Janega

Janega

okres Nitra

• 25.11.2013  12:45

Žijeme v postanarchistickom Slovensku, kde vládne beznádej a prežije len ten, kto má zbraň či baseballovú palicu. Z mužov sa stali vyholení bastardi bažiaci po krvi a zo žien zase štetky. Všetky nadávky boli uzákonené v spisovnom jazyku slovenskom. Toto je akási vízia tvorcov filmu. Hlavným problémom filmu je príbeh, ktorý žiadny nie je. Abstentuje akákoľvek zápletka, sú to len črepiny zo života zopár ľudí, ktoré nie sú nijak dejovo prepletené. Potom sú tu postavy, kde nie je presne určené, ktoré z nich sú hlavné, vedľajšie a kto je vlastne len komparz. Väčšina sa len mihne na 5 minút, dá pár hlášok, pričom v každá veta obsahuje min. 10 nadávavok. A práve na nadávkach sa tieto dialógy zakladajú. Nebyť ich, tak postavy v podstate nemajú ani čo rozprávať. Vyzerá to asi takto "Ako sa ty k***t do p*či máš?" "Na p*ču, robota je na p*ču, počasie je na p*ču, j*b*m na to". Z hereckého obsadenia na pedestiály stojí gay mafián Batthyanyi a sfetovaná Fialová. Keby to bolo myslené ako dokument o problémovej mládeži, tak prosím, ale ako celovečerný film to nefunguje.

• 19.11.2013  22:06

Jackson potrebuje na prerozprávanie Hobbita tri meganákladné filmy a tu... za málo peňazí veľa muziky. :D Tento film sa nejak ani nedá hodnotiť, je to ruské, televízne, krátke, lacné a staré. Tak čo od toho očakávať. I keď nakrútiť to ako celovečernú rozprávku (ako napr. Mrázika) by bolo zaujímavé.

• 16.10.2013  14:59

Ďalšie amatérske divadielko plné sentimentálnych príbehov.

• 15.10.2013  23:11

Áno, je to také aké má byť. Epická bitka, heroické činy, krásne exteriéry a interiéry atď. Jediné, čo mi vlastne na celej ságe vadí je ten neskutočný patetizmus, ktorý vyznie skôr trápne než dojímavo. Nech sa nehnevajú, ale scéna, kde berú do boja deti, sprévadzaná plačom ich matiek a v pozadí hrá melodramatická hudba, to snáď Jackson nemohol brať vážne.

• 10.10.2013  11:40
    Rodina Addamsova (TV seriál) (1964)

Morbídne zábavná rodinka Addamsovcov svojim svojským čiernym humorom a prístupom ku životu patrí už medzi veteránov amerických sitcomov. Je to originálny námet na paródiu klasických hororov. Ich čierno-biele príbehy dokážu pobaviť aj po 50-tich rokoch, a to aj napriek tomu, že dnešný humor je na inej úrovni (a nemyslím tým na lepšej úrovni).

• 8.10.2013  20:07
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Osobne sa čudujem tomuto vysokému hodnoteniu. Ja tomu seriálu nejak nemôžem prijsť na chuť (a to som videl viacej sérii). Považujem ho za priemerný sitcom, ktorý síce má dobrý námet, ale tiež to nie je nič svetaborného a aj keď sa tam nájde zopár slušných gagov, nie je to nič z čoho by som sa udusil smiechom. Neviem či som príliš blbý alebo príliš inteligentný, že neviem doceniť tento seriál.

