Terminátor (1984)

Parádní trashová sci-fi řežba notně nařezaná prvky slasheru, který byl v té době na vrcholu popularity. Paradoxně jediný problém filmu je, že jede na plné obrátky od začátku až do konce, a od akce je v něm jen velice málo oddechu. 9/10

Nelítostný souboj (1995)

Nelítostný souboj není jen o setkání dvou největších "mafiánských" herců, není ani pouze o fascinujícím vztahu poldy a jeho nemesis se kterou si je přitom tak moc podobný, ani o vynikajících přestřelkách... to co mě na něm stále nepřestává brát dech je způsob jakým ukazuje komplikovanost civilního života postav na obou stranách zákona, jindy na plátně takřka vždy velmi jednorozměrných. Šťastné i nešťastné lásky, depresivní děti, rodinná setkání... a vše velmi uvěřitelné a zároveň ve službách příběhu. Přesně tímhle bude Mannův nejslavnější film vždy vyčnívat nad běžnou šedí ostatních kriminálek, byť by mezi nimi vznikly sebelepší díla. 9/10

Klub rváčů (1999)

Bible postmoderního anarchismu? Cesta do duše psychicky zdeptaného člověka? Parodie na levicové teroristy? Cynický pohled na skutečnou tvář lidské existence a společnosti ve které se ukrývá před vlastní marností? Oslava revoltujících ideálů? Duševní očištění skrze agresi a nihilismus? Intenzivní útok na nemyslící většinu lidstva? ... Masakr. 10/10

Česká soda (1998)

Česká odpověď na Monty Pythony.... a zatraceně vydařená.

Vetřelci (1986)

Poprvé jsem Aliens viděl ve svých sedmi letech a i přes to že mi mamka při těch nejlepších scénách zakrývala oči to byl jeden z největších filmových zážitků mého života, který nikdy nezapomenu . Vždyť kdo by mohl zapomenout na tu geniální válečnou atmosféru, kultovní hlášky a hlavně dokonalý závěr s nasranou Ripleyovou, která si to už konečně jde vyříkat s tím šmejdem z vesmíru. Jestli něco Cameron umí, tak je to narosto neuvěřitelný cit pro akční filmy a scény nabité adrenalinem a testosteronem - ať už je to Terminátor s rotačním kulometem, nebo Ripleyová lepící ve výtahu zbraně izolepou, u těchto scén mi prostě padá čelist i kdybych je viděl třeba stokrát. A že Directors Cut vyzdvihuje film ještě někam úplně do jiné dimenze, o tom se snad ani nemá smysl zmiňovat.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Marně hledám slova pro popsání filmové trilogie, která mě kdykoli dokáže unést do úchvatně krásného a magického svěla, po dvanácti hodinách zničeného a se slzami v očích vrátit zpět a přitom já mám pokaždé chuť se otočit a hned se vrátit TAM, mezi elfy a trpaslíky, vznešené muže na osudových výpravách a v epických bitvách. Jak slovy popsat dokonalost?... a obzvlášť u Společenstva, které je z celé trilogie nejlepší?

Osvícení (1980)

Filmy podle knih Stephena Kinga sice většinou nejsou nic moc, ale tenhle se povedl na výbornou a podle mě svou předlouhu v mnohém překonal. Má na tom zásluhu bezchybná režie Stanleyho Kubricka a hlavně výborný Jack Nicholson.

Shrek (2001)

Shrek je pořád ještě nejlepší pohádkový animák jaký jsem kdy viděl - s ucelenějším příběhem než dvojka, pro dospělejší publikum než filmy od Pixaru a přitom zatraceně vtipný a originální.

Matrix (1999)

Film který konečně (západnímu)světu ukázal co to znamená cyberpunk. Inteligentní audiovizuální nářez nabitý scénami ze kterých mi padá čelist k podlaze i kdybych se na něj díval třeba po sté. Až se za pár desítek let bude dělat žebříček nejdůležitějších filmů dvacátého století, Matrix bude na prvním místě. Ne proto že by první přišel s myšlenkami které reprezentuje, ale proto, že je dostal mezi široké masy.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Nejlepší dobrodružný film všech dob? Ano! Tři z největších géniů hollywoodského filmu se sešli a natočili film o dobrodružství o jakém se zdá každému malému i velkému klukovi a právě v tomto prvním díle se jim povedlo nejlépe namíchat koktejl vtipu, akce i tajemna. 10/10