• Pohádka

Snoubenec z Tokia (2014)

Takový jakýsi prequel či midquel ke Strachu a chvění, které pro mě bylo v roce 2004 naprosto úžasným zážitkem. Tokyo Fiancée je v porovnání s Stupeur et tremblements kapičku slabší, ale i tak dost zajímavé pokoukání. A byť se jedná o stejné téma, je zajímavé, že se Amélie dokáže nevykrádat a přidat opět nový pohled.

Beatles (2014)

Příjemný "rodinný" filmeček, s mnoha tématy, která se týkají dnešní doby - jak vztahů mezi lidmi, tak politiky. Jeden z mála severských filmů, ve kterém se nikdo... (a kvůli pointě to neřeknu, hohoho)!

Láska šílená (2014)

Poměrně náročný film na usledování - vzhledem k pramalé akčnosti a žádné podkresové hudbě "navíc". Nádherná němčina, vnitřní "boje" postav postupně ostře kontrastující s plynulostí a neakčností vnějšího světa. Příjemná stopáž. A velice, velice zajímavá pointa.

Dánská dívka (2015)

Konečně citlivě zpracované téma transgenderu, ze kterého čiší, že jde o duši. Pomalejší tempo s dlouhou stopáží může být problematické, ale v případě tohoto filmu je naprosto odůvodněné. Skvělé herecké výkony všech.

Zoolander No. 2 (2016)

Bláznivina největší, která to udrží od začátku až dokonce v až neusledovatelném tempu. Odhaduju, že ve filmu je tak 80% cameo rolí, které navíc svým protagonistům moc nelichotí, ba naopak - stejně jako celý film - se vezou na úchylné sarkastické lince. Obrovská spousta hudebních narážek, citátů, parodických odkazů atd. působí jako jeden obrovký brainstorming. Na vyčištění hlavy správná, barevná ptákovina!

Vondráčkovo pozdní odpoledne (1978) (TV film)

Dobré gagy a hlášky - vypointované, byť předvídatelně, ale roztomilé. Slušela by tomu divadelní forma.

Marťan (2015)

Pomalejší sci-fi fantasy pohádka... Výborná věc na velké plátno.

Iracionální muž (2015)

Občas je fajn nevědět, na co člověk jde. Stačí jen jméno režiséra, znalost jeho ukecaného rukopisu, který se jako vrtule stáčí a protáčí až ke konci, který je překvapivě překvapivý. A to mě úplně ke spokojenosti stačí. Hawk.

Mimoni (2015)

Je težké udělat celovečerák z postaviček, které fungují na bázi kolektivu a najednou je zindividualizujete. Je tu ale spousta gagů, spousta detailů, které možná na první zkouknutí dokonce utečou. Dabing je skvělý a španělsko-anglicko-italsko-francouzko-německo-bůhvícosi řeč Mimoňů je prostě dokonalá. Např. Scarlett ukazuje Mimoňům obraz anglické královny: "Víte co to je?" Kevin se zamyslí a odpoví otázkou: "La cucarracha?" :-)))

Poslední léto (2014)

Obsah bez vysvětlení funguje v minimalistické formě a to skutečně jen na základě pocitu představy o existenci nemateriálního propojení matka-syn. Film je vlastně postavený na podobném principu jako Spielbergovy Čelisti - čím méně ze žraloka ukážeš, tím více v tobě narůstá pocit strachu z něj. V tomto případě nejde tedy o pocit "strachu", ale o chtění dozvědět se něco víc a držet matce palce.