• 7.10.2013  22:50
    Dědictví (TV seriál) (2013)

Samotný námet nie je zlý, no všetko ostatné áno. Celé je to amatérske na úrovni seriálov typu Rodinné záležitosti a Súdna sieň. Vidieť to už od prvého okamihu, ako na scénu nastúpia neherci. Keby sa nesnažili hrať vyznelo by to aspoň trocha prirodzene, no oni sa snažia predvádzať svoje nehercké talenty, takže je to celé umelé. Tá ich mimika, intonácia hlasu a podobne je na úrovni školských divadelných predstavení. Každá postava mi je na prvý pohľad nesympatická. A tie dialógy. To nemysleli vážne. Viac fušerské než výkony nehercov je technická stránka. Kamera a strih je Sodoma Gomora. Hudba, ak tam nejaká je, tak je dosť zvláštna a hodí sa tam ako kozie bobky do gulášu (dvaja zaľúbenci sa rozchádzajú a v pozadí hrá krčmový orchester, takže asi tak). Buď robím veci poriadne, alebo ich nerobím vôbec. Napriek všetkým nedostatkom vidím potenciál na zlepšenie, pretože horšie to už nemôže byť. Teda v prípade, že to po dvoch častiach nezrušia. 1 hviezdička aspoň za peknú hlavnú predstaviteľku.

• 5.10.2013  18:34
    GYMPEL.TV (TV seriál) (2011)

Predpokladám, že to mal byť seriál "o mladých pre mladých". No keďže ho točil 50-ročný dedo, ktorý vyrastal na seriály My školou povinní, tak je to seriál "o mladých pre... nikoho". Čím viac to malo byť akože "cool", tým to malo opačný efekt a je z toho (ako hovoria dnešní mladí) trapošina. Proste nakrútiť seriál pre túto vekovú skupinu je dosť náročné a duplom to platí na Slovensku, lebo dnešnej mládeži sa ničím nezavďačíte.

• 2.10.2013  00:13
    Šmejdi (2013)

Ľudská hlúposť nepozná hraníc. Ľudská naivita je na plač, no zároveň na smiech. Ľudský hyenizmus už nemôže ničím prekvapiť. No a ľudská pasivita je na zamyslenie. Ťažko hodnotiť tento film. Úmysel je ušlachtilí, no ten efekt. Bude to mať nejaký efekt? Drsné autentitické zábery, psychologické posudky, právnické rady a záverečné pravidlo "Nejazdiť!". Bude to mať toto všetko nejaký zmysel, keď v tom dokumente robia rozhovory s dôchodcami, ktorí majú zlé skúsenosti, no napriek tomu sa priznávajú, že stále chodia a budú chodiť na tieto akcie? My mladí nad tým len neveriacky pokrútime hlavami, starí si povedia, že im sa to nemôže stať, no čoskoro nás táto téma prestane baviť, lebo prijde niečo nové, takže sa nič nevyrieši a vlastne zistíme, že sa nič nestalo.

• 23.9.2013  11:16

Film v sebe nesie posolstvo, že spravodlivosť je relatívny pojem, a preto ani justičný systém nemôže fungovať správne. Samotný príbeh je predvídateľný miestami prekvapivý, každopádne napínavý a dynamický. Preto som očákal dramatické finále, ktoré sa akosi nedostavilo. Skončilo to tak, ako to malo skončiť, no nepredchádzalo tomu nič, kvôli čomu by ste ani nedýchali.

• 12.9.2013  17:48

Z knižnej ságy je tento diel najlepšie napísaný, no ako film by nemusel fungovať pre americké decká, preto boli oproti knihe urobené zásadné zmeny v deji, aby bol film oproti knihe akčnejší, dynamickejší a hlavne hollywoodskejší. To všetko však malo opačný efekt a celé to potom pôsobí dojmom klišé fantasy, kde sa vytráca tá detská naivita príbehu, ktorá je pre tieto knihy prízračná. Znova sa dopúšťajú tých istých chýb, ako u predchádzajúcich filmoch, no tentoraz to aspoň tak nebije do očí. Ako som napísal u predošlého filmu, nikto to nebude brať vážne pokiaľ tam hrajú deti, preto netreba z toho robiť nejaký epický fantasy film, ale skôr pohodovú nenáročnú rozprávku.

