Návrat pana Ripleyho (2005)

Ropzoruplný snímek - místy opravdu vtipný na hranici recese, ale díky nepřesvědčivým hereckým výkonům (snad s výjimkou ústřední dvojice) a překombinovanosti zanechává spíše špatný dojem. Nedá se upřít, že scény, kdy "závodí" Tom tu se sběratelem, tu s komisařem jsou přímo strhující a diváka drží dokonale do poslední chvíle napnutého, ale pasáže mezi tím jsou plné spousty neoriginálních a často nedomyšlených věcí, které se "srhnou" v "překvapující" závěr, který je tedy s odpuštěním naprosto příšerný, že to snad Spottiswoode ani nemohl myslet vážně. 30%

Batman začíná (2005)

I když se v pravdě jedná o poněkud pomalejší začátek velké kultovní trilogie, dávejte dobrý pozor, všímejte si detailů a uložte si je do paměti, v závěru trilogie se vám budou hodit ;). Christopher Nolan tady totiž začíná rozehrávat jeden z největších epických filmových počinů všech dob. Až po shlédnutí posledního dílu vám to dojde - Nolan už od prvních vteřin Batmana rozehrává spletitý příběh plný zajímavých zápletek a příběhů, nečekaných zvratů a opravdu vydařených záporáků. Ani si nedokážu představit, jaké to je, mít v hlavně 7 let celý příběh, pointu, která vás prostě dostane, a nechat si to všechno pro sebe a okruh nejbližších a postupně, po kouskách to předhazovat mlsným divákům a sledovat jejich reakce. Nolan vytvořil dílo srovnatelné snad jen s pánem prstenů, ovšem bez dokonalé knižní předlohy - jen s comicsem a vlastní představivostí. A to si zaslouží 5 hvězd v každém případě. 100%

Temný rytíř povstal (2012)

Velkolepé zakončení nejlépe natočené batmanovské trilogie v historii. Ano, je tam pár nedokonalostí a zbytečných polopatičností, ale díky tomu dostal Nolan k Batmanovi tolik nových diváků a potenciálních fanoušků. A za to mu patří respekt. A za batmotorku řezající zatáčky tak, že tomu v první chvíli ani nebudete chtít věřit :). A za to, že dal batmana dohromady s kočičí ženou. A že nedal na řeči a natočil si to podle sebe. Smekám pane Nolane, zase jste mě pořádně dostal. 100%

Perfect Days - I ženy mají své dny (2011)

Alici Nellis mám hodně ráda a vždy se na každý její filmový přírůstek těším. Tentokrát jsem ale po velké vlně kritiky dlouho váhala, zda se do toho pustit či ne. Zvědavost nakonec zvítězila a nunto hned na začátku říct, že je to zaítm nejslabší Nellisin snímek. I když klasické vztahové motivy a exitenciální témata se opět objevují, nejsou tentokrát v hlavní roli, ale pouze ilustrují rádoby vtipný životní příběh jedné neobyčejné čtyřicátnice. A to je největší problém - jednotlivé herecké výkony jsou opravdu dobré (viz Ondra Sokol a jeho "a tobě nasral do kabelky dneska kdo?" :)), ale nefunguje to dohromady jako celek. Není to komedie nabitá vitpy a vtipnými scénami, ani drama přinášející zajímavé úhly pohledu na svět. Celý snímek jakoby postrádá nosné téma, se kterým by pracoval - a přitom vztah hlavní hrdinky se synem nejlepší přítelkyně skýtal nejednu možnost jak pro vtipné příhody, tak hlubší kontext pro zamyšlení. Celkově spíše slabší průměr. 45%.

Boj o patent (2008)

Určitě zajímavý životní příběh, který stojí za shlédnutí, nicméně nemůžu se ubránit dojmu, že sama zajímavost příběhu v tomto případě nestačí. Boj jednotlivce s velkým automobilovým koncernem, který sice získá asi to, co v životě chce nejvíc - spravedlnost, ale ztrácí vše kolem sebe - práci, milovanou ženu, přátele nabízí spoustu materiálu, který v tomto případě zůstal mnohdy nevyužit. Možná je to do značné míry i hereckým obsazením, které odpovídá spíše nezávislé produkci nebo místy poněkud slabým scénářem. Každopádně ale film nenudí a je to na velmi slušných 60%.

Bez kalhot (2012)

Bohužel vezdejší nadšení z magic mika vůbec nesdílím...prvoplánový příběh, na který kdyby snímek rezignoval, tak by to možná bylo na 3 hvězdy, ale takhle to je přeslazená a přeplácaná romance. Vypracovaná těla, originální choreografie a tanec jsou skvělé, ale zbytek snímku naopak vůbec ničím nezaujme. Snad jen kromě barevné drogové scény s prasátkem, ta kus pocitvé filmařiny a originality nese, ale zbytek je přežvýkávání samých klišé. Více tance, méně dialogů a snahy o stavění příběhu. Takto 35%.

Jana Eyrová (2011)

Myslím si, že velmi zdařilá adaptace knižní předlohy a vynikající volba hereckého obsazení, kdy se podařilo sehnat neokoukané, ale přitom stoprocentně přesvědčivé protagonisty. zejména hlavních rolí. Výprava a kostýmy jsou řešeny do nejmenšího detailu a velmi věrně dokreslují atmofséru tehdejší doby. Ale přece jen se jedná o známý příběh pouze v novém (a nutno říci že asi zatím nejlepším) kabátě, takže za 60%

Quantum of Solace (2008)

Casino Royale rozehrálo velmi zajímavou partičku akce, emocí a vášně, která slibovala strhující pokračování v podobě bezohledné honby za pomstou. Očekávala jsem příběhovou linii ilustrující proměnu zraněného muže v bezcitného a tvrdého zabijáka, který už navždy vymění emoce za profesionalitu. Na to by se Daniel Craig hodil přímo náramně! Namísto toho ale Marc Forster přichází s bezzubým příběhem, který sklouzl k nepěknému bondovskému klišé létání po světě sem a tam a vraždění jednoho padoucha za druhým a až možná samotný závěr se na pár vteřin vrací k původnímu velmi zajímavě vystavěnému příběhu. Všechny postavy postrádají hlubší kresbu, jak tomu bylo v Casinu a celkově je to spíš podprůměrná bondovka, která neurazí, ale ani nezaujme. 40%

Casino Royale (2006)

Pro klasické fandy bondovek trochu šok - nový představitel (který teda postrádá hodně klasického šarmu a spíš připomíná ukrajinského atleta), nový příběh a hlavně nový přístup k vyprávění. Na Daniela Craiga jako Bonda si asi nikdy nezvyknu, ne že by byl špatný, ale prostě mu chybí taková ta lehkost, šibalství a smysl pro humor. Ale jinak před tvůrci smekám, protože přinesli nový formát, návrat na úplný začátek agenta 007, city a emoce, které překvapivě nepůsobí povrchně a to vše v kombinaci se zajímavým příběhem a akcí. Navrací se archetypální padouši a příslib zajímavé zápletky do dalšího dílu :) 80%

Drive (2011)

Neuvěřitelné spojení tarantinovské poetiky s posledními artovými trendy vytvořilo jedinečný filmový zážitek! Zamyšlený pan Řidič a jeho temné tajemství někde hluboko uvnitř, minimum slov a maximum napětí. Škoda hereckého obsazení některých vedlejších rolí, které zase až tak úplně nesedly...a nesmím ještě zapomenout na velmi originální soundtrack, ze kterého se mi Kavinskyho nightcall nemůžu dostat z hlavy :) 80%