Pan Smith přichází (1939)

Místy naivní, ale krásný příběh, jak dokáže vládní mašinérie pohřbít zaživa mladého idealistu, který věří v základní myšlenky, na kterých každá společnost stojí, ale jen málokterá se jimi řídí. Tohle by se mělo povinně promítat před každým zahájením sněmovny (ačkoliv neveřím, že by to mělo nějaký faktický dopad). Celá myšlenka filmu a strhující výkon Jamese Stewarta mě utvrdili v plném hodnocení.

Harvey (1950)

Základním mínusem byla absence vtipu, čekal jsem od toho upřimně víc, když je hodnocení tak vysoké. Ale koneckonců o to zas tak nejde. Jimmy hraje úžasně - s každou scénou mu věříte, že Harveyho vidí a mluví s ním, jako s každým jiným. Josephin Hull, kterou jsem do dneška znal jen jako popletenou tetičku z Jezinek a bezinek, nezklamala a i zde podává nadstandartní výkon (jestli Oscarový...o tom by se dalo debatovat). Další postavy jsou už víceméně navíc a ději spíše ubližují. Nakonec ty čtyři hvězdy dám z větší části kvůli bezelstnému pohledu Jamese Stewarta - opravdu si to zaslouží.

Jako zabít ptáčka (1962)

Nezidealizovaná sonda do vztahů mezi bílými a černými ve 30. letech v USA. Čekal soudní drama, dostalo se mi vyprávění příběhu z pohledu šestileté dcerky obhájce černocha obviněného z napadení a znásilnění mladé bělošky. Silné téma z pera Harper Lee.

Zelig (1983)

Hodnocení jsem nadsadil, ale to proto, že se jedná o opravdu neobyčejný nápad a zpracování, které si to zaslouží. Samozřejmě, že se Allen nezapře, jeho humor je znát všude, jen je ho méně, než bych čekal. Ale jako pseudodokument skvělé. "Musím jít přednášet na hodinu masturbace. Když tam nepřijdu začnou beze mě!"

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Kokosy, které přinesla africká vlaštovka. Výběrčí mrtvých. Hrad plný opuštěných panen. Tříhlavý obr. Bestie v podobě králíka. Čaroděj Tim. A ke všemu ti odporní Frantíci, který dokážou zkazit opravdu kdeco... i výpravu za Svatým Grálem. Prostě parádní jízda plná ujetého humoru, který k Pythonům patří.

Nepravý muž (1956)

Hitchcock je z toho cítit jen právě tím "nesprávným mužem" který neví proč je v situaci v jaké je, ale rozhodne se bojovat proti všem, kteří ho viní z něčeho, co neudělal. Tím ale Hitchcockův styl také končí. Než krimi, je to spíše drama zaměřené na osobní pocity a pohnutky zúčastněných. Jak Henry Fondy, tak jeho manželky Very Miles. A díky tomu, že je to natočeno podle skutečné události, má film v sobě nádech uvěřitelnosti.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Po právu oscarový scénář nemá chybu. Skvělé herecké obsazení také ne, všemu vévodí (jak už je tak zvykem) úžasný Kevin Spacey. A atmosféra 50. let je navozena téměř dokonale. Jen paní Basingerová promine, ale tohle nebyl výkon hodný Oscara... Ale to nemění nic na tom, že to je bravurně natočený film.

Hungry Hickory (2010)

Tentokrát trochu "nuda". Ale žít v hlavě toho irskýho pošuka bych nechtěl.... :D

Fantastický pan Lišák (2009)

Bylo to řečeno stokrát přede mnou, tak proč to nezopakovat :) Je to prostě film Wese Andersona pro Wese Andersona. Humor, který možná ne každému sedí, ale mě baví. Do toho zní hudba která doopravdy připomíná Morriconeho a klasické loutky, které dnes už v animovaném filmu vydržely snad jen u nás, jsou taky moc fajn. Ale pro děti to asi moc není, na druhou stranu, ty mají svých pohádek spoustu.