• 28.8.2013  12:45
    Poslední výkřik (2012)

Naposledy som sa tak pobavil na Scary movie. Ale vážne, toto mysleli vážne? To, že to vyzerá, akoby to točila amatérska banda zhúlených násťročných na tom sa zhodneme asi všetci. Pojem "logika" je pre tvorcov asi cudzie slovo, pretože v tom filme nič, ale absolútne nič nedáva zmysel. Od konania postáv, cez motív vraha až po samotnú zápletku to nemá hlavy-päty. Nebudem to tu všetko vymenovávať, lebo to by bolo na veľmi dlho. Ale aby ste mali apoň obraz, tak čo to je za logiku, keď namiesto toho, aby som utekal, čo najďalej od vraha, tak sa k nemu najprv približím, na dosah jeho zbrane a až potom začnem utekať. No samostatnou kapitolou sú "herci". Hlavná hviezda Bartošová, ktorá je vycapená hneď v popredí na plagáte, si svojich 5 minút slávy odkrútila už na začiatku. Jej herecký výkon, teda ak sa to vôbec dá nazvať "výkon", by som prirovnal... to sa ani nedá k niečomu prirovnať. A nepomôže ani to, že je predabovaná. Aby prilákali do kina aj mladé dievčatá, obsadili aj speváka Šmajdu, ktorý je tam len preto, aby tam bol, lebo jeho postava je tak zbytočná a hlavne debilná, že sa nad jeho vraždou ani nepozastavujú. A ostatných hercov treba hodiť do jedného vreca. Je to volovina, tento film sa hrá na niečo, čo nie je a nikdy nebude. 24. 10. 2013: Pôvodne som dal 1 hviezdičku (vlastne ani neviem za čo), ale po prečítaní vyjadrenia "režiséra" Tomáša Kučery na recenziu Františka Fuka dávam jednoznačne odpad. Podľa Kučery sme totiž asi všetci debily, pretože nevieme oceniť jeho skvost medzi hororami (tak to z toho vyjadrenia vyplýva). Prečítajte si to. To jeho vyjadrenie je blbšie než jeho film. http://www.fffilm.name/2012/08/oficialni-vyjadreni-rezisera-posledniho.html

• 23.8.2013  15:43

Osobný názor je, že je to vcelku vydarená adaptácia knihy, i keď mnohí sa pohoršujú nad krátkou stopážou, kde do dvoch hodín vtesnali nielen príbeh prvej knihy, ale aj polovicu druhej knihy. Na druhú stranu všetky scény, ktoré tam majú byť sú tam, len nie je okolo toho toľko rečí. Pekná je aj animácia, aj ked interiéry nie sú tak detailne spracované ako vo filme, ale každý má svoju víziu Tolkienovho sveta. Táto verzia sa nehrá na nejaký epický film, skôr je to pekná ilustrácia knihy. A samozerjme je škoda, že nevzniklo aj pokračovanie.

• 18.8.2013  23:57
    Gumídci (TV seriál) (1985)

Gumkáči, Káčerovo a Rýchla rota to boli seriálové disneyovky, ktoré v devädesiatich rokoch lákali celé rodiny k televíziam. Povedal by som, že doteraz zostali neprekonateľnými medzi Disney seriálmi. A samozrejme chytľavá zvučka.

• 18.8.2013  23:51
    Pa a Pi (TV seriál) (1986)

Krásna zvučka, ktorá chytí za srdce každého, kto túto rozprávku ako dieťa pozeral.

• 18.8.2013  23:10

Ak máte radi bezduché násilie, budete spokojní, ak k tomu chcete zmysluplný dej, tak ten v ňom nehľadajte. Stallone sa rozhodol pozvať všetky hviezdy akčného neba do svojho filmu, kde si však skoro celý part nechal pre seba a ostatní sú tam len preto, aby tam boli, užili si svojich 5 minút slávi vo filme a dovi-dopo. Samostatnou kapitolou je Schwarzenegger. Neviem aké ambície mal Stallone, no ak mu išlo len o prázdnu strielačku, tak sa mu to podarilo.

