Občanský průkaz (2010)

Z filmu na mne padla depka. Komedie? To pro mne určitě ne. Pravdivě ukázaná doba, kdy dobrá hudba se dala sehnat jen na burzách na haldách, které pravidelně rozháněli policajti tak 1x za 1 až 2 roky. Ale stejně, nemůžu si pomoct, charaktery lidí v podobných filmech, a tento není výjimkou, mi připadají takové přetažené. Ti dobří jsou prostě moc dobří a policajti a komouši jsou prostě buď směšní totální trotli, nebo zas úplné nekompromisní svině. Netvrdím, že nebyli i tací, ale z těchto filmů to vypadá, že takoví byli všichni. Já si to pamatuji trošku jinak. Skvělá režie, kamera, Šabacha mám moc rád, výborný Myšička. Mne ale neuráželi ani hlavní hrdinové. Zajímavé komentáře: Lima, Tosim

Okamžik zlomu (2007)

Horší scénář, ale perfektní zpracování. Scénář se snaží hrát na něco, co není. Nenalezena vražedná zbraň a její cesta z domu je prostě zřejmá od prvopočátku. Vyšetřovatelé jsou zde díky scénáristovi naprostí idioti. To se toho detektiva nikdo nezeptal, jak to celé bylo? To neudělali ani starou dobrou rekonstrukci, při které by museli zjistit, že policista má stejnou zbraň jakou zadrželi v domě a nakonec by to sakra někomu muselo docvaknout? Snaží se to vypadat jako dokonalý zločin, ale ten to není ani náhodou, jen scénárista vedl příběh kam chtěl on a ne kam by to velela logika. Takže hlavně pro scénáristu platí "I rozbité hodiny ukazují 2x za den správný čas."

Elvis a Anabelle (2007)

Po slibném začátku a označení drama, jsem od filmu očekával něco jiného. Opět se potvrdilo zlaté pravidlo: NIC NEOČEKÁVAT. Nakonec nebylo ale tak zle. Film je více než drama (i když jsou zde prvky dramatu) romantický a místy (opravdu ale zřídka) i vtipný. Oba hlavní představitelé místy působili Kenovo-Bárbínově, ale naštěstí ne tak často. Čili zkrátím to: jednoduchá filozofie o životě podaná dostatečně polopatě, aby to pochopili i amíci, trochu sporný příběh, nudná kamera, která se snažila předstírat, že je něco víc, uspokojivé herecké výkony hlavních hrdinů a výborný herecký výkon Joe Mantegna mi dává 50%.

Mrtvý muž (1995)

Westernové surrealistické road movie s vynikajícími hereckými výkony ve všech rolích. Syrové rockově laděné kytarové improvizace skvěle dokreslují celkovou atmosféru tohoto díla. "Kdo je s tebou? Nikdo. Myslím, že ti Nikdo nepomůže."

Síla lásky (2009)

Pro mne naprosto úžasný životopisný film o jednom z největších lidí, kteří kdy chodili po této zemi. Film je především drama o pochybách a přesvědčení, lásce mateřské (otcovské) i manželské. Nebýt této lásky, pravděpodobně by Darwinova kniha nikdy nevyšla. Film je o tom, že láska "i hory přenáší" a že dva je víc než jeden. Vynikající záběry krásné venkovské podzimní britské krajiny, perfektní kamera i depresivně laděná hudba pro mne dokonale skloubili celý příběh. Darwinovy myšlenky jsou upozaděny Síle lásky, proto se výjimečně domnívám, že český název mnohem lépe vystihuje podstatu filmu, než anglické Creation.

Last Night (2010)

Poctivý film o vztazích v manželském kosočtverci. Film nechutně pravdivý o tom, že ženy dosáhnou vždy svého, aniž by mnohdy věděly, co vlastně chtějí. Film nechutně pravdivý o tom, jak se z pokrytců ve vztahu stávají oběti. Film nechutně pravdivý o slabosti mužů i žen ve vztahu. Film nechutně pravdivý o tom, že platí 100% podle sebe soudím tebe. Film nechutně pravdivý o tom, jak je těžké nelhat sám sobě. Film nechutně pravdivý o morální kocovině. Film nechutně pravdivý, který nastavuje zrcadlo všem, co žijí v nějakém vztahu. Proč nechutně? Protože jsem muž ve vztahu. Pozor SPOILER: Depresivní atmosféra noci, depresivní hudební doprovod krásně podkresluje jak prvotní nechuť a odhodlání s následným uklouznutím (2x), tak i dychtivé očekávání s nakonec sice nenaplněným, ale přesto příslibem. "Nevěděl jsem, že se to stane." "Ani podruhé?". Mimochodem skvěle ukončeno...

Dopisy pro Julii (2010)

Ztlumit mozek a zapnout srdce, pak je film koukatelný. Hlavní mladý pár byl na mne moc... Jak to napsat... ne moc sympatický. Gael, tak to byla hrozná postava i herecký výkon a vždy, když se objevil, bylo mi z něho trapně, naštěstí se tam moc nevyskytoval. Vanesa Redgrave super herečka.

Kluk mojí holky (2010)

Krásný romantický a přitom tak reálný příběh, který pohladí duši a zahřeje u srdce každého jemuž to dovolí jeho póza drsňáka a cynika, případně jeho citová nevyzrálost. Všichni herci byli uvěřitelní a krom Troye i sympatičtí. Dobrá hudba. Originální rozuzlení, které nemůže snad nikoho v průběhu filmu napadnout. I když jsem si tady přečetl komentáře o originálním rozuzlení, stejně jsem byl překvapený. Bohužel pro tento film je právě toto rozuzlení zároveň jeho píseň labutí, neb podruhé se na něj dívat ztrácí smysl. Škoda, tak rád bych se nechal znovu překvapit ve společnosti tak sympatických a duševně (Alyssa i fyzicky) krásných lidí.

Cizinec (2010)

Tak fakt už nechápu zdejší komentáře. Podle mne to není až tak špatné.Asi bych tomu dal hvězdy 3, ale v záplavě zdejších negativních hodnocení mne to vyburcovalo na 4. Je to podle mne remake nějakého filmu, na jehož jméno si bohužel nevzpomenu (tuším, že francouzského). Nevzpomene si někdo, jak se jmenoval? Hoďte mi když tak zprávu. Díky. Tady je to označené jako akční-drama-thriller, ale chybí mi tam komedie. Ne, že bych se smíchy zalamoval, ale vtipno tam místy bylo (Italští Interpoldové na nádraží, narážky na americké buranství, krásné Deppovo proužkované pyžamo, Dal jsi 20mil. za plastiku, a vybral sis takový obličej?)

Na hraně temnoty (2010)

Tak zas jeden film, kdy nemůžu souhlasit s většinou zdejších komentářů. Možná, když na to kouká někdo jako na akční film s vypnutým mozkem... Pro mne to byl dokonalý politický thriller. Je tam spousta ukázek toho, jak to funguje v politice (ne jen USA). Problém těch filmů je, že lidi si řeknou "je to jen film". Podle mne ve filmu bylo akce tak akorát a nic mi nechybělo. K Melovi... vadil mi na něm v minulosti jeho afektovaný projev na hranici šílence. S povděkem kvituji jeho civilnější projev v tomto filmu. Hudba taková depresivní, ale jaká už jiná k depresivní situaci, pardóóón filmu.. Něco negativního? Detektivní zápletka byla moc průhledná od samého počátku, ale domnívám se, že tady byla detektivní práce celkem druhořadá.