Útěk z Alcatrazu (1979)

Hodně působivé vězeňské drama, které určitě každému připomene Shawshank (občas je ta podoba až přehnaná, je však otázkou jestli se Útěkem z Alcatrazu inspiroval King, nebo Darabont, možná oba...). Snímek je plný výborně dávkovaného napětí, Clint je jako vždy suverénní a konec filmu je možná trochu překvapivý, každopádně je vážně správný. Je jen otázka, jestli by Útěk z Alcatrazu fungoval i na druhé shlédnutí, obávám se, že by šlo mé hodnocení dolů. Takhle to je spokojenost, a za 4* :)

Tulák z širých plání (1973)

Clint Eastwood přijíždí do města jako záhadný cizinec. Jako snad ve všech westernech kouří doutník, na všechny okolo vrčí a občas procedí mezi zuby nějakou hlášku. Tady navíc chvíli po příjezdu odpráskne tři nejlepší pistolníky ve městě a ojede první ženskou, kterou potká. Prostě dobrák od kosti :) Dál děj popisovat nebudu (stejně už je tu popsaný hodněkrát), spíš se zaměřím na Clinta - jako herec naprosto suverénní, ale režie trošku pokulhává. Film má místy trošku slabší tempo, takže je chvílemi mírně nevyvážený. Vynahradí to ale pointa, která je opravdu zajímavá (a trošku mrazivá). Celkově spokojenost a za mně nějakých 70%.

Zrození Planety opic (2011)

Nečekal jsem od toho moc, a do kina vstupoval s nedůvěrou....a odcházel s nadšením! Má to tempo, nápad, slušně vybrané herce a HLAVNĚ - opice, které jsou největšími hvězdami filmu. Trošku jsem se efektů bál, ale zbytečně. Animace je udělaná tak dokonale, že to ani na chvilku neruší, a opice vypadají opravdu reálně. Nějaké mouchy sice film má, ale můj celkový pocit z něj byl více než dobrý. Mezi letošními blockbustery jde pro mně o největší překvapení, a jsem zvědav na pokračování. Rise of the Planet of the Apes je podle mně důstojným pokusem o prequel staré Planety opic, která se řadí mezi nesmrtelné klasiky (nejen) žánru.

Temný rytíř (2008)

Nolan opět dokázal, že je momentálně jeden z nejzajímavějších hollywoodských režisérů. Oproti Batman beggins je Dark Knight jiný - temnější, vážnější a nutno říct, že celkově o dost lepší. Nejedná se však o komiks, tento žánr naopak mocně překračuje (což je další rozdíl oproti BB), to ovšem rozhodně není na škodu, právě naopak. Celkově nemůžu jít pod plné hodnocení, s filmem jsem spokojen po všech stránkách. Režie super, scénář pěkně odsýpá a správně dávkuje akci, Zimmerova/Howardova hudba je jako vždy brilantní, a herci jsou výborní. Z hereckého ansámblu bych zmínil dvě osoby - a to Aarona Eckharta a samozřejmě Heatha Ledgera. Eckhartův Harvey a jeho přeměna je úžasná, bohužel ho trochu zastiňuje (i když oprávněně) Heath Ledger, který právem dostal za roli Jokera Oscara in memoriam. Nic proti Nicholsonovi, jeho Joker byl výborný, ale Ledger dal této postavě nový rozměr. Na závěr jen dodám, že jsem moc zvědavý, jak si Nolan poradí s The Dark Knight Rises, jelikož si předchozím dílem batmanovské ságy nasadil laťku proklatě vysoko. Ale já osobně věřím, že nás zase dostane :o)

Skála (1996)

Michael Bay tak, jak ho (ne)máme rádi. Já toho pána totiž rád nemám, a kdykoliv vidím film, pod kterým je jako režisér podepsán, zpozorním, a hodnocení beru se značnou rezervou. Od Skály jsem však pod dojmem několika doporučení a zdejších oslavných komentářů typu "nejlepší akční film všech dob!" alespoň něco čekal. Marně, Bay mě nezklamal. Skála je doslova plná žánrových klišé, patos tu kouká úplně odevšad, ale přesto to zde některým (většině) uživatelům bohatě stačí, co víc, jsou nadšeni. Americké vlajky, ještě větší americké vlajky, vlastenecká hudba, veteráni, památka padlých hrdinů, všeho je tu požehnaně. Patos k zblití. Přidejte k tomu hodného teroristu, projev amerického prezidenta o hodnotě lidského života, a šestašedesátiletého Conneryho, který hravě zbouchá polovinu jednotky elitních mariňáků. Skála je pro mně hrozně pitomý film, a s panem Bayem jsem doufám nadobro skončil. PS: Nejlepší akční film? The Heat? Die Hard? Nic Vám to neříká? :)

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Neskutečně zábavný, sprostý a velice nekorektní nářez, a zároveň jeden z nejzajímavějších seriálů posledních let. První série bez výhrad, prakticky jsem se od toho neodtrhnul a shlédl ji v jednom kuse. Druhá série o něco slabší, ale nejde o nějaký výrazný kvalitativní propad. EDIT: U třetí série naopak zaznamenávám výrazný kvalitativní propad. Ať si říká kdo chce, co chce, mně tam prostě Nathan chybí. Rudy je výborný, ale je to úplně stejná postava, to bylo od scénáristů hodně impotentní. Hlášky má dobré, má výborný přízvuk, ale Nathan byl Nathan. Třetí série je jinak celkem nápaditá, ale postrádá to vtip a lehkost prvních dvou. Naopak čím dál víc se mi líbí Simon, který ostatní postavy svým herectvím těžce válcuje. První série 5*, druhá 4*, třetí 3*, celkově mi z toho vychází 4* :o)

Black Books (2000) (seriál)

Další výborný britský seriál, kterému vévodí neustále ožralý a věčně kouřící Bernard, kterého doplňují jeho podivínský kolega Manny a jejich střelená kamarádka Fran. Úroveň sice není úplně stálá, a některé díly jsou výrazně lepší, zatímco jiné naopak, přesto tenhle seriál nemůžu hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. Osobně mám nejradši díl 1x03 Grapes of Wrath. Mimochodem, pokud máte rádi tenhle seriál, a hlavně Bernarda, tak vám doporučuji si pustit jeho divadelní vystoupení (hlavně Monster), kde pochopíte, že Dylan Moran nehraje Bernarda - Dylan Moran prostě JE Bernard :o)

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Tenhle seriál už je sice dávno za svým zenitem, čas od času však ještě pořád příjemně překvapí. První tři série jsou nepřekonatelné, od té doby šla kvalita rapidně dolů, pro mně se však pořád jedná o srdeční záležitost a koukat na to budu až do konce :)

Big Lebowski (1998)

Absurdní komedie o Dudovi, o jednom pochcaném koberci a bandě nihilistických Němců. Kultovní záležitost, která mi až do uplynulého víkendu unikala. Moc příjemný film :o)

Takoví normální zabijáci (1994)

Napoprvé až příliš přehnané, asi tak v půlce mně to přestalo bavit. Na druhé shlédnutí však zvedám hodnocení o jednu hvězdu. Tak brutální satira na média, zbraně, a americkou posedlost masovými vrahy, to se jen tak nevidí. Z herců bych jmenoval hlavně Roberta Downeyho Jr., který zde ve své roli novinářské hyeny přímo exceluje.