• 11.8.2013  00:02
    Jurský park (1993)

Predloha Michaela Chrichtona nie je ani tak rozsiahla, ako príliš rozvetvená na dejové línie. Každopádne ju viac-menej zvládli, i keď by sa do filmu zmestili ešte nejaké scény, no na druhú stranu vyradené scény pridali do ďalších filmov, takže o moc sme neprišli. Z hereckých výkonov ma najviac presvedčili tie deti. Niežeby dospelí herci zle hrali, len čím viac dávali do popredia dinosaury, tým viac išli do úzadia herci. Ale zas chápem, že väčšina divákov chcela obdivovať predovšetkým dinosaurov. Myslím si, že v tej dobe to bol svojim spôsobom prelomový film v oblasti špeciálnych efektoch, ale samozrejme dnes by už asi tak neuspel, chcelo by to väčší masaker.

• 24.7.2013  14:55
    Horákovi (TV seriál) (2006)

Taký český "Krok za krokom,". Ale nie je to ani sitcom, ani telenovela či dráma. Proste len taký príjemný oddychový rodinný seriál so sympatickými hercami.

• 13.7.2013  22:12

Všetky 3 jurské filmy majú rovnakú koncepciu. Partia ľudí sa dostane na ostrov dinosaurov, ktorí ich chcú zožrať, takže sa začína boj o prežitie. Aby sa nepovedalo, tak polovicu z nich aj zožerú. Končí to happy-endom. V čom teda mohol do tretice zaujať Jurský park 3? Len novými dinosaurami. Rexa nahradil nejaký iný veľký dinosaurus, aby nebezpečie nebolo len na zemi, tak pridali lietajúce jašteri. Velocirapteri sú samozrejme stálice, tentokrát len u nich objavil ďalšiu superschopnosť. No aj tak sa stále jedná o slušnú adventúru, pri ktorej sa človek nenudí. 3 a 1/2 hviezdičky.

• 1.7.2013  12:22
    Zlo (2012)

Videl som posledných 10 minút filmu, od scény, keď toho vlasatéhe niečo vtiahlo do skrine a zabilo ho tam, a stačilo mi len tých 10 minút, aby som si urobil obraz o tejto slovenskej hororovej fraške. A moje hodnotenie hovorí o všetkom, lebo toto snáď ani nemohli myslieť vážne.

• 23.6.2013  10:31

Po filmovom úspechu Pottera sa roztrhlo vrece s fantasy o vyvolených deckách, čo zachraňujú svet. Lenže väčšina z nich sa drží istej predpísanej šablóny tohto žánru, takže neprinášajú nič nové, a tak skončia ako len priemerné filmy, ktoré rýchlo zapadnú do zabudnutia. A Percy Jackson je priam učebnicový príklad. Jednou zo slabých stránok filmu sú postavy a herci. Postava Percyho, rovnako ako jeho predstaviteľa, je nevýrazná bez charizmy. Percyho parťáci Annabeth a Grover sú kapitolou samou o sebe. Teda predovštkým ten druhý. Grover je zhúlený, večne nadržaný černoch, ktorý hádže kozie bobky. On mal byť tou komickou postava, až nato, že si na nejakú komickú hlášku od neho vôbec nepamätám. No a čerešničkou na torte je Brosnan s konským zadkom. To nepotrebuje ani komnetár. Film má fakt, ale fakt debilné dialógy. Jediné vysvetlenie je, že ich písalo nejaké decko za trest. Tvorcovia sa snažili točiť film o mladých pre mladých, a to znamená, že tam nájdete kopec sexuálnych narážok, o ktoré sa postará predovšetkým ten nadržaný cap, napr. keď´sa rozhodne zostať v podsvetí, aby si zašukal s Hádovou ženou. Ale aby som len nekritizoval, tak musím pochváliť pekné spracované niektoré miesta ako podsvetie či Olymp. Špeciálne efekty sú slušné, také aké majú byť na túto dobu. Hudbu som ani nezaregistroval, tak bola nevýrazná. Keby sa nesnažili grécku kultúru, tak nasilu preamerikanizovať mohla byť z toho slušná fantasy, takto je z toho len tuctuvý klišé film. Knihu som nečítal, no vraj tam boli urobené podstatné zmeny vo filme, ktovie či k horšiemu alebo lepšiemu. P.S. Doteraz som nepochopil, prečo všetci upodozrievali z krádeže blesku práve Percyho..

• 15.6.2013  23:23

Do tretice všetko dobré? Nie celkom. Na jednotku to skrátka nemá, stále sa však jedná o pohodovú komédiu, pri ktorej sa človek s chuti zasmeje, teda ak milujete "fucking" humor. O čosi horšie je to s postavami. Možno že z Alana urobili až príliš veľkého imbecila, takže mi liezol až na nervy. Phil a Stu akoby už nemali, čo ponúknúť. Dalo by sa povedať, že hlavnou hviezdou je Chow, ktorý to podstate aj vyhral. 3 a 1/2 hvieždičky.

• 23.5.2013  20:55
    Příběhy Toma a Jerryho (TV seriál) (2006)

Snaží sa to moderným spôsobom priblížiť k pôvodným častiam, no aj tak to nie je ono. Starý "Tom a Jerry" je proste kultovka.

• 22.5.2013  12:22
    Zlodeji detí (TV seriál) (2013)

Prípad Bóorovcov bol na Slovensku doslova hit (sám som túto kauzu pozorne sledoval). A tak niet divu, že JOJ sa snaží z toho vyťažiť, čo najviac a zneužiť toto utrpenie. No na druhej strane oproti tým televíznym "skvostným seriálom", čo nám ponúkajú, má tento seriál aspoň nejaký racionálny zmysel. Len ma udivuje, že seriál nekonzultovali s hlavnými protagonistami, ktorí to skutočne zažili. No veľké mínus pripisujem dabingu anglických hercov. To radšej mohli dať titulky, lebo ten dabing mi pripomína nadabované videokazety z filmu Slnce, seno a pár facek.

• 23.4.2013  11:53

Ak to človek neberie vážne, tak je to fajn zábavná hororová prkotina. Samotný dej je no hm..., ťažko povedať, veď posúdte sami. Istý škriatok upozorní dvoch zablúdencov-manželov, aby nezabočovali cestou doľava, lebo tam číha nebezpečenstvo. Ale oni tam zabočia. :D Dostanú sa do penziónu, kde žije banda vyšinutých starých mládencov, ktorý túžia po potomkovi ako pokračovateľovi ich rodu. Lenže žiadna či už normálna alebo šibnutá žena by ich nechcela, tak sa rozhodnú, že prichystajú pascu všetkým mileneckým párom, ktorí k nim zavítajú. Chlapa zabijú a ženu si nechajú, aby im vynosila dieťa. Lenže najprv musia mať s ňou sex, a keďže sú všetci retardovaní, tak vyberú toho najretardovanejšieho, ktorý je tak nadržaný, že každú ženu pri sexe zabije. Lenže táto žena už dieťa čaká, takže si ušetrili prácu, no situácia sa skomplikuje, keď im so snúbemcom ujde. Tak sa začne naháňačka mačky na myš. Mimochodom sú tam ešte dvaja strašiaci, ktorý bez akéhokoľvek dôvodu vraždia ľudí. Takže tak. Samozrejme celý tento dej sa skladá ešte z rôznych iných volovín, ale nebudem kaziť prekvapenie. Ale človek sa zabaví.

• 20.4.2013  18:36
    Batman (1989)

Trvalo niekoľko desaťročí, kým sa niekto rozhodol prezliecť Batmana z elasťákov do namakaného prevleku, prestavať Gotham z vidieckoho mestečka na temné gotické veľkomesto a pretvoriť cirkusového Jokera na šialeného vraždiaceho maniaka z večným úsmevom. Tým niektom je Tim Burton. Jeho batmanovky sú proste kultovky. Možno by si človek vedel predstaviť aj iného predtaviteľa Batmana ako Michael Keaten, no aj tak má niečo do seba. Jack Nicholson ako Joker exeluje aj napriek tomu, že jeho mimika sa obmedzila len na klipkanie očami. A Kim Basinger je príjemná a krásna čerešniška. Tak ako teraz Nolan spôsobil vzostup Batman, takisto sa to podarilo aj Burtonovi, ktorý mal čo robiť, aby sa Batman odpútal od seriálov frašky zo 60. rokoch.

• 20.4.2013  15:31

Spolu s prvým Batmanom je to jednoducho komiksová kultovka, ktorú nezatieni ani Nolanov Batman. Ťažko porovnávať "Batman sa vracia" s "Batman", pretože oba filmy sú podobné a zároveň rozdielne. Film sa viac zameriava na záporné postavy, dokonale vykresľuje ich charaktery a motívy. Ukazuje ich dve stránky, Tučniaka jednak ako ukrivdené stvorenie, ktorého vám je na začiatku možno aj ľúto, no zároveň sa navonok derie jeho dravý živočíšny pud a zrazu by ste pri nemohli stáť zo starchu, aby vám nezakusol do nosa. Z ťarbavej Seliny sa lusknutím prsta stáva sexi mrcha s bičíkom, ktorá v nej driemala, len jej k tomu musela dopomôcť tlupa pouličných mačiek. Nech by tieto postavy, boli akokoľvek dobre napísané, nebyť skvelých hereckých výkonov či už DeVita alebo Pfeiffer, vyšli by do stratena. Len škoda, že Batman/ Bruce Wayne bol potlačený do ústrania, lebo na jeho charaktere by sa dalo ešte viac popracovať. Samotná zápletka je v podstate absurdná, i keď všetky tie okolnosti do seba parádne zapadajú. Atmosféra už ani nemôže byť temnejšia, aj keď niektoré momenty pôsobia komicky ako napr. Tučniakova jazda na megagumennej kačke. Druhý Batman sa proste Burtonovi vydaril, ale bohužial tretieho takéhoto skvostu sme sa už nedočkali. Burtonove batmanovky človek dostatočne ocení až po rokoch. "Záleží len na tom, kto má dáždnik."

• 9.4.2013  18:38
    V pařátech smrti (TV film) (2011)

Ďalší hororový tv-film o príšerách s bandou pochabých pubertiakov. Tentoraz to nie sú zmutované psy ani besné veveričky, ale akýsi veľký vtáčik. Tak ako telenovely aj tieto filmy majú svoj koncept. Pár deciek sa vyberie na neznáme územie, kde na nich číha akési milé zvieratko. Postupne jeden po druhom umierajú bodaj by nie, keď je ich konanie absolútne nelogické, doslava si koledujú, aby ich zožrali. V práve vtedy sa občas objavia aj napínavé chvíle. Až nakoniec to žiadny koniec nemá. Proste to ostáva také otvorené. P.S.: Po pozretí toho filmu som mal ešte tú noc nočnú moru o tom vtákovi. :D

• 17.3.2013  14:06
    Herkules 3D (2009)

Raz som sa zasmial. To je asi všetko. Len ma udivuje, že to dávali v kinách, pretože po všetkých stránkach od hercov cez efekty až po príbeh to má úroveň béčkového televízneho filmu.

• 8.3.2013  23:26
    Iron Man 2 (2010)

Iron Man 2 je taký ako jednotka. Trocha akcie na začiatku, trochu akcie na konci a medzitým riešenie niečoho, čo ma aj tak nezaujímalo. Od komiksového filmu očakávam sympatického superhrdinu, zaujímavého a nebezpečného zloducha a plno kvalitnej akcie. Filmy o Iron Manovi mi však ani jedno z toho neponúkajú.