Domina (2021) (seriál)

Dosť dobre nechápem miestne komentáre o historickej nepresnosti. Naopak toto mi príde veľmi dobré, povedal by som, že možno o level lepšie ako Rome. Samozrejme sú tu nejaké skratky a postavy trochu mimo, vymyslené motivácie atď., ale to je v rámci televíznej zábavy očakávané. Agrippa a jeho bromance s Oktaviánom (ten sa správne volá Gaius Julius Caesar) tu má konečne správnu váhu, Oktavián má svoje občasné nervové zrútenia, je to konečne Princeps.  Zaujímavý pohľad na Tiberia a čo mohlo spôsobiť jeho osobné problémy v budúcnosti. Kostýmy a výprava sú vzhľadom na pravdepodobný rozpočet super, ako keby som bol v Pompeii. Dosť ma bavia neustálne referencie na historické miesta použité v správnom kontexte - Pompeii, Via Appia, Ostia, Baiae. ... . Baví ma zmena v štýle dialógov medzi súkromným a verejným priestorom, aj keď občas je to trochu "plytké". Čo sa týka samotnej Lívie (a vlastne celej rodiny), tak očividne berie historické udalosti a do toho dáva mix historických fám a intríg.

Enderova hra (2013)

Nie, nevadia mi hrajúce sa deti. Vadí mi totálne zmršený potenciál a občas idiotský vizuál. Záverečná pointa odrozprávaná na asi 5tich minútach je na päsť medzi oči. Mohli ich šrotovať a bombardovať počas celého výcviku a ono sa to len trochu oškre. Vďaka bohu že Paul Verhoeven nás už v minulom tisícročí stihol naučiť že, "Mrtvej brouk, je dobrej brouk!". Starship Troopers sú čo sa týka nenávisti, totality a xenofóbie úplne iný level s dynamickým dejom, drsným prostredím a lepšími hmyzákmi. Ender's Game je strata času.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022) odpad!

Vôbec nechápem čo sa tam dialo, o čo ktorej postave išlo ani prečo sa to volá Fantastic Beasts. Newt Scamander je side character vo svojom vlastnom filme.

Filadelfský experiment (1984)

V osemdesiatkách bolo očividne cestovanie časom v kurze, tu to ohli do námetu na pozadí údajného experimentu z r. 1943. Nepozerá sa to zle, aj keď priemernosť je v každom zábere. Na zabitie nudy tak akurát. Len jedno mi nedá - kde je kua Tesla?

Final Fantasy: Esence života (2001)

Pripadám si jak exot, ale fakt sa mi ten film páčil od bravúrnej animácie (je rok 2012 a stále sa dá tvrdiť, že je na dobrej úrovni) až po príbeh. Aj keď zvyčajne nemám rád kombinovanie fantasy a scifi, tak tuto mi tá kombinácia sadla. Neviem posúdiť koľko toho má tento film spoločného s nejakou Final Fantasy, ale vôbec ma to netrápi.

Gattaca (1997)

Parádny námet, super herci, skvelý scenár a Niccolov unikátny minimalistický vizuálny štýl. Film o vôli a posúvaní hraníc, ktorý by si mal aspoň raz pozrieť každý.

Generation Kill (2008) (seriál)

Moc boja a akcie v Generation Kill nenájdete. Ale vojny, tej je tu kopa. Moderný konflikt z pohľadu amerického vojaka plus pohľad do vnútra jednotky so všetkými jej rozličnými osobnosťami. Celé to s mierneho odstupu sleduje reportér, ktorý sa to snaží pobrať. K tomu vás Generation Kill naučí, že najväčší nepriateľ bojovej jednotky je absencia záchoda. P.S. Brad Colbert je sekáč.

Guerra Infinita, La (2008)

V prvom rade by sa patrilo podotknúť, že ide o prvú časť dvojdielneho dokumentu. Zľahka sa tu mapuje pretkanie akcií NATO, Kosova, Afganistanu a medzinárodného zločinu. Zľahka píšem preto, lebo Riccardo Iacona (inak neskutočný sekáč čo má gule) často zachádza do dlhšieho rozboru jednotlivých udalostí a spovedí ľudí od vysokých špičiek, cez úradníkov až po obyčajných dedinčanov. Okrem toho, ide o jeden z najobjektívnejších politicky namierených dokumentov, čo som mal možnosť vidieť. Priestor vyjadriť sa dostáva fakt každá strana.

Hardcore Henry (2015)

Odkedy som videl Sicario pripadala mi väčšina filmov vizuálne nudná, toto ale má gule! Henry je augument z Deus Exu, čo sa vydal na vendettu ala Hitman, ale nevie prečo. Trošku masakra jak v Call of Duty, strieda parkour v štýle Mirror's Edge, NPCčka vystrihuté z Duke Nukem, lokácia zo STALKERa, Sniper Elite, konštantný masaker so spomalovačkami jak v Max Payne a finálny boss fight so zvyšujúcou sa náročnosťou. To by bol tak výpis :). Špeciálnu pochvalu zaslúži strih, keď aj keď mi je jasné, že sa strihalo tak to vypadá jak dlhé nikdy nekončiace konštantné zábery s kaskadérskymi kúskami a výbuchmi. Proste masaker, čo sa vďakabohu dá dneska natočiť aj za malé peniaze.

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

- "Čo myslíš? Bude vojna?" - "Aká vojna?" - "Prečo si nám podpálil garáž?" - "Prečo si mi zmasakroval mamu?" - "Ja som nezmasakroval nikoho." - "Ja som nič nepodpálil."