic Máňo, si du radši sjet lajnu patřičného dílu South Parku pro uklidnění.

• 25.5.2019  22:41
    Mise na Mars (2000)

Hrubozrné melodrama z rudé planety. Kdybych baštil Dänikena, asi bych byl spokojen. Občas se pan režisér rozvášnil až moc. Bohužel jsem se musel několikrát smát (samozřejmě ve chvílích, které evidentně nebyly určeny k pobavení). Škoda, a priori to nebyl špatný nápad.

• 17.4.2019  23:54

Aktivistický žurnalistický záznam dění kolem jedné konference (nejlépe asi reportáž). Fakticky bohapusté, zato nabité emocemi. Bangladéšský vyjednavač skutečně sympatický, kdo by mu nedržel palce, ale karty jsou od začátku rozdány natolik jasně (bubáci a hrdinové), že výsledek je skutečně jen pro dočasné obveselení. A ta osoba (jakože vyjednavačka) za EU z lucemburských daňových rájů, to už opravdu bez komentáře.

• 17.4.2019  23:40

Hodně specifická (subjektivní) záležitost, přitom ale propletená s osudy země. Rodinný portrét matky - profesorky, aktivistky, jedné z klíčových vůdců studentských protestů a událostí tzv. 5 října (svržení Miloševiče) a přitom dcery z prominentní rodiny předkomunistické Jugoslávie (politicky sociálně demokratické orientace). Názorové rozdělení srbské společnosti procházející jedním rozděleným bytem.

• 16.4.2019  23:46
    Belly (2011)

Anifilm 2012 (v soutěži). Absurdní humor, trocha toho surreálna. Aby Oscar něco získal, musí něco ztratit.

• 16.4.2019  22:18

Kombinace 3D (začátek a konec) a stínohry upravené počítačovou animací. Holčička v parku si vytvoří z papíru modrého motýla a chce si s ním hrát, ale do toho vstoupí nebezpečí v podobě krkavce. Zarámováno výraznou pointou. Hodně lyriky, dětské fantazie, světla a stínu, paprsky slunce probleskující skrz listí a větve stromů, dětský smích. PS pro zajímavost: vytvořeno ve spolupráci s Eallin Animation.

• 2.4.2019  22:46
    Mzda strachu (1977)

Syrová haluz jako Friedkin sám. Obdobně jako Ciminova Nebeská brána fantastický zážitek. Stálo to za to. V obou případech. Už jenom proto, že v dnešní době už to takto nikdo nenatočí. A to K.O. na konci, to už fakt bez komentáře. PS: Walon Green to prý psal původně pro Steva McQueena.

• 2.4.2019  20:17

Není to vyloženě adorace, ale rozebírají se jenom povedené věci nebo téměř povedené a kontroverzně slavné. Celkem 7 hraných a 2 dokumentární. Ale o těch se zase něco dozvíme, to je pravda. A Friedkin je prostě borec. I když není dokonalej. Když je někdo vtipnej, chytrej a bezprostřední, není co řešit. A spoustu věcí bych z fleku podepsal.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9