Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Ten humor je miestami tak j*bnutý, že sa na Asterixa ani nehodí. Na druhej strane sa však divák fajn zabaví. Duo Clavier a Depardieu opäť nesklamali, jednoducho oni sú Asterix a Obelix. Vidno že sa nešetrilo, lebo celková výprava je na veľmi vysokej úrovni.

Morbius (2022)

Chýbajú tam scény, ktoré sa vyložene zameriavajú na postavy, ich osobnostný vývoj, vzťahy, viac ich prekresliť, aby si divák mohol k nim vytvoriť nejaký vzťah, skrátka nič také tam nie je. Ako keby nám predložili len vysušené mäso bez dobrej omáčky. Takto nám ostala len tuctová komiksovka, za ktorú by sa autori mali hanbiť aj na začiatku milénia, kedy do kín šli filmy ako Catwoman (2004) či Elektra (2005). Akčné scény sú nepodarok, ktorý ani nie je poriadne vidieť. A potitulkové scény sú na smiech v tom najhoršom slova zmysle.

8bitové Vánoce (2021)

Tieto retro vianočné filmy mám veľmi rád a napriek tomu, že film je súčasný, tak osemdesiatkovú atmosféru sa im podarilo dobre navodiť. Detskí herci sú fajn, síce hrajú také archetypy až karikatúry detských postáv, ale to nejak neprekáža. Divák už len čaká kedy to tvorcovia ukončia klišé, aby si to nintendo pod tým stromčekom našiel, no namiesto toho príde niečo nečakané, čím to výborne ukončia.

Jurský svět křídový kemp: Skryté dobrodružství (2022)

Dobrý nápad, debilne urobené. Miesto toho, aby sa príbeh každým rozhodnutím rozvetvoval, máte v podstate na výber len správnu a nesprávnu odpoveď, pričom pri tej druhej vás to vráti späť a autori v podstate aj tak vyberú za vás. Škoda, mohlo to byť zaujímavé aj pre starších, takto sa pobavia len malé deti, ktoré aj tak tento priamočiary dej čoskoro omrzí.

Black Adam (2022)

Rýchlo a zbesilo. Na nič sa nečaká, hneď sa šlapne na plyn a ide sa akcia za akciou. Našťastie tu vystupujú rôznorodí superhrdinovia, takže akcia je celkom pestrá a nielen fackovačky, ako by to bolo v prípade keby tam bol len čisto Black Adam. Práve tí noví hrdinovia z Justice society of America sú celkom zaujímavé postavičky, ktoré by človek chcel spoznať aj viac, no filme na to nie je čas, takže ich originy si odbijeme jednou vetou a nič a pritom ich hrajú fajn herci. Filmu by pomohlo trochu pomalšie tempo, kde by sa zameral viac na postavy, lebo takto si k nim človek ani nevytvorí žiaden vzťah, takže im ani nefandí. Rock je šťastný, že si zahral BA, no na to, že je to antihrdina je to taký slabší odvar, poriadne erko by tomu pomohlo.

Koruna (2016) (seriál)

Seriál Koruna ponúka všetko, čo od neho divák chce a ešte viac. Sledujeme vývoj Alžbetinej vlády cez spoločenský, osobný, rodinný, citový a politický pohľad, čo umožňuje každému si nájsť to svoje. Tématicky sa epizódy striedajú, čím seriál nepôsobí jednotvárne. Scény za zatvorenými dverami, ktoré si tvorcovia museli sami vymyslieť, síce pôsobia predramatizovane a romantizovane, no nie je to žiadna výčitka, lebo autori tieto scény výborne napísali a natočili a vyhli sa rôznym klišé. Veľmi silnou stránkou je herecký kasting. Claire Foy ako mladá Alžbeta je vo svojej role brilantná. S jej pokračovateľkou Oliviou Coleman som síce mal v 3. sérii trochu problém, lebo mi prišla až príliš toporná, no v nasledujúcej sérii sa to výrazne zlepšilo a jej záverečný výplach žalúdka Charlesa, je jej zlatou bodkou v tejto roli. Predstaviteľky rebelskej princeznej Margaret Vanessa Kirby a Helena Bonham Carter si svoju rolu neskutočne užívajú a skvelé stvárňujú protipól kráľovny Alžbety. Z ďalších hercov vyniká Matt Smith ako princ Philip, Emma Corrin ako Diana či Josh O'Connor alias princ Charles. Špeciálne sa však vyznamenala Gillian Andreson, ako Margaret Thatcher si 4. sériu ukradla pre seba. 12.11.: Toľko očakávaná 5. séria, ktorej sa kráľovská rodina tak bála, nakoniec nebola až tak kontroverzná akoby človek očakával. Samozrejme sú tam tie najväčšie mediálne škandály ako Dianina kniha či jej rozhovor pre BBC, ale inak tvorcovia postavy nevykreslili čierno-bielo a ani to čo sa dialo za zatvorenými dverami nebolo nič, čo by malo vyvolať nejaké pobúrenie. Tak ako ja asi aj väčšina očakávala ukončenie Dianinou smrťou, čím by sa táto kapitola uzavrela, no tvorcovia zrejme majú slabý materiál na 6. sériu, takže na ten "zlatý klinec" si ešte počkáme. Ale niektoré veci boli až umelo naťahované. Dianin a Charlesov rozvod zabral celú epizódu a príprava na Dianin rozhovor v TV natiahli na 2 epizódy. Ale v tejto sérii sa našli aj celkom zaujímavé epizódy ako napr. obnovenie vzťahov Anglicka s Ruskom. Imelda Staunton sa u mňa vykúpila z role Dolores Umbridgeovej, i keď občas z nej tvorcovia urobili starú megeru. Elizabeth Debecki v roli Diani je výborná, len Dominic West mi tam nejak nesedí. Tvorcovia vždy mali šťastnú ruku na výber hercov, ktorí sa vzhľadovo ponášali na skutočných ľudí ktorých hrali, no pri výbere herca Charlesa im to nejak ušlo, najmä keď ho porovnám výzorovo s Joshom O'Connor. 25.11. 2023: Epizódy v 6. sérií vyobrazujúce vzťah Diany s Dodim sú niekedy moc naťahované a zostrihané by sa v pohode zmestili aj do 5. série. No 4. epizóda, ktorá vykresľuje situácia po Dianinej smrti mi príde taká odfláknutá, ako keby filmári sa už konečne pohnúť ďalej, tak rýchlo tú kapitolu chceli ukončiť, pričom slabo vystihli danú spoločenskú situáciu, ktorá vtedy nastala. Tu radšej odporúčam pozrieť si snímok Kráľovná (2006).

Dobrou noc, mami (2022)

Tu je trochu problém s naším česko-slovenským prekladom, kedy my rozlišujeme jednotné a množné číslo 2. osoby (ty-vy), miesto angličtiny (you-you), takže v origináli to má väčší zmysel, kedy človeku dopne, že môže hovoriť k jednej alebo viacerým osobám. V našom preklade je jasné, že prehovára dvom osobám, a tým to stráca tú pointu. Každopádne veľmi dobrý atmosférický film so zaujímavým twistom, ktorý ma (narozdiel od vysokointeligentných užívateľov) fajn prekvapil a dal filmu iný rozmer.

Avatar (2009)

Avatara v roku 2009 som moc neregistroval i keď samozrejme správy, že sa stal najúspešnejším filmom histórií ani mňa neobišli. A k tomu ešte chvály, že 3D je v tomto filme dotiahnuté k dokonalosti. Film som videl až o niekoľko rokov neskôr v TV a príbehovo ma nadchol. Už vtedy síce téma človek vs. príroda bola otrepaná, no Cameron to dokázal správne uchopiť a urobiť z toho epický snímok ako príbehom, tak aj vizuálne. Keď po 13 rokov prišla obnovená premiéra, rozhodol som sa nenechať ujsť si príležitosť vidieť ho v 3D, pretože ostatné filmy, ktoré som doteraz videl v 3D, ma len presviedčali, že táto technológia je to najzbytočnejšie, čo v kinematografii vzniklo a dúfal som, že práve Avatar môj úsudok zmení. No nestalo sa tak, 3D ani v tomto filme nemalo na mňa nejaký účinok a to som sa viac než na príbeh sústredil na zachytenie 3D efektu. A áno sedel som na správnom mieste, kde by malo 3D najviac vyniknúť.

Tierra Incógnita: Utajená země (2022) (seriál)

Young adult mystery je od Stranger things obľúbený subžáner a autori sa držia hesla čím záhadnejšie tým lepšie. Lenže Tierra incógnita otvoril toľko záhad, že za osem epizód nedokázal 3/4 vysvetliť a ďalšiu štvrtinu riadne doriešiť, čím si očividne chceli zrejme nechať otvorené vrátka na ďalšie série. Lenže takto rozbabraný seriál si tým sám znižuje hodnotenie.

Toto hrdina (1991)

Toto je tak depresívny film, že po jeho pozretí som si musel pozrieť zopár sitcomov na rozveselenie. Ten film mi normálne spôsobil počas pozerania depku, preto som mal z neho najprv zmiešané pocity a ohodnotil som ho 1 hviezdou. Keď ma to však prešlo, tak som mu dal zaslúžené 4 hviezdy. Ten príbeh je naozaj sklučujúci, beznádejný avšak bez nejakej hlbšej myšlienky, ktorá by všetky negatívne pocity opodstatňovala. Samotné rozprávanie je ponuré, a keď v živote hlavného hrdinu predsa len zaiskrí nádej, tak je tak sfúknutá, že divák si myslí, že horšie to už nemôže byť. A ten záver je taký